Už sa predlžujú jesenné večery

Autor: Martin Droppa | 2.10.2019 o 4:04 | (upravené 2.10.2019 o 9:09) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  283x

  Vo farbách lístia, i v skorom chlade večerov, v studených ránach krátia sa (naše) dni. Obloha ešte dýcha modrou, čoskoro začnú padať dažde.  

 Sú ľudia, je ich veľa, ktorí majú jeseň veľmi radi - nielen pre jej v slnečnom svetle žiariace farby lístia, pre čisté výhľady z výšok hôr i končiarov cez optiku číreho povetria, pre prvé lesklé gaštany, pádom do tráv vylúpnuté z pichľavého saka, pre pavučiny ohraničujúce priestory záhrad, pre šťavami plačúce ovocie, oblietavané sladkými osami...  
  Jeseň je pre mnohých, viac či menej talentovaných ľudí, aj rozľahlým priestorom inšpirácií - a tie inšpirácie (možno práve) počas predlžujúcich sa večerov zhmotňujú: do umenia.  
  Niekto jeseň štetcom úžasne rozmieša na palete, niekto ju končekmi prstov odtlačí do kláves piana, do strún gitár, huslí, premnohí i premnohé do klávesníc počítačov, písacích strojov - a pre nemálo stačí len čistý papier a zaostrená ceruzka.  
  A o tých, ktorí píšu, ktoré píšu - o nich teraz ide, o nich bude reč.  
 Už uplynuli štyri roky, keď som dostal nápad, doslova som si vymyslel či zmyslel, že zorganizujem literárnu súťaž. Pochopenie pre dobrú myšlienku som ihneď našiel u priateľa: Martin 'Kongen' Kráľ - ktorý organizuje hudobný festival KongenFest - povedal: "Ideme do toho." Vymyslel som názov - KongenScript - a ďalší priateľ, špičkový grafik a dizajnér písma, Ondrík Jób, nám "na kľúč" dodal logo súťaže. (Tohto roku je logo štylizované, s vpísanou päťkou, pretože naša súťaž má už päť rokov.)  

 Musím napísať, že hneď od začiatku som sa pri vyhlasovaní a organizovaní súťaže stretol s veľkou podporou i ústretovosťou od nášho primátora, Branislava Trégera, ale aj od Danice Žiakovej, ktorá pracovala "v kultúre" na našom mestskom úrade a je poslankyňou nášho mestského zastupiteľstva. A tiež s členkami a členmi poroty, ktorá sa za tie roky v podstate vôbec nezmenila. V treťom ročníku sa súťaž KongenScript z našej - mestskej - rozrástla na celookresnú, a to aj vďaka podpore od Jána Blcháča, primátoraą Liptovského Mikuláša. Rozbehlo sa to - a celkom dobre, možno až výborne.  
 Do štyroch ročníkov súťaže KongenScript sa prihlásilo spolu vyše päťdesiat účastníčok a účastníkov. Máme také "heslo:" 'Súťaž KongenScript je určená pre všetkých, ktorí píšu (a sú presvedčení, že píšu výborne).' Cieľom súťaže je podporiť literárnu tvorivosť autoriek a autorov na regionálnej úrovni v okrese Liptovský Mikuláš. Preto sa do našej súťaže môže zapojiť každý neprofesionálny autor, každá neprofesionálna autorka - stačí, ak má trvalý alebo prechodný pobyt v okrese Liptovský Mikuláš, alebo v okrese Liptovský Mikuláš študuje alebo pracuje. Obmedzená je spodná veková hranica - na 14 rokov, horná limitovaná nie je. Aj tohto roku má súťaž dve hlavné kategórie: • Poézia  Próza • Do kategórie 'próza' je možné prihlásiť akékoľvek prozaické príspevky, i články, texty, ktoré boli napísané na blogy. Súťaž má aj dve tematické kategórie: • Rok Milana Rastislava Štefánika  a • Ja, my a 30. výročie Novembra 1989 • Vďaka tomu, že máme naozaj výborných hlavných partnerov aj partnerov súťaže, budeme mať i veľmi hodnotné aj zaujímavé ceny - ako pre súťažiacich, tak i pre ocenených. Viac neprezradím - pretože to už sú tajomstvá :-)  
  Jesenné večery sa naťahujú ako nite babieho leta v malinčí. Prichádzajú časy skorej tmy a neskorých svitaní. Časy, keď je (vari) aj viac času na seba, na svoje myšlienky - a z nich sa tak ľahko odráža k tvorbe, i k tvorbe písaným slovom. Ak ste z okresu Liptovský Mikuláš, alebo v tomto okrese pracujete, študujete - a píšete - zapojte sa do našej súťaže, je to ľahké.  
  5. ročník  Literárnej súťaže KongenScript  --- link.  
  niečo z mojej poézie a prózy nájdete tu  --- link.  
  skladba k jeseni ako stvorená:  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Tlmočníčka: "Prezidentka bolo vymenovať nová vláda", takéto vety vidia nepočujúci

Barbara Randušková tlmočí nepočujúcim premiérove tlačovky.

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.


Už ste čítali?