Povstanie vypukne už v pondelok

Autor: Martin Droppa | 15.8.2019 o 16:36 | Karma článku: 1,65 | Prečítané:  601x

 Budem presný. Povstanie, odboj, vypukne už v pondelok 19. augusta a potrvá dvanásť dní, do piatku 30. augusta. Netreba ho zmeškať.  

 Pri príležitosti 75. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania prichádza známe bratislavské  Kino Lumière  s vynikajúcim a hodnotným programom - filmovým cyklom

ODBOJ A FILM

            ktorý sa začne v pondelok 19. augusta 2019 a skončí sa v piatok 30. augusta 2019. 
Cyklus ponúka nielen niekoľko známejších filmov s témou Slovenského národného povstania, ale i menej známe diela svetovej kinematografie s témou odboj; ide o skutočne jedinečné, vynikajúce a hodnotné filmy, a to nielen hrané, ale aj dokumentárne. V Kine Lumière bude v rámci cyklu Odboj a film premietnutých desať dlhometrážnych filmov a pásmo filmových dokumentov s témou rôznych foriem odboja proti nacizmu a fašizmu, tyranii.  

 Ozbrojené povstanie slovenského odbojového hnutia, do ktorého sa nezapojili len Slováci či Češi, ale aj účastníci iných európskych národov, bolo - a napokon aj ostáva veľkou témou nielen pre slovenských filmárov, ale aj pre spisovateľov, výtvarných umelcov, básnikov, skladateľov hudby. Osudy rôznych odbojových hnutí či partizánske aktivity v celej nacistami a fašistami okupovanej časti sveta, hlavne Európy, sa stali námetom aj pre diela iných národných kinematografií. „Do cyklu sú zaradené filmy tematizujúce práve udalosti spojené s rôznymi formami odboja. Premietneme filmy vyrobené v rokoch 1957 až 1971, pričom dominantou programu sú práve diela tak či onak tematizujúce naše Povstanie či pôsobenie partizánov na území Slovenska,“ hovorí Michal Michalovič, kurátorFilmotéky Kina Lumière, filmový teoretik, ktorý cyklus Odboj a film pripravil v projekte Filmotéka špeciál.  

  „Zo slovenských filmov diváci v cykle Odboj a film uvidia dramatický príbeh z konca druhej svetovej vojny Zvony pre bosých z roku 1965 režiséra Stanislava Barabáša, ktorý je o konfrontácii dvoch partizánov a mladého nemeckého vojaka. Trojica sa stretne uprostred beznádejne pustých hôr,“ informuje o programe cyklu Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu, v ktorého správe je Kino Lumière, dodávajúc: „Z vojnového poviedkového filmu v réžii Juraja Jakubiska Zbehovia a pútnici z roku 1968 sa téme partizánskeho boja venuje druhá poviedka Dominika, nakrútená podľa motívov románu Pivnica plná vlkov od Ladislava Ťažkého. Na udalosti medzi vypuknutím Povstania a oslobodením sa očami pätnásťročného dedinského chlapca pozerá film Keby som mal pušku z roku 1971 režiséra Štefana Uhra.“  

 V programe cyklu Odboj a film je aj film Muž, ktorý luže z roku 1968. „Tento koprodukčný československo-francúzsky film v réžii známeho tvorcu Alaina Robba-Grilleta aj keď explicitne netematizuje Povstanie, dotýka sa motívov odboja spoločných obom krajinám, v ktorých koprodukcii vznikol,“ vysvetľuje Michal Michalovič zaradenie filmu do cyklu a dopĺňa: „Film nie je zasadený do konkrétneho časopriestoru, ale témy hrdinstva a zbabelosti - či priam zradcovstva, naviazané na odbojovú tematiku, sú v ňom jasne čitateľné.“ Z domácej produkcie bude v cykle premietnuté aj pásmo krátko- a stredometrážnych dokumentárnych filmov z rokov 1945 až 1985, venovaných rôznym aspektom Povstania. Pásmo má príznačný názov SNP v dokumentárnom filme.  Sú v ňom filmy od režisérov Paľa Bielika, Ladislava Kudelku, Rudolfa Urca, Pavla Sýkoru, Jozefa Zachara, Petra Solana a Martina Slivku.  

 Cyklus otvorí jedinečný film Kanály (1957) od poľského režiséra Andrzeja Wajdu. Ide o prvý film, ktorý vznikol o Varšavskom povstaní v roku 1944. Premietnutá bude aj tragikomédia Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky (1966), ocenená Oscarom pre najlepší cudzojazyčný film, ďalej britský film Umieranie za dlhého dňa (1968) Petra Collinsona, ktorý približuje vnútorné prežívanie vojakov - výsadkárov v 'území nikoho,' francúzsko-talianska dráma Armáda tieňov (1969) od Jeana-Pierra Melvilla o francúzskom odboji, aj koprodukčná Bitka na Neretve (1969) režiséra Veljka Bulajiča o nesmierne hrdinskom, obetavom boji juhoslovanských partizánov, a k tomu aj strihový dokument Michaila Romma Obyčajný fašizmus (1965), zostavený z tajných nacistických materiálov a archívov z celého sveta.  

 Priznám sa, bez toho, že by som sa chcel chváliť, že všetky dlhometrážne filmy v ponuke cyklu Odboj a film som videl; či už dávnejšie alebo skoršie, či už v rámci projekcií filmových klubov alebo v rámci klasických projekcií v kinách, prípadne v televízii. Musím uznať a zdrazniť, že dramaturgia cyklu Odboj a film je vynikajúca a aj prekvapujúca svojím záberom ako tém, spracovaných do filmových diel, tak aj vysokou úrovňou jednotlivých filmov. Teraz sa na chvíľu vžijem do úlohy istého 'poradcu,' ktorý by mal odporučiť dajme tomu tri filmy z ponuky cyklu Odboj a film. Ak už nemôžete vidieť všetky filmy - čo jednoznačne odporúčam! - tak by ste si nemali nechať ujsť projekciu veľmi silného filmu Kanály, premietanie drámy Umieranie za dlhého dňa, odohrávajúcej sa na prísne vymedzenom malom priestore, a napokon až špionážnu, záhadnú drámu Armáda tieňov. A ak by ste chceli do Kina Lumière vziať aj svojho potomka a chceli by ste mu priblížiť Povstanie bez obáv, že sa na neho bude z plátna valiť jeden drastický obraz za druhým - v takom prípade úprimne odporúčam pekný film Keby som mal pušku. Ale ani Ostro sledované vlaky nie sú pre mládež nevhodné...  

 Program cyklu Odboj vo filme  

     19. 8. 2019 (pondelok) – 18:15 –  Kanály  - réžia Andrzej Wajda, 1957, 91minút

     20. 8. (ut.) – 18:15 –  Obyčajný fašizmus  - réžia Michail Romm, 1965, 121 minút

     21. 8. (str.) – 18:15 –  Zvony pre bosých  - réžia Stanislav Barabáš, 1965, 95 minút

     22. 8. (štv.) – 18:15 –  Ostře sledované vlaky  - réžia Jiří Menzel, 1966, 89 minút

     23. 8. (pia.) – 18:15 –  Muž, ktorý luže  - réžia Alain Robbe-Grillet, 1968, 93 minút

     26. 8. (po.) – 18:15 –  Umieranie za dlhého dňa  - réžia Peter Collinson, 1968, 91 minút 

     27. 8. (ut.) – 18:15 –  Zbehovia a pútnici  - réžia Juraj Jakubisko, 1968, 99 minút

     28. 8. (str.) – 18:15 –  Armáda tieňov  - réžia Jean-Pierre Melville, 1969, 143 minút 

     29. 8. (štv.) – 18:15 – pásmo  SNP v dokumentárnom filme  - 102 minút

     29. 8. (štv.) – 20:15 –  Bitka na Neretve  - réžia Veljko Bulajić, 1969, 171 minút

     30. 8. (piatok) – 18:15 –  Keby som mal pušku  - réžia Štefan Uher, 1971, 86 minút
    ______
 Podrobnosti o cykle  Odboj vo filme  a o  Kine Lumière  --- link. 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pán premiér sa hnevá

Prezidentka si dovolila spochybniť jeho boj s hnusobou.


Už ste čítali?