Pomaľované vtáča (I. - fotografie)

Autor: Martin Droppa | 19.9.2019 o 13:53 | (upravené 19.9.2019 o 17:00) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  1789x

  Film Pomaľované vtáča  (Nabarvené ptáče, réžia Václav Marhoul, 2019) je "len" film. Pristúpme k nemu najskôr len ako k filmu takému.  

 Film  Pomaľované vtáča  - ktorý vznikol v česko - slovensko - ukrajinskej koprodukcii a nakrúcal sa v Česku, na Slovensku, na Ukrajine a v Poľsku, dnes, 19. septembra 2019, prichádza do verejných projekcií aj v slovenských kinách. Slovenskú kinodistribúciu filmu zabezpečuje v plnom rozsahu spoločnosť  PubRes, s. r. o., Bratislava. 

 Napriek tomu, že film Pomaľované vtáča vstupuje do kín, pred širokú divácku verejnosť, len dnes - už niekoľko týždňov sa o ňom intenzívne píše a hlavne diskutuje, predovšetkým v českej verejnosti. Obsah v podstate všetkých diskusií sa dá zhrnúť do jednej vety: 'Väčšina ľudí, napriek tomu, že film nevidela, dielo odsudzuje - a to preto, lebo je v ňom priveľa násilia, agresivity či hrôz.'  Myslím si, že takýto prístup nie je správny. Platí, že ak chcem niečo hodnotiť, dokonca kriticky až výhradne odmietavo - jednoznačne by som to mal najskôr spoznať. To znamená, že ak chceme o filme Pomaľované vtáča hovoriť či písať, najvhodnejšie a najžiadanejšie, i najpotrebnejšie je film najskôr vidieť.  
 Ak v perexe článku píšem, že Pomaľované vtáča je "len" film - píšem to zámerne. Myslím pri tom na tých možných divákov, na tie možné diváčky, ktorí, ktoré by do kina na Pomaľované vtáča aj išli - ale akosi sa zdráhajú, možno sa až boja toho, že zo strieborného plátna sa bude na nich 169 minút valiť iba číre násilie vo všetkých jeho možných - nemožných podobách. A že to jednoducho nevydržia a z predstavenia odídu. Teraz by sa žiadalo parafrázovať slovenské príslovie: Kto sa bojí, nech nejde do lesa - teda Kto sa obáva, nech nejde do kina. Ale to by bolo jednoduché neriešenie dilemy: Ísť či nejsť na Pomaľované vtáča? Rozhodnime sa teda, že na Pomaľované vtáča pôjdeme. Napokon - veď je to "len" film.  

 Aby sme si lepšie uvedomili skutočnosť, že film Pomaľované vtáča je naozaj "len" film - a súčasne aby sme mali viac možností oboznámiť sa s pozadím jeho vzniku, pripravila spoločnosť PubRes kolekciu fotografií, ktoré vznikli počas nakrúcania filmu. Autorom oficiálnych fotografií je Jan Dobrovský - fotografie vyšli vo výpravnej knihe v anglickej verzii pod názvom Jan Dobrovský - The Painted Bird (vydavateľstvo Paseka, 2019). Kolekcia vyše dvadsiatich fotografií Jana Dobrovského z nakrúcania filmu je do 14. októbra 2019 vystavená v komunikačných priestoroch bratislavského Kina Lumière, kde sa film Pomaľované vtáča premieta. Cieľom fotovýstavy je na jednej strane zaujímavo informovať návštevníkov kina o pozadí nakrúcania filmu - a na druhej strane ich aj určite do veľkej miery upokojiť s dôrazom na to, že všetko to kruté násilie, ktoré je vo filme, je, pochopiteľne, len inscenované, hrané a (vynikajúco) zahrané. Okrem toho nás fotografie upriamia aj na skutočnosť, že akýkoľvek film divákom v podstate poskytuje predovšetkým ilúziu - a to tak, že ich vťahuje do deja filmu, do filmového príbehu, vyvoláva v nich aj silné emocionálne vzruchy a odozvy. Aj film Pomaľované vtáča to robí - a robí to skutočne majstrovsky, na vysokej umeleckej úrovni.  

 "Niet pochýb o tom, že Pomaľované vtáča je výnimočný film nielen v kontexte česko-slovenskej kinematografie. Excelentné výkony hercov svetového formátu a predovšetkým strhujúca vizuálna poetika zabezpečili snímke režiséra Václava Marhoula svetovú premiéru priamo v hlavnej súťaži filmového festivalu v Benátkach, ako aj účasť na festivale v Toronte," hovorí Ľubica Orechovská zo spoločnosti PubRes a k výstave fotografií dodáva: "Unikátny súbor čiernobielych fotografií autora Jana Dobrovského - okrem iného aj autora publikácie Families, ktorá vyšla vo vydavateľstve Paseka tohto roku - formou fotografickej eseje vystihuje jedinečné výtvarné vyznenie filmu Pomaľované vtáča aj okolnosti jeho vzniku. Jan Dobrovský, ktorý bol jediným oficiálnym fotografom nakrúcania filmu Pomaľované vtáča, na tejto sérii pracoval takmer dva roky a svojimi fotoobrazmi upozorňuje na napätie medzi fikciou a skutočnosťou, na tenkú hranicu medzi nimi. Podarilo sa mu vytvoriť svojbytnú umeleckú výpoveď, ktorá, podobne ako film, dokáže naliehavo rozprávať aj bez slov - a rozpráva príbeh, ktorý je síce veľmi surový, ale je pritom hlboko ľudský."  

 Jan Dobrovský (1960) vyrastal v disidentskej rodine, venoval sa literatúre a podieľal sa na vydávaní samizdatových Lidových novin. Po roku 1989 pôsobil v Lidových novinách a potom v spravodajstve Československej a neskôr Českej televízie. Bol tvorcom stratégií domácich a zahraničných investorov, neskôr sa stal sám investorom. Fotografuje od konca 70. rokov XX. storočia, v tomto období sa snažil vyjadriť nálady socializmom zmrzačených miest, zanedbanej Prahy a vytrácajúceho sa ducha vidieka. V 90. rokoch jeho fotografovanie do značenej miery ustúpilo najprv žurnalistike a neskôr obchodným záujmom. Jan Dobrovský ale fotoaparát nikdy celkom neodložil a pred niekoľkými rokmi sa k fotografii vrátil naplno. Venuje sa prevažne čiernobielemu dokumentárnemu fotozáznamu. Kolekcia jeho vystavených fotografií vznikla počas nakrúcania filmu Pomaľované vtáča v rôznych lokáciách v Čechách, na Slovensku a vo volyňskej oblasti na severe Ukrajiny.  

 

 Ísť alebo nejsť do kina na Pomaľované vtáča - na film, ktorý aktuálne silno rezonuje v spoločnosti? Samozrejme - rozhodnutie je slobodné, na každom z nás. Film, tento ani iný, nie je povinnosťou vidieť. Môj silný subjektívny dojem je, že film Pomaľované vtáča by malo vidieť čo najviac ľudí. Prečo? Aj preto, lebo žijeme v dobe, v časoch, keď zo všetkých strán na nás útočí skutočná agresivita, násilie a bezcitnosť - a my sa im často odmietame brániť, neprotestujeme, mlčíme, dokonca ich ignorujeme až zľahčujeme. A to nie je dobre. Je to nebezpečné - a kde inde by sme si mohli naplno uvedomiť, aké nebezpečné to je, ak nie v kine, na projekcii filmu Pomaľované vtáča, ktorý k nám vstupuje, aby nás hlboko zasiahol a oslovil? Viem, je to "len" film, ale súčasne to nie je "iba" film. Je to nenafarbená skutočnosť.    

     Teaser k filmu  Pomaľované vtáča  (1:00 minúta).  

     Video z nakrúcania filmu  Pomaľované vtáča  --- link. 
     Webstránka spoločnosti PubRes k filmu  Pomaľované vtáča  --- link 
     Kino Lumière - program, info, online predpredaj vstupeniek... --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?