Márna snaha Maestra Karla Gotta

Autor: Martin Droppa | 4.10.2019 o 13:31 | (upravené 4.10.2019 o 22:11) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  1975x

  V tej záplave informácií, súvisiacich s úmrtím Maestra Karla Gotta, jedna akoby sa stratila, niekde zapadla. Bolo by škoda nespomenúť ju.  

 Napriek tomu, že nie som ktovieakým priaznivcom, či dokonca milovníkom popu, správa o náhlej, tak rýchlej smrti  Maestra Karla Gotta  (14. júl 1939 - 1. október 2019) ma zaskočila. A priznám sa, že mi z nej bolo smutno - tak obyčajne, trochu detsky, ale hlavne ľudsky, človečensky, smutno. Na všeličo a na kadečo môže byť človek akože pripravený - ale aj tak ho to napokon, v okamihu pravdy, zaskočí - v podstate nepripraveného.  

 Len tri osobné postrehy smerom k Maestrovi Karlovi Gottovi:
I. Napriek tomu, že nie som ktovieakým fanúšikom popu, nikdy, ale skutočne nikdy som nemal okamžitú chuť či potrebu vypnúť či preladiť rádio, alebo ho aspoň stíšiť, keď v ňom zaznela pieseň, ktorú Maestro Gott spieval. Jeho piesne, jeho hlas, jeho spevácky prejav ma nikdy nerozrušovali, nerozčuľovali, neboli mi nepríjemnými. Maestra Gotta som si neraz dokonca s radosťou vypočul - a k jeho mnohým, pre mňa obľúbeným piesňam sa dodnes vraciam. Dokonca mám v zbierke i niekoľko jeho LP-platní.
II. Keď Maestro Gott vlasti a svetu oznámil, že ho zastihla krutá, nekompromisná choroba, nikdy som z jeho úst v rôznych rozhovoroch s ním nepočul, nezačul ani slovko sťažnosti, pesimizmu, náreku, nehovoril o márnosti, o zlom osude... Napriek veľmi vážnemu zdravotnému stavu Maestro Karel Gott stále svietil optimizmom, žiaril dobrou náladou - a rozdával ich všetkým, nielen svojim fanúšičkám a fanúšikom. Obdivuhodné, príkladné a cenné! A neustále pracoval, doslova do posledného nádychu. Opäť - obdivuhodné.
III. Maestro Karel Gott bol profesionál: veľmi svedomitý, dôsledný profesionál, vždy pristupujúci ku svojej práci, ktorá mu bola poslaním i radosťou, nadovšetko zodpovedne. 

 S Maestrom Karlom Gottom som sa prvý raz v živote osobne stretol v nedeľu 11. januára 1987. Prečo si na ten dátum tak presne spomínam? Pretože mám z tých rokov osemdesiatych niekoľko diárov a denníkov, do ktorých som si aspoň heslovite zaznačil, čo sa v ktorý deň udialo. V tú nedeľu som bol s priateľom na návšteve u kamaráta, popoludní som na písacom stroji písal či prepisoval poviedku, a k večeru som mal pracovnú službu - na koncerte Maestra Karla Gotta, ktorý vystupoval vo veľkej, vypredanej sále Domu kultúry. Kratučko pred koncertom sme sa s Maestrom stretli v úzkej chodbe pred šatňami. Prehodili sme zopár slov, z náprsného vrecka saka som vybral malý diár. Poprosil som Umelca o podpis - fialovou, 'pinkfloydovou' fixkou, ktorú som mu podal. Maestro Karel Gott mi bez váhania venoval autogram, a na moje poďakovanie odvetil:  "Rádo se stalo, ať se vám v životě daří."  

 Čo sa teda Maestrovi Gottovi nepodarilo - napriek jeho veľkej snahe? Nepodarilo sa mu dostať na koncert do Československa - do Prahy - Johna Lennona. Pritom nechýbalo veľa a ex-Beatle John Winston Ono Lennon by skutočne u nás koncertoval...  

 Ako to bolo? Takto - citujme vierohodný zdroj:
V roce 1971 absolvoval Karel Gott pětašedesát koncertů mimo ČSSR. Účinkoval na festivalech v Caracasu a Bělehradu, u Polydoru vydal společné album s populárním rakouským zpěvákem a hercem Peterem Alexanderem. Během půlročního pobytu v Spolkové republice Německo spolu s bratry Štaidlovými a Felixem Slováčkem zvažoval emigraci, ale nakonec se vrátil. Nicméně si neodpustil výlet do londýnské kanceláře společnosti Apple, kde se sešel s Johnem Lennonem. Kytaristu, zpěváka a skladatele legendární liverpoolské skupiny Beatles, která se nedlouho předtím rozpadla, doprovázela - jak jinak - jeho manželka Yoko Ono. "Ptal jsem se, jaké by měl podmínky k našemu společnému koncertu v Praze," vzpomíná interpret písně Adresát neznámý (coververze hitu Lennona a McCartneyho From Me To You) na vzácné setkání v knižním rozhovoru s Rostislavem Sarvašem. "Říkal mi, že už má tolik peněz, že by se nikdy nemohl dopočítat, protože během takového sčítání by mu mezitím každou minutu nabíhaly tantiémy z celého světa, a proto se rozhodl, že do konce své kariéry bude dělat jenom dobročinnou činnost, takže abych si rozmyslel, komu by se měl výtěžek koncertu v Praze věnovat. Pochopitelně měl podmínku, aby se o tom média zmínila. Můj manažer František Spurný, nadšen touto myšlenkou, běžel na oddělení kultury Ústředního výboru Komunistické strany Československa a navrhl tam, že by se výtěžek z koncertu měl věnovat vesničce SOS. Doslova ho hnali ze schodů dolů a volali za ním: 'Vy jste se zbláznili?! Už vidíme, jak by buržoazní tisk psal, že české chudé děti potřebují peníze od anglického pop-zpěváka!' Z koncertu tedy sešlo a o půl roku později Gusta Fučíková (v tom čase predsedníčka Rady československých žien a poslankyňa Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSSR - poznámka autora) vesničku SOS nechala pro jistotu zrušit."  
* 
 Doplním ešte, že bolo v pláne, že John Lennon so skupinou Plastic Ono Band - v ktorej vtedy hral aj Eric Clapton - by spolu s Maestrom Gottom vystúpili na Strahovskom štadióne...  

              Maestro Karel - odpočinutie večné daj Vám, ó, Pane.  

  Zdroj:  
* Dvě Alice  - blog --- link.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SME v divadle

Poďte so SME do divadla: Buddenbrookovci

SND pripravilo program, ktorý môžete pozerať z domu.


Už ste čítali?