Svet stále ovládajú prasce

Autor: Martin Droppa | 3.10.2019 o 18:38 | (upravené 7.10.2019 o 23:45) Karma článku: 3,70 | Prečítané:  1475x

  Musíme žiť v pokoji, v mieri a v láske - a tú lásku, ten mier i ten pokoj by sme mali šíriť do celého sveta, a mali by sme nimi zaplaviť celý svet.  

 Je to také jednoduché: Miliardy obyčajných ľudí na celom svete, vlastne všetci ľudia na svete chcú žiť v pokoji, v mieri - bez vojen, bez násilia, ktoré povstáva z akýchkoľvek dôvodov, pričom tie dôvody sú neraz, veľmi často, v podstate vždy vyvolávané nezmyslami. A to nie je dobre - ženie nás to do nešťastí, záhuby, možno až do zániku ľudskej civilizácie.   
 Roger Waters zo skupiny Pink Floyd o tom nielenže skladal a skladá texty ku svojej hudbe, nielenže o tom spieva(l) na koncertoch - on o tom aj rozpráva. Je to jeho know-how. Zatiaľ čo David Gilmour z Pink Floyd, alebo aj Nick Mason z Pink Floyd, "len" koncertujú a "len" nahrávajú "iba" hudbu - Roger Waters sa aj angažuje: výrazne, nápadito, nekompromisne, vytrvalo a bez prestávky v podstate už od raných čias Pink Floyd - dajme tomu odkedy skupina nahrala skladbu Corporal Clegg, ktorá vyšla na druhom štúdiovom albume Pink Floyd, nazvanom A Saucerful Of Secrets (album vyšiel 28. júna 1968).  
 Rokmi, dlhým časom, sa z Rogera Watersa stal čoraz silnejší, ale aj presvedčivejší aktivista predovšetkým v boji za mier, proti vojnám - a hlavne proti prascom.  

  Svetu vládnu prasce! Jebať prasce!  

 V rokoch 2017 a 2018 Roger Waters obletel svet s koncertným turné Us + Them. Teraz prišiel do kín 135-minútový hudobný film  Roger Waters Us + Them  (réžia Roger Waters a Sean Evans, 2019), ktorý mal celosvetovú verejnú premiéru 2. októbra 2019 - a to len v sieti vybratých kín - medzi nimi aj v bratislavskom Kine Lumière, v rámci cyklu Music & Film, ktorý dlhoročne dramaturgicky zostavuje Miro Ulman. 
 Pristavme sa na chvíľu pri tomto filme. Najskôr - nie je to žiadny hudobný dokument, nie sú v ňom žiadne "hovoriace hlavy," ako sa vraví. Ak niekto očakáva, že film sa začne zábermi na chlapíkov, presúvajúcich obrovské debny na kolieskach, plné aparatúry, na iných chlapíkov, montujúcich lešenia pre scénu koncertu, na rôznych technikov, strkajúcich jacky do gitár a ladiacich nástroje a podobne - sklame sa. Nič také vo filme nie je. Nie sú v ňom ani slová, názory, reči, vyjadrenia sa od spoluhráčov či spolupracovníkov Rogera Watersa, dokonca vo filme nerozprávajú ani hudobní kritici, recenzenti, teoretickí nepraktici...  
...film Roger Waters Us + Them je jeden krásny, aj keď neraz veľmi smutný, zato hlavne emotívne silný videoklip - záznam takmer celého koncertu Rogera a jeho skupiny.  

 Vo filme Roger Waters Us + Them je veľmi veľa vecí zaujímavých, stojacich vari aj za obšírnejšie vety - ale nie o tom chcem písať. Napokon - film treba vidieť, to je jediná a hlavne tá najlepšia cesta, ako ho spoznať a ako zistiť i to, aké má Roger Waters názory a čo nám - vlastne celému svetu - chce povedať a hlavne vyspievať. Preto chcem upozorniť, že film

Roger Waters Us + Them
uvedie bratislavské Kino Lumière
v repríze len v nedeľu 6. októbra 2019 o 17:00 hodine

a kto má o film skutočný záujem, mal by si naň čo najskôr kúpiť lístok, pretože prvé predstavenie 2. októbra bolo celkom vypredané - a ďalšie, po 6. októbri, v kinách nebude.  

 Predsa len zopár postrehov k filmu napíšem. Film vznikol zo záznamu troch koncertov Us + Them, ktoré boli v Amsterdame. Technicky je skutočne dokonale nasnímaný i zostrihaný, v obraze obsahuje všetko podstatné i dôležité - hlavne vrátane premnohých detailov, ktoré diváci na koncertoch nemohli vidieť - aj keby boli priamo v prvom rade, pod pódiom. Spomeniem zopár detailov či polodetailov. Pochopiteľne - ústrednou postavou vo filme je Roger Waters so svojimi gitarami a mikrofónom, ale i hlavne so svojimi gestami, posunkami, s mimikou - ktorými akoby ilustroval dej (svojich) skladieb, či už z obdobia Pink Floyd alebo z čias svojej sólovej drády. Veľmi dôležité sú projekcie na obrovskú plochu za celým pódiom, napokon premietané aj na bočné steny kulís, ktoré boli vytvorené stenami a komínmi elektrárne Battersea. Kulisa Battersea bola vybudovaná kolmo na pódium - nad hlavami divákov, medzi jej dymiacimi komínmi bolo zavesené nafúknuté prasiatko Algie; neskôr sa nad divákmi pomaly plazila i maketa Mesiaca... Veľmi oceňujem, že kamera neraz nasnímala v dlhších než 0,28-sekundových a ešte aj zostrihaných záberoch i bubeníka. (Neviem prečo, ale keď pozerám rôzne hudobné filmy, filmové dokumenty, záznamy z koncertov, ale aj videoklipy, tak mám dojem, ako keby tvorcovia - hlavne kameramani, ale aj režiséri, drzo ignorovali to, že medzi členmi hudobných skupín sú aj bubeníci. Dokonca i bubeníčky!) Bubeník Jon Joseph Waronker na koncertoch Us + Them podával exkluzívne vynikajúce výkony, a jeho hra - v porovnaní s bubeníkom Nickom Masonom z Pink Floyd - plná aj celkom nových aranžmánov, neraz diváka uchváti. Veľmi zaujímavé je sledovať na obrovskom plátne v kine, s dokonalým ozvučením kinosály, duo Lucius: vokalistky Jessica Wolfe a Holly Laessig nieležen jedinečne, s magickými zafarbeniami hlasov, krásne odspievajú kultovú kompozíciu The Great Gig In The Sky (z albumu Pink Floyd The Dark Side Of The Moon). Ony občas aj bubnujú - a hlavne majú nacvičenú jedinečnú a originálnu pohybovo-tanečnú "robotickú" choreografiu, na akú už nie sme z koncertov Pink Floyd, ani z koncertov Davida Gilmoura, zvyknutí. A už vôbec nie z koncertov Nicka Masona, pretože Nick len sedí v sedadle a bubnuje - bez toho, aby sa pri tom čo i len pokúšal tancovať.  

 A potom to prišlo. Roger sa zohol, z podlahy pódia zdvihol veľký kartón a všetkým (im) ukázal, čo je na ňom napísané: PIGS RULE THE WORLD - a po chvíľke kartón otočil a všetkým (im) ukázal, čo je na ňom napísané: FUCK THE PIGS - a návštevníci koncertov, ľudia v kinosálach, boli vo vytržení. Ľudia sa majú spájať - nie rozdeľovať. "Nie sme 'my a oni' - sme len 'my,' " povedal Roger Waters a dodal niečo v tom zmysle, že musíme žiť v pokoji, v mieri a v láske - a tú lásku, ten mier i ten pokoj by sme mali šíriť do celého sveta, a mali by sme nimi zaplaviť celý svet. Myslím si, že Roger Waters - mierotvorca s basgitarou, tvorivý génius, má pravdu. Hlbokú, ľudskú, ľahko pochopiteľnú pravdu. Treba len jediné - chcieť a konať.   

 Roger Waters ide ďalej. Avizoval, že v roku 2020 - v roku amerických prezidentských volieb, usporiada nové koncertné turné, ktoré bude od začiatku práve v USA. Roger robí všetko pre to, aby upozorňoval na prasce a prasnice, ktoré vládnu tomuto svetu: na politikov a na ich generálov a vojakov, na bezohľadných finančných a podnikateľských oligarchov, na krutosť establišmentu a nadnárodných korporácií, na vojny a násilie i biedu a chudobu, ktorých pôvodcami i strojcami sú práve tie prasce a prasnice. Bohužiaľ, aj keď i na Slovensku budú v roku 2020 voľby, parlamentné - Rogerova ošípaná u nás najpravdepodobnejšie nevzlietne. A to je veľká škoda, veď i tu, od Tatier k Dunaju, je tých prasiat aj prasníc požehnane. Sú mocou, prachmi, korupciou, politikou... pekne vypasené. A sú stále viac nenažrané, a sú zažraté, mliaskajúc pri plných válovoch, od ktorých sa im dobrovoľne nechce...  
 Záverom "klebietka z bulváru:" Dva či tri mesiace dozadu sa Roger Waters ohlásil u Davida Gilmoura a navrhol mu veľké zmierenie, a s tým prišla z jeho strany aj ponuka na ďalšiu, novú umeleckú spoluprácu. (Môžeme sa domnievať, že mohlo ísť o spoluprácu s Davidom práve na pripravovanom Rogerovom americkom turné v roku 2020.) Lenže David rázne odmietol a pokus o zmier neprijal. David dokonca odmietol najnovší Rogerov hudobný film spropagovať na svojej webstránke. Zdá sa, že Rogera s Davidom, prípadne i s Nickom, už spolu na pódiu či v nahrávacom štúdiu neuvidíme. Alebo, možno, uvidíme. Uvidíme.  
    Súvisiaci článok:  Prasatá vôkol nás aj nad nami  --- link. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SME v divadle

Poďte so SME do divadla: Buddenbrookovci

SND pripravilo program, ktorý môžete pozerať z domu.


Už ste čítali?