...zlatej trúbky tón

Autor: Martin Droppa | 4.9.2019 o 22:44 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  290x

 Kto má rád vynikajúcu, nadčasovo kvalitnú hudbu, známu i rešpektovanú na celom svete, nemal by si nechať ujsť blížiacu sa veľkú udalosť. 

 Miles Dewey Davis III (26. máj 1926, Alton, štát Illinois, USA - 28. september 1991, Santa Monica, štát Kalifornia, USA) bol americký jazzový hudobník, trubkár, skladateľ aj kapelník. Patril a dodnes patrí medzi elitu najvýznamnejších jazzových hudobníkov XX. storočia. Stal sa zakladateľom mnohých jazzových podžánrov, pomohol v začiatkoch kariéry nadanému klávesákovi Herbie Hancockovi i významnému saxofonistovi Johnovi Coltraneovi, gitaristovi Johnovi McLaughlinovi - neskôr s nimi spolupracoval, koncertoval i nahrával. Miles Davis hrával veľa hudobných žánrov, v najväčšej miere bol však hudobne i výrazovo ukotvený v jazze. V roku 2006 bol dokonca uvedený do Rock And Roll Hall Of Fame - Rokenrolovej siene slávy v meste Cleveland v štáte Ohio, USA. Jeho diskografia obsahuje stovky albumov - či už štúdiových, záznamov z koncertov alebo rôznych kompilácií, výberoviek.   

 Známe bratislavské Kino Lumière v rámci populárneho cyklu Music & Film  už  v stredu 11. septembra so začiatkom o 20:30 hodine  uvedie celoslovenskú premiéru dokumentu

Miles Davis: Birth Of The Cool

 "Film Miles Davis: Birth Of The Cool bol prvý raz, v premiére, uvedený na filmovom festivale Sundance 2019," vysvetľuje Miro Ulman - dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumière, dodávajúc, že film predstavuje Milesa Davisa ako jedinečného, skvelého trubkára i skladateľa, ale predovšetkým hudobného vizionára a inovátora, pohybujúceho sa aj za hranicami klasického inštrumentálneho jazzu: "Film o živote a diele Milesa Davisa je prerozprávaný vlastnými slovami umelca - hudobníka, ale aj prostredníctvom mnohých archívnych záberov a početných rozhovorov s významnými hudobnými historikmi, osobnými priateľmi Davisa, napríklad s Quincy Jonesom. Dokument zobrazuje jednotlivé etapy tvorivého života umelca, spája ich do celku a ukazuje tak komplexný pohľad na dielo i život jedného z veľkých moderných amerických umelcov, a to i v kontexte nielen jazzovej hudby."  
       Uputávka č. 1 na film  Miles Davis: Birth Of The Cool  (1 minúta).  

       Uputávka č. 2 na film  Miles Davis: Birth Of The Cool  (2:23 minúty)  

       Oficiálna webstránka filmu  Miles Davis: Birth Of The Cool  --- link.  
       Kino Lumière  - program, info, predpredaj vstupeniek (aj online)  --- link.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?