Starý otec hudobných festivalov

Autor: Martin Droppa | 6.8.2019 o 4:04 | (upravené 8.8.2019 o 18:18) Karma článku: 8,60 | Prečítané:  3411x

  Bolo leto lásky roku 1969, keď sa na poli farmára Maxa Yasgura pri mestečku White Lake v USA uskutočnil ne(z)opakovateľný festival.  

 Je neskutočné, ako ten čas letí - čoskoro uplynie presne 50 rokov od trojdňového hudobného podujatia, ktoré položilo základný kameň všetkým hudobným festivalom na svete v takej forme, v akej ich (v podstate len s malými obmenami) poznáme dodnes.  
 Od piatku 15. augusta do pondelka 18. augusta 1969 sa na rozľahlom poli farmára Maxa Yasgura pri mestečku White Lake v štáte New York v USA uskutočnil hudobný festival, ktorý prilákal takmer pol milióna návštevníkov z celých Spojených štátov. Volal sa

Woodstock Music and Art Fair

Tento festival sa navždy zapísal do histórie a navždy ostane neprekonateľný. Nejde o to, že by sa nedal prekonť počtom návštevníkov či spektrom a počtom účinkujúcich. On ostane navždy neprekonateľný atmosférou, ktorá dokonale zapadla do dobových kultúrnych, spoločenských aj politických reálií v USA v druhej polovici šesťdesiatych rokov XX. storočia.  

 Možno sa teraz zamyslíte nad tým, prečo som začiatok článku ilustroval dobovými vstupenkami na festival Woodstock Music and Art Fair. Vysvetlenie je jednoduché. Predstavte si, lístky, ktoré sa na festival predávali pred päťdesiatimi rokmi za 8 $ (na jeden deň) alebo za 24 $ (trojdňový) dnes na zberateľských burzách stoja od 200 eur (jednodňový) alebo od 350 eur nahor (trojdňový). Človek si pri tom uvedomí, čo všetko má dnes nejakú, a to dosť nemalú zberateľskú - finančnú hodnotu. Je to zaujímavé, svet zberateľov je magický.  

 Festival Woodstock Music and Art Fair bol posledným a súčasne najväčším pokojným vzopretím sa príslušníkov hnutia hippies proti štátnemu establišmentu a hlavne proti vojne vo Vietname, ktorá vrcholila a hlavne v USA bola verejnosťou veľmi kritizovaná a odmietaná - a to nielen preto, lebo si vyžadovala veľké počty amerických obetí vo vietnamských džungliach. Hnutie hippies sa koncom šesťdesiatych rokov dostávalo do istého útlmu, strácalo na intenzite. Zdalo sa, že všetko hodnotné, čo po sebe malo zanechať, napríklad v oblasti kultúry (hudba, literatúra, výtvarné a sochárske umenie, film a podobne) už bolo vypovedané. Zo "starých hipisákov" sa postupne stávali "mladí jupisáci" - od slova yuppies. Prichádzala nová dekáda a s ňou aj postupné zmeny v americkej spoločnosti i v politike. Na festivale Woodstock Music and Art Fair účinkovalo vyše štyridsať hudobných skupín a sólistov - celé podujatie zakončil koncert Jimiho Hendrixa. On akoby symbolicky uzavrel dobu hippies a aj vrchol svojej kariéry a napokon i životnú púť. Zomrel rok po Woodstocku: 18. septembra 1970.  

  Americký sen o láske a mieri sa skončil. Ostali spomienky a legenda - Woodstock 1969.  
 Pár songov z festivalu  Woodstock Music and Art Fair 1969  s unikátnymi zábermi.  

 Pri príležitosti 50. výročia festivalu Woodstock Music and Art Fair prichádza do kín - ale len na jedno predstavenie!!! - film

WOODSTOCK
Three Days That Defined A Generation

...ktorý sa bude premietať aj na Slovensku:
v bratislavskom Kine Lumière vo štvrtok 15. augusta 2019 o 19:00 hodine,  a to v rámci cyklu Music & Film, ktorý dramaturgicky pripravuje a uvádza Miro Ulman. "Ide o zvukovo remastrovaný režisérsky zostrih hudobného filmu Woodstock z roku 1970 režiséra Michaela Wadleigha, ktorý autenticky približuje atmosféru legendárneho rockového festivalu s množstvom vynikajúcich hudobníkov. Pôjde o jedinú projekciu tohto filmu," hovorí Miro Ulman a dodáva: "Počas leta 1969 prežilo pol milióna ľudí z rôznych spoločenských vrstiev tri neobyčajné dni. Woodstock 1969 bol udalosťou, ktorá zmenila jednu generáciu. Bola to séria koncertov, ktoré ako festival svojím vplyvom a rozsahom nemali obdobu. Hlavným mottom festivalu bol 'mier a hudba.' Film, zachytáva nielen vystúpenia legiend ako Joan Baez, Joe Cocker, Crosby, Stills & Nash, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, Carlos Santana, Ten Years After či The Who, ale i atmosféru počas príprav koncertu a jeho priebeh. Film získal Oscara za najlepší dokument." Plánovaný koncert k 50. výročiu festivalu bol zrušený, ale Kino Lumière ponúka presne v deň, kedy sa začal prvý Woodstock, už niekoľkokrát beznádejne vypredaný režisérsky zostrih filmu. Film má 224 minút a v Kine Lumière bude uvedený s výborným zvukom DD5.1 v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.  
      Woodstock - Original Theatrical Trailer (1:43 min.).  

        Uputávka na film  Woodstock  (2:01 min.).  

  Facebook podujatia --- link.  
  Kino Lumière  - program, info, predpredaj vstupeniek (aj online) --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.


Už ste čítali?