Vraj greténizmus!

Autor: Martin Droppa | 21.9.2019 o 12:12 | (upravené 21.9.2019 o 14:00) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  1213x

„Rád by som vám povedal, aby sa nerúbali lesy, aby sa toľko nevyrábali odpadky a aby sa toľko nejazdilo benzínovými autami,“ riekol Teo.

 Na Slovensku, v Európe i v šírom svete - od jeho najbližších po najvzdialenejšie časti od nás - sa uskutočňujú početné zhromaždenia hlavne mladých ľudí, študentov, žiakov: s cieľom poukázať na alarmujúce celosvetové klimatické zmeny. Jedno z tých premnohých zhromaždení bolo i na Mariánskom námestí v Žiline. Do Žiliny prišiel aj päťročný Teo. „Rád by som vám povedal, aby sa nerúbali lesy, aby sa toľko nevyrábali odpadky a aby sa toľko nejazdilo benzínovými autami,“ povedal všetkým Teo a zožal veľký úspech. Poznáte to - len malé dieťa dokázalo vystúpiť z davu pochlebovačov, klaňačov, falošníkov, hlupákov, neúprimných ľudí a tlieskačov a ukázalo prstom na kráľa a rieklo: "Kráľ je nahý!"  

 Greta Thunberg. Príbeh tejto 16-ročnej švédskej environmentálnej aktivistky, upozorňujúcej hlavne na klimatické zmeny, poznáme. Aj jej aktivity. Vieme aj to, že mnohí silní politici ju počúvajú a jej názory a postoje i rešpektujú. Nie sú, ako sa vraví, 'na hlavu padnutí.' (Výnimkou, potvrdzujúcou pravidlá, je napríklad prezident USA Donald Trump - ale ten nepočúva ani sám seba, a ak počúva, tak so sebou nesúhlasí; výnimkou je brazílsky prezident, bezduchý egocentrik, tupý vojak vo výslužbe Jair Messias Bolsonaro, ktorému horí obrovský amazonský dažďový prales takrečeno 'rovno pod zadkom,' ale on to nechce vidieť ani vedieť; výnimkou je ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin, ktorému pre zmenu horia sibírske lesy - ale Jeho Blahorodie báťuška Cár Vladimir je vo všetkom výnimkou.)  
 Všetci, ktorí nie sme ľahostajní a nevšímaví - my všetci vieme, dobre vieme, že s podnebím na celej planéte Zem sa "niečo" deje - a to "niečo" nedobré. Zámerne nepíšem, že 'na našej planéte Zem' - pretože ona nie je našou planétou; a ak niečiou je, tak je planétou našich detí, vnúčat, pravnúčat, budúcich generácií. Dobre vieme, a ešte lepšie by sme mali vedieť, že planétu Zem musíme budúcim generáciám odovzdať v čo najlepšom stave, obrazne napísané - čo najzdravšiu. Aj preto sa všade, i u nás, protestuje proti klimatickým zmenám.  
 Všetci, ktorí nie sme ľahostajní a nevšímaví, vidíme a vieme, že moria a oceány sú zaplavené odpadom, že v najväčších riekach na všetkých svetových kontinentoch tečie kontaminovaná, znečistená voda, že horia obrovské plochy pralesov a lesov, že denne vymierajú tisícky živočíšnych druhov, že zanikajú koralové útesy, že z neba padajú kyslé dažde, že svetové metropoly, kde žijú desiatky miliónov obyvateľov, sa dusia v nepretržitom smogu a na ich perifériách sa hromadia pyramídy, pohoria odpadkov... Vidíme a vieme, že pre nás tak obdivuhodní, čistotní, poriadkumilovní Japonci, chrániaci si svoju božsky uctievanú Prírodu, tí majstri moderných technológií, napriek protestom z celého sveta komerčne lovia a zabíjajú posledné veľryby, posledných žralokov... Veľmi dobre vieme a vidíme, že sa topia obrovské ľadovce - že na miesta, kde ešte pred niekoľkými rokmi boli, osádzame pamätné tabule, že tam boli. Vidíme a vieme, že sa ako kocky cukru v čaji rozpúšťajú ľadovce Antarktídy, Grónska, Álp... A napokon veľmi dobre vieme a vidíme, ako to vyzerá u nás. Letá už nie sú teplé a horúce, ale neznesiteľne vriace, čo je v Prírode citlivejšie - to rýchlo schne, vysychá, vymiera. Zimy ako keby sa skracovali - aj pocitová teplota je stále vyššia a posledné snehy v žľaboch Západných Tatier už nevydržia do začiatkov júla, ale sa celkom roztopia už v máji. Žijeme v stále viac rozpálenejších mestách a naše dediny si dobrovoľne nechávame zbavovať aj posledných statných listnatých stromov, pamätajúcich si časy, keď vznikalo Československo - a nahrádzame ich zámkovými dlažbami, asfaltom, čerňou a šeďou a tujami v betónových kvetináčoch. Všade likvidujeme zeleň a jej svieže, živé tiene.  
 Napríklad v našom meste sa - zdá sa, že už nekompromisne a bez možnosti akéhokoľvek prehodnotenia zámeru - na mestskom úrade rozhodli, že vyrúbu viac než desať vyše tridsaťročných, krásnych líp. Prečo? Preto, aby tadiaľ, kde lipy rastú, mohli vybudovať cyklochodník. Zdôvodnenie? Ide nám o ekológiu, aby ľudia viac než na autách jazdili na bicykloch! Rúbať stromy v mene ekológie - to je naozaj choré. A domnievať sa, že ľudia zo dňa na deň budú všade jazdiť len na bicykloch - to je len zbožné prianie ekobezbožníkov.  

 A potom príde Greta Thunberg, akási šestnástka zo Švédska. A príde Teo, akýsi päťročný chlapec odkiaľsi zo Slovenska. A Greta a Teo akoby nič vystúpia z davov, ukážu prstom na nás všetkých: na politikov, na obchodníkov, na poslancov a poslankyne aj nadnárodných parlamentov, na predstaviteľov svetových korporácií, aj na tých lovcov, zabijakov veľrýb, delfínov a žralokov, na všetkých obyvateľov, na všetky obyvateľky planéty Zem - a vykričia to, čo akosi nikto nemal odvahu zvolať: Kráľ je nahý!  
 Čo sa stalo? Množstvo ľudí po celom svete Gretu vysmieva - čím zaostalejšie kúty sveta, tým je výsmech silnejší a bezočivejší, tupší a bezcitnejší - pretože "nejaká sopľa šesťnásťročná nás nebude poúčať" a "ktovie, kto ju platí a čie skryté záujmy obhajuje," a "my si nenecháme radiť." A vysmejú aj päťročného Tea, lebo "čo má čo do takých vecí tárať nejaký fagan, ktorý určite nevie poriadne čítať ani písať." A tak. Premnohí sa budú len vysmievať, škeriť a pľuť dookola nenávistné slinty. Dajú si pri tom vraj zdravý smoothie - koktail, do veľkého plastového pohára a sŕkať ho budú plastovou slamkou, lebo v štyridsiatke, v päťdesiatpäťke, v šesťdesiatke, v šesťdesiatpäťke... už nadobro zabudli piť z pohára a zabudli na to, aký význam a silu má čistá, obyčajná pitná voda - dokým tú vodu máme.  
 Mnohí Gretu Thunberg vysmievajú a ponižujú - vraj je chorá, psychicky narušená a ktovie aká ešte. Keby aj bola - no a čo? Hľadieť máme na to, čo hovorí, čo vysvetľuje, o čo jej ide. To máme počúvať, sledovať a tým sa máme zaoberať. Či ona je alebo nie je "chorá," na tom nezáleží. Napokon - aj keby bola, nebola by prvou ani poslednou "chorou" osobnosťou na celom svete, ktorá niečo skutočne dokázala vo výrazný prospech všetkých.   
 A potom príde nejaký premúdrelý, posmešný, akože veľmi vtipný český egomudrlant Ladislav Větvička a použije či vymyslí zvláštne slovo: greténizmus - a za greténov, teda za kreténov, označí všetkých, ktorí Grete Thunberg držia palce, podporujú ju, súhlasia s ňou a zdieľajú jej myšlienky - a hlavne chcú byť k Prírode a k Zemi ohľaduplnejší, všímavejší, nechcú Zem ani Prírodu ničiť - a pracujú na tom, správajú sa tak, aby po sebe zanechali čo najmenšiu uhlíkovú stopu. Pretože tak to nie že má, ale musí byť. Pretože je naozaj najvyšší čas. Lebo už predminulý týždeň bolo veľmi neskoro. Lebo ak sa nespamätáme, bude naozaj neskoro.  
 V letnom čase najvriacejších dní sme boli v Prahe. Raz, okolo poludnia, som sedel na lavičke pri obrovskej križovatke neďaleko Václavského náměstí. Pozoroval som stovky áut, ktoré minútu čo minútu prechádzali križovatkou. Väčšina osobných automobilov, s výnimkou vari len taxíkov, bola príazdna: len za volantom sedel vodič či vodička. To isté som si už dávno všimol aj v Bratislave, ale aj v iných slovenských mestách. Prázdne autá - spotreba benzínu či nafty - smog, hluk. To je len taká malá ukážka, ako neekologicky sa správame. Produkujeme odpad-ky: tony odpad(k)ov ročne na každú domácnosť. Po mnohých na Slovensku ostane len ich odpad, nič hodnotné, len odpadky. Mnohí sa bránia triedeniu odpadu - vraj: "A načo?"  Ako keby triediť odpad bola úloha ťažká ako počítanie určitých integrálov.  
 Je veľký, dokonca najvyšší predpoklad, že do konca tohto storočia, teda do osemdesiatich rokov (!) ľudstvo vyhubí napríklad žralokov, i veľryby, že zaniknú koralové útesy, že vymrie veľa už teraz vzácnych, prísne chránených zvierat v Afrike, že sa roztopia ďalšie obrovské ľadovce na severe planéty, že prídeme o milióny hektárov pralesov... Je veľký predpoklad, že ľudstvo si s tým neporadí - napriek snahám, napriek alarmom protestov, napriek iniciatívam a tvrdeniam mnohých Grét a mnohých Teov. Planéta zem, jej podnebie - klíma, sú a budú také, aké sú a budú: riadia sa vlastnými zákonmi, cyklami. Ak ale môžeme niečo spraviť - a jednoznačne by sme to spraviť mali - tak nepodporujme všetky tie negatívne zmeny, premeny, ktoré napokon neblaho dopadnú aj na nás - na ľudí, na ľudstvo.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?