Greta Thunberg a kocka ľadu

Autor: Martin Droppa | 25.9.2019 o 21:41 | Karma článku: 10,07 | Prečítané:  11523x

  Greta Thunberg sa nielen na Slovensku stala takým terčom nenávisti, zosmiešňovania, posmechu, pohŕdania, urážok, že až. Ale prečo?  

 Nerozumiem akejkoľvek motivácii mnohých ľudí - samozrejme, že najviac sa ich rojí z akože anonymného priestoru diskutujúcich (ktorý ale anonymný nie je) - útočiť na šestnásťročnú Švédku Gretu Thunberg. Vraj v Organizácii spojených národov pri svojom prejave len vrieskala, vraj ziapala ako Adolf Hitler - a aj je ako Adolf Hitler - vraj je chorá, dementná, zmanipulovaná, dokonca "musela byť nadrogovaná," vraj by sa mala radšej poriadne učiť - na druhej strane som čítal, že Greta Thunberg v škole dosahuje nadpriemerne vynikajúce výsledky v učení - ale určite vie lepšie písmom aj slovom po anglicky, než jej bezhlaví, arogantní, tupí akože kritici a jej netaktné, vulgárne a až na duchu obmedzené akože kritičky. Aktuálne Greta Thunberg ako jedna zo štyroch osobností na svete získala Right Livelihood Awards - Cenu za správny život - a v rámci nej milión švédskych korún. Cenu a finančnú odmenu za ňu udeľuje nadácia Right Livelihood Foundation, ktorú v roku 1980 založil švédsko - nemecký filantrop Jakob von Uexkull. A zas sa zdvihla vlna slovenskej nenávisti, urážok a pohŕdania na adresu Grety. Ako keby peniaze, ktoré k cene dstala, išli zo slovenského štátneho rozpočtu alebo z peňaženiek našej geneticky závidiacej Slovače.  

 Nerozumiem toľkej nenávisti - a nielen tej slovenskej - ktorej sa dostáva Grete Thunberg. Otvorene sa pýtam: Čo takého zlého nám, Slovenkám a Slovákom, ale aj obyvateľom Európy a sveta, Greta Thunberg spravila, čoho sa dopustila, čo hrozného vykonala? Zavraždila niekoho? Vyzabíjala celú školskú triedu? Vystrieľala pár stoviek detí na letnom tábore na ostrove? Je hlavou juhoamericko - americko - európskeho drogového kartelu? Riadi európsky nelegálny obchod s mladistvými devami, určenými na prostitúciu? Dala sa naverbovať k nejakej teroristickej jednotke a nakrútila videá, ako osobne popravuje akože nepriateľov? Nezbadaná vyliala v hustej, daždivej čiernej noci do Štrbského plesa štyri sudy nafty? S organizovanou skupinou maďarských pilčíkov vypílila ďalších 111 hektárov 111-ročného zdravého jedľového lesa v Národnom parku Nízke Tatry a rúbanisko nechala postriekať agresívnymi chemikáliami - tak, že na ňom vyhynuli aj plastové kanistre na olej do motorových píl, ktoré tam zlí pilčíci nechali? Otrávila všetko živé v našich horských bystrinách a ich korytá rozbagrovala? Založila za každou našou dedinou nelegálnu skládku odpadu všetkého druhu, premiešanú s rozlámanou azbestovou krytinou? Nie a nie a nie - nič z toho Greta Thunberg nespáchala. A vôbec - vari si tá švédska Gréta cez víkend na záhradke opeká malé deti a žerie ich? Nie. Pre to všetko a ešte pre viac nerozumiem tomu, prečo mnohí a mnohé nielen u nás Gretu Thunberg tak do krvi nenávidia. Napokon - nikto ich nenúti počúvať Gretu Thunberg, pozerať sa na ňu v televízii a podobne. A urážať ju, zosmiešňovať, ponižovať, prirovnávať ju k Adolfovi Hitlerovi - tak to je naozaj len a iba slovensky primitívne a hlúpe.  

 Nie je dôležité, ako šestnásťročná Greta vyzerá, vôbec nie je dôležté, kedy, ako chodí do školy a ako sa učí. A už vonkoncom nie je dôležité, koľko emócií, pretavených do zvýšeného hlasu, dala do svojho prejavu v Organizácii spojených národov. Môj názor je taký, že Greta nekričala - a už vonkoncom nevrešťala a neziapala. Rozprávala do mikrofónu a aparatúra zosilnene zaznamenávala jej hlas. Ale ani to nie je podstatné, vôbec to nie je dôležité.  
 Dôležité je to, čo Greta Thunberg hovorí, čo v Organizácii spojených národov povedala. Podľa mňa riekla pravdu. Bohužiaľ - pravdu, ktorá sa mnohým z nás nepáči, pretože asi sa nás osobne dotýka - a nás predsa nebude kritizovať a poúčať nejaká "usoplená psychopatka," akási šestnástka zo Švédska. My dobre vieme svoje - a my si budeme vlastné, slovenské zvrchované močovky a fekálie vypúšťať do vlastných, slovenských potokov. My si budeme robiť naše samosvojstojné čierne skládky aj s azbestom za našimi dedinkami v údolí. My si budeme naše ikonické rieky otravovať vypúšťaním našich svinstiev - veď tie svinstvá niekam odtečú, za hranice tohto konečne tak samostatného štátu. My sa nebudeme podriaďovať nejakej Grete a nejakým ekoteroristom a budeme stále jazdiť s našimi ťažkými suv-autami,  a sami - hoc aj do ani nie 50 metrov vzdialeného supermarketu. A kašleme na vaše cyklochodníky, hromadné dopravy, ekologické prepravy. Naše autá, naše domiská - vily a naše vykosené anglické trávničky, uprostred ktorých pri bazéne stojí hajlujúci plastový slovenský trpaslík v národnom drese futbalistov - to sú naše symboly, znaky toho, že na to máme: aj na dovolenku trikrát do roka, samozrejme letecky tam, hentam, onam a naspäť. Žiadna Greta nám do ničoho nemá čo kecať - my najlepšie vieme, "ako je to s tou klímou" a jednoznačne vieme, že všetky tie merania, sledovania a mapovania zemského podnebia a Zeme vôbec sú len vedecké báchorky, výmysly, doslova lži - pretože všetci vedci sú len podvodníci, šarlatáni, prefíkaní tupci, ktorým ide iba o to, aby získali peňažné podpory - granty na tie svoje manipulatívne "vraj výskumy," v skutočnosti bláboly a kecy.  
 My stojíme hrdo a vzpriamení, s pohľadmi zabodnutými do výšok budúcnosti - tam, na vrchol vrcholov, na špic stožiara pred Národnou radou Slovenskej republiky.  
 A potom človek zistí, len tak, náhodou, že ten, ktorý nielen nad Gretou urážlivo mudruje a vie všetko o všetkom, tak ten si, napriek svojej "múdrosti" a "pravde" a "skúsenostiam," roky nevie zohnať prácu. Narazíte na "veľkého znalca zákonov" - od Ústavy Slovenskej republiky po poslednú vyhlášku k dedinskému všeobecne záväznému nariadeniu - mudrujúceho nad tým, aká má byť politika a spoločnosť a zákony na Slovensku - a napokon zistíte, že tento človek nevie raz a navždy vyhodiť zo svojej firmy, z práce notorického absentéra, alkoholika a nespoľahlivého zamestnanca. A napokon sa človek "zabaví" na tom, keď o Grete Thunberg ako o "uškriekanej Gréte" píše penzista vo výslužbe, ktorý akosi zabudol na to, že najpríznačnejším prejavom dôstojníkov Československej ľudovej armády smerom k podriadeným, a hlavne k obyčajným vojačikom - "záklaďákom," bolo škriekanie, jačanie, revanie, ručanie, nadávky, ponižovanie, šikanovanie.  

 Greta Thunberg v prejave v Organizácii spojených národov povedala hlavne toto, čo považujem za dôležité: “Ukradli ste mi sny a detstvo vašimi prázdnymi rečami. A pritom ja som ešte medzi tými šťastnými. Ľudia trpia. Ľudia zomierajú. Celé ekosystémy kolabujú. Sme na prahu hromadného vymierania, a jediné, o čom rozprávate, sú peniaze a rozprávky o ekonomickom raste. Ako sa opovažujete!” Greta Thunberg nehovorila s nenávisťou a zaujatosťou - ona len hovorila poriadne nahlas, od pľúc, od podlahy - ako sa vraví. Zdôraznila, že ide len o peniaze, o zisky. A nemá pravdu? Má. Mám dojem, že tým najvyšším, najdôležitejším, najsilnejším na tomto svete - prezidentom najväčších mocností, najmocnejším politikom, predstaviteľom nadnárodných, globálnych korporácií, až po regionálnych investorov - developerov, spriaznených s národnými i miestnymi politikmi, oligarchom - skutočne ide len o zisky, o peniaze. Dobre to vieme, alebo aspoň tušíme. Keď sa v médiách objavia články o zámeroch výstavby ďalších "rezortov," apartmánových hotelov dajme tomu vo Vysokých Tatrách či v Jasnej, v Demänovskej doline - všetci chrlia síru, nadávky, nesúhlasia - a všetci hovoria o tom, že ide len o peniaze, o zisky na úkor ekológie, Prírody. Všetci súhlasne jeden druhému tlieskajú. Keď to isté povie Greta Thunberg - tak tí istí na ňu nadávajú, vraj "nejaká autistická hysterka len vreští." A áno, Greta má pravdu - kradneme detstvo ak nie našim deťom, tak vnukom, vnučkám, pravnúčencom určite. Nie je také zložité spočítať si, koľko kto bude mať rokov napríklad v roku 2030, 2050, 2060, dokonca v roku 2100. A aký bude vtedy svet? Aký ho zanecháme našim budúcim dvom - trom generáciám? Alebo aj oni budú donekonečna zápasiť s nelegálnymi skládkami odpadov za mestsko-dedinskými aglomeráciami, v ktorých sa pre smog nebude dať dýchať? Píše sa koniec druhej dekády XXI. storočia (!) a my nie sme schopní ani ochotní naučiť sa triediť ani len ten papier, sklo a plasty z našich domácností. Opica by sa to už naučila.  

 Jeden človek, sám a osamotený, veľa toho nedokáže - a ak, tak najviac "v okruhu svojej ulice, kde býva." Ani Greta Thunberg sama nič nedokáže, svetom nepohne - a ak s niečím pohne, tak so svedomím tých, ku ktorým sa prihovára a ku ktorým sa nástojčivo prihovárajú mladí ľudia v rámci protestov Fridays For Future po celom svete - ktoré Greta vedie, stojí za nimi. My Gretu Thunberg vôbec nemusíme počúvať, dokonca ani rešpektovať - ale nemali by sme jej nadávať, urážať ju, ponižovať, robiť si z nej posmech. To dievča nám nič zlého nespravilo a ani nič zlého nám nerobí. Ale ak by sme niečo mali, dokonca to musíme (začať) robiť - tak to je to, že by sme sa mali nie zajtra alebo "od pondelka," ale ihneď angažovať v tom, aby naša Príroda netrpela, aby bola Prírodou takou, akú ju chceme a potrebujeme mať: čistá, príjemná, nestresujúca, ponúkajúca nám všetky bohatstvá. Preto by sme mali napríklad ihneď začať triediť svoj odpad, mali by sme znižovať produkciu svojho odpadu na čo minimum, mali by sme viac využívať vlaky, hromadnú dopravu, kedykoľvek sa to dá - tak presedlať z auta na bicykel či ísť peši. Mali by sme sa viac a intenzívnejšie zaujímať o veci verejné - o to, čo sa deje a čo sa plánuje diať v našej blízkosti, v meste či v obci kde žijeme - a mali by sme sa do toho zapájať, angažovať sa v prospech Prírody. Nemali by sme byť, nesmieme byť ľahostajní. Nekradnime nikomu detstvo. A mali by sme zasadiť stromy - napríklad päť stromov ročne za každého člena v domácnosti, kde žijeme. Spôsoby, cesty, možnosti, ako pomáhať Prírode, šetriť ju, sa vždy nájdu. Aj iné, nie len tie, ktoré popisujem.  

 ...vybral som z formičky na ľad v mrazničke kocku ľadu - takú, aká sa dáva do pohára s whiskey, najlepšie s Jack Daniel's Tennessee. Kocku ľadu, tvrdú ako skala, krehkú ako škrupinka vajíčka, som položil na stôl, vedľa zápisníka s ceruzou. Neprešla ani hodinka a z kocky ľadu sa stal kúsok ľadu v malej, plytkej mláčke. Do hodiny a pol sa kocka ľadu celkom roztopila. Pri pohľade na mláčku vody na stole mi bolo jasné, že už nikdy z nej nebude kocka ľadu. Aj keby voda následkom dlhodobého zníženia teploty v miestnosti pod nulu zamrzla - tvar pôvodnej kocky ľadu už nikdy nezíska. Nechal som vodu z kocky ľadu vodou a kamsi som odišiel. Keď som sa po niekoľkých hodinách vrátil, po vode na stole nebolo ani pamiatky. Vyschla - odparila sa. Myslím si, že tak nejako je to aj s tými ľadovcami na Zemi, ktoré sa topia a topia. Z ich ľadu bude voda a z tej vody už žiadny ľadovec  nebude.  
 Súvisiaci článok:  Vraj greténizmus!  - link. 
       
 V rubrike poézia & próza je moja nová poviedka:  pavúk, mucha, chlapec  - link. 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?