Hanbím sa a som bezradný

Autor: Martin Droppa | 16.8.2019 o 0:11 | Karma článku: 3,44 | Prečítané:  1314x

  Priznám sa, že sa hanbím a súčasne som bezradný. Hanbím sa za to, čo som spravil - a som bezradný, lebo neviem, čo robiť.  

 Priznávam sa, dobrovoľne, že boli časy, keď som volil stranu Bélu Bugára - napríklad z istého vzdoru, ako protipól k Slovenskej národnej strane pod vedením Jána Slotu. B. Bugára osobne som nevolil, pretože vždy bola istota, že sa do Národnej rady Slovenskej republiky dostane aj bez môjho hlasu. Vždy som pri voľbe do parlamentu využíval možnosť voľby preferenčnými hlasmi, teda 'krúžkovaním' vybraných kandidátov či kandidátiek. A musím napísať, že vždy som bol úspešný a do parlametnu som aj svojím hlasom 'poslal' aspoň jedného poslanca či poslankyňu. Bol som spokojný, pretože ako som tak sledoval činnosť tých, ktorých som zvolil, nemal som voči ich práci, prejavom, vystupovaniu, názorom a podobne takmer žiadne výhrady. S B. Bugárom som sa osobne stretol len raz - na jeho predvolebnom stretnutí s občanmi v Liptovskom Mikuláši, ktoré sa konalo nedlho pred ostatnými parlamentnými voľbami. Ako predtým, tak aj vtedy som B. Bugára považoval za seriózneho a distingvovaného človeka a politika. Sklamanie prišlo po voľbách, keď sa Most - Híd spojil so stranou Smer - SD Roberta Fica a so Slovenskou národnou stranou Andreja Danka. Ale - prežili, predýchali sme to; napokon - nebol som jediným sklamaným z B. Bugára. Stalo sa, už sa neodstane.  

 Nemohol som ani len tušiť, nikto z nás nemohol mať ani len potuchy, čo prinesú tieto dni začínajúcej sa druhej polovice augusta 2019. Že prinesú zverejnené prepisy komunikácie medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou - kto tí dvaja sú, netreba vypisovať. Táto dvojica, tohto času za mrežami vyšetrovacích väzieb (chvápa Pánu Bohu!) komunikovala cez zašifrovanú aplikáciu Threema a v tej komunikácii sa spomína aj B. Bugár. M. Kočner vo zverejnenej komunikácii A. Zsuzsovej 8. marca 2018 píše, že s B. Bugárom raňajkoval a dodáva: "Poobede mám sedenie s Bélom. Poviem mu, ako a čo by som urobil na jeho mieste. Myslím si, že bude silno vnímavý," M. Kočner píše o situácii, keď Most - Híd hrozil odchodom z vládnej koalície. Aj ďalší deň M. Kočner A. Zsuzsovej napísal, že s B. Bugárom raňajkoval. M. Kočner sa usiloval, aby vláda Smer - SD + SNS + Most - Híd nepadla a aby sa k moci nedostala opozícia, lebo keby sa to podľa jeho slov stalo, tak, ako píše A Zsuzsovej: "Nepomôže nám ani odsťahovať sa na Severný pól." A dodáva: "Minimálne rok sa vláda ešte udrží, možno až do konca. Dovtedy musím mať dokončené všetky veci, lebo nikto nevie, čo bude potom." B. Bugára v komunikácii s A Zsuzsovou M. Kočner charakterizoval ako: "Béla je OK, len tá jeho grupa je nejednotná." Samozrejme - reakcia B. Bugára prišla ihneď: "Pána Kočnera považujem za zlo a prosím vás, aby ste ma nespájali s pánom Kočnerom. Nepoznám ho, nestretával som sa s ním. Nepísal som s ním, netelefonoval som s ním a nič som s ním nemal." A potom príde to, podľa mňa najzaujímavejšie vyhlásenie B. Bugára: "Prvý a poslednýkrát som ho stretol na Maldivách. Prekvapuje ma, že veríte tomu, čo človek podozrivý z objednávky vraždy píše svojej volavke," povedal B. Bugár a zdôraznil, že sa s M. Kočnerom na Maldivách len raz stretli a pozdravili. Podľa jeho slov sa M. Kočner pýtal, ako je na Slovensku. "Odpovedal som mu, že zle a asi sa budem musieť vrátiť skôr. To je všetko," zdôraznil B. Bugár. Priznám sa - niečo mi tu nesedí a priam smrdí lžami.
1. Tá komunikácia M. Kočnera s A Zsuzsovou je z 8. marca 2018 - takže je stará vyše osemnásť mesiacov, z čias, keď bol M. Kočner ešte "pri sile" a hlavne pri svojej "temnej moci." Prečo by vtedy A. Zsuzsovej klamal? Veď na to nemal dôvod.
2. B. Bugár na jednej strane tvrdí, že sa s M. Kočnerom na Maldivách "len pozdravili," ale súčasne tvrdí, že mu M. Kočner položil otázku a on mu na ňu odpovedal. Tak ako: "len sa pozdravili," alebo sa "len rozprávali" ako to vyplýva zo slov B. Bugára?
3. Akáže to náhoda - politik, predseda koaličnej, vládnej strany, ide na dovolenku na Maldivy a tam sa, akosi "čírou náhodou" stretne s tam tiež dovolenkujúcim M. Kočnerom? To sa kde takto stretli? Na chodníku? V butiku s bermudami? Na pláži? V požičovni aqualungov? Vo dverách baru? Neviem prečo, ale zdá sa mi, že "náhodnosť" toho stretnutia je asi taká, ako keby som ja, zajtra, cestou do obchodu po chleba, stretol Erica Claptona. Alebo Aňu Geislerovú. Alebo B. Bugára a celé predsedníctvo strany Most - Híd.  
4. Aj vy máte vo zvyku len tak sa zdraviť s niekým, koho vôbec nepoznáte a nič, ale naozaj nič, vôbec a zďaleka nič vás s ním nespája?  
 Musím to napísať na rovinu: Bohužiaľ, neverím B. Bugárovi nič o tom, ako to na Maldivách bolo pred vyše osemnástimi mesiacmi. To by som ešte ako tak prehltol, ale akosi neviem prehltnúť - a neviem, či niekedy prehltnem to, že B. Bugár sa de facto s M. Kočnerom poznal a napokon aj rozprával. To, čo dnes B. Bugár tvrdí, tak to mi pripomína starú kauzu Richarda Sulíka, ktorý tiež ako klince do svojej politickej rakvy zatĺkal raňajky u M. Kočnera, spojené s "Kočnerovým politickým poradenstvom novicovi v našej politike."  
 Najhoršie na tom všetkom je to (aspoň pre mňa), že som stratil aspoň akú-takú vieru v slušnosť či serióznosť politika a v neposlednom rade i to, že celá kauza prepisov komunikácie M. Kočnera s A Zsuzsovou (o tom ostatnom, čo má táto dvojica na svedomí, radšej ani nejdem písať) vyrazila poklop najhnusnejšieho septiku, aký sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mohol na Slovensko vyliať. Mierne povedané, parafrázujúc slová pána prezidenta Václava Havla:'Mám z toho poriadne, ale poriadne blbú náladu.'  
 Čo teraz? Neviem. "Vďaka" B. Bugárovi som doslova zhnusený z celej slovenskej politiky a stratil som takmer celú vieru v slušnosť ľudí v nej. Keby mi dnes zavolali z nejakej agentúry, robiacej prieskum predvolebných preferencií (volali mi minulý týždeň), tak im na otázku, či by som sa zúčastnil parlamentných volieb, keby sa konali tento piatok a sobotu, odpovedal, že nie. V žiadnom prípade nie. A na otázku, koho by som volil, keby som mal voliť, odpovedal by som, že nikoho. Nikoho."Vďaka Vám, pán Béla Bugár. Vďaka Vám..." Lenže - kaša sa neje horúca. Tak si teda počkám(e), čo a ako sa vyvrbí - a uvidíme. Dnes je pravda taká, že z relevantných politických subjektov, ktoré v prieskumoch predvolebných preferencií dosahujú 5 % alebo viac percent, jednoducho a bohužiaľ nemám koho voliť. Na druhej strane - som si vedomý svojej občianskej slobody, ale aj záväzku k nej a k demokracii, a preto v roku 2020 voliť pôjdem. Ale určite pri tom tradične využijem preferenčné hlasovanie, teda 'krúžkovanie.' Možno budem voliť len jediného kandidáta alebo jedinú kandidátku. Ale určite si pri tom, koho 'zakrúžkujem,' dám veľmi veľký, dobrý pozor.  
______
* Zdroj --- link.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pán premiér sa hnevá

Prezidentka si dovolila spochybniť jeho boj s hnusobou.


Už ste čítali?