Márna snaha Maestra Karla Gotta

Autor: Martin Droppa | 4.10.2019 o 13:31 | (upravené 4.10.2019 o 22:11) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  1923x

  V tej záplave informácií, súvisiacich s úmrtím Maestra Karla Gotta, jedna akoby sa stratila, niekde zapadla. Bolo by škoda nespomenúť ju.  

 Napriek tomu, že nie som ktovieakým priaznivcom, či dokonca milovníkom popu, správa o náhlej, tak rýchlej smrti  Maestra Karla Gotta  (14. júl 1939 - 1. október 2019) ma zaskočila. A priznám sa, že mi z nej bolo smutno - tak obyčajne, trochu detsky, ale hlavne ľudsky, človečensky, smutno. Na všeličo a na kadečo môže byť človek akože pripravený - ale aj tak ho to napokon, v okamihu pravdy, zaskočí - v podstate nepripraveného.  

 Len tri osobné postrehy smerom k Maestrovi Karlovi Gottovi:
I. Napriek tomu, že nie som ktovieakým fanúšikom popu, nikdy, ale skutočne nikdy som nemal okamžitú chuť či potrebu vypnúť či preladiť rádio, alebo ho aspoň stíšiť, keď v ňom zaznela pieseň, ktorú Maestro Gott spieval. Jeho piesne, jeho hlas, jeho spevácky prejav ma nikdy nerozrušovali, nerozčuľovali, neboli mi nepríjemnými. Maestra Gotta som si neraz dokonca s radosťou vypočul - a k jeho mnohým, pre mňa obľúbeným piesňam sa dodnes vraciam. Dokonca mám v zbierke i niekoľko jeho LP-platní.
II. Keď Maestro Gott vlasti a svetu oznámil, že ho zastihla krutá, nekompromisná choroba, nikdy som z jeho úst v rôznych rozhovoroch s ním nepočul, nezačul ani slovko sťažnosti, pesimizmu, náreku, nehovoril o márnosti, o zlom osude... Napriek veľmi vážnemu zdravotnému stavu Maestro Karel Gott stále svietil optimizmom, žiaril dobrou náladou - a rozdával ich všetkým, nielen svojim fanúšičkám a fanúšikom. Obdivuhodné, príkladné a cenné! A neustále pracoval, doslova do posledného nádychu. Opäť - obdivuhodné.
III. Maestro Karel Gott bol profesionál: veľmi svedomitý, dôsledný profesionál, vždy pristupujúci ku svojej práci, ktorá mu bola poslaním i radosťou, nadovšetko zodpovedne. 

 S Maestrom Karlom Gottom som sa prvý raz v živote osobne stretol v nedeľu 11. januára 1987. Prečo si na ten dátum tak presne spomínam? Pretože mám z tých rokov osemdesiatych niekoľko diárov a denníkov, do ktorých som si aspoň heslovite zaznačil, čo sa v ktorý deň udialo. V tú nedeľu som bol s priateľom na návšteve u kamaráta, popoludní som na písacom stroji písal či prepisoval poviedku, a k večeru som mal pracovnú službu - na koncerte Maestra Karla Gotta, ktorý vystupoval vo veľkej, vypredanej sále Domu kultúry. Kratučko pred koncertom sme sa s Maestrom stretli v úzkej chodbe pred šatňami. Prehodili sme zopár slov, z náprsného vrecka saka som vybral malý diár. Poprosil som Umelca o podpis - fialovou, 'pinkfloydovou' fixkou, ktorú som mu podal. Maestro Karel Gott mi bez váhania venoval autogram, a na moje poďakovanie odvetil:  "Rádo se stalo, ať se vám v životě daří."  

 Čo sa teda Maestrovi Gottovi nepodarilo - napriek jeho veľkej snahe? Nepodarilo sa mu dostať na koncert do Československa - do Prahy - Johna Lennona. Pritom nechýbalo veľa a ex-Beatle John Winston Ono Lennon by skutočne u nás koncertoval...  

 Ako to bolo? Takto - citujme vierohodný zdroj:
V roce 1971 absolvoval Karel Gott pětašedesát koncertů mimo ČSSR. Účinkoval na festivalech v Caracasu a Bělehradu, u Polydoru vydal společné album s populárním rakouským zpěvákem a hercem Peterem Alexanderem. Během půlročního pobytu v Spolkové republice Německo spolu s bratry Štaidlovými a Felixem Slováčkem zvažoval emigraci, ale nakonec se vrátil. Nicméně si neodpustil výlet do londýnské kanceláře společnosti Apple, kde se sešel s Johnem Lennonem. Kytaristu, zpěváka a skladatele legendární liverpoolské skupiny Beatles, která se nedlouho předtím rozpadla, doprovázela - jak jinak - jeho manželka Yoko Ono. "Ptal jsem se, jaké by měl podmínky k našemu společnému koncertu v Praze," vzpomíná interpret písně Adresát neznámý (coververze hitu Lennona a McCartneyho From Me To You) na vzácné setkání v knižním rozhovoru s Rostislavem Sarvašem. "Říkal mi, že už má tolik peněz, že by se nikdy nemohl dopočítat, protože během takového sčítání by mu mezitím každou minutu nabíhaly tantiémy z celého světa, a proto se rozhodl, že do konce své kariéry bude dělat jenom dobročinnou činnost, takže abych si rozmyslel, komu by se měl výtěžek koncertu v Praze věnovat. Pochopitelně měl podmínku, aby se o tom média zmínila. Můj manažer František Spurný, nadšen touto myšlenkou, běžel na oddělení kultury Ústředního výboru Komunistické strany Československa a navrhl tam, že by se výtěžek z koncertu měl věnovat vesničce SOS. Doslova ho hnali ze schodů dolů a volali za ním: 'Vy jste se zbláznili?! Už vidíme, jak by buržoazní tisk psal, že české chudé děti potřebují peníze od anglického pop-zpěváka!' Z koncertu tedy sešlo a o půl roku později Gusta Fučíková (v tom čase predsedníčka Rady československých žien a poslankyňa Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSSR - poznámka autora) vesničku SOS nechala pro jistotu zrušit."  
* 
 Doplním ešte, že bolo v pláne, že John Lennon so skupinou Plastic Ono Band - v ktorej vtedy hral aj Eric Clapton - by spolu s Maestrom Gottom vystúpili na Strahovskom štadióne...  

              Maestro Karel - odpočinutie večné daj Vám, ó, Pane.  

  Zdroj:  
* Dvě Alice  - blog --- link.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?