Štvrťstoročie s utečencami

Autor: Martin Droppa | 3.8.2019 o 15:15 | Karma článku: 1,64 | Prečítané:  512x

 Migračný úrad Ministerstva vnútra Slovenskej republiky si nedávno pripomínal dvadsaťpäť rokov svojej existencie a aktívnej činnosti.  

 Pri príležitosti 25. výročia existencie, ale aj aktívnej i náročnej činnosti Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ministerstvo vydalo reprezentačnú brožúru v dvoch jazykových mutáciách: v slovenskej a v anglickej. Obsah brožúry stručne a výstižne ilustruje nielen históriu úradu, ale podáva aj laickému čitateľovi ucelený prehľad o témach, spojených s migráciou, s cudzincami, s procesom azylovej politiky na Slovensku a podobne.  

  „Keďže migrácia objektívne ovplyvní našu budúcnosť, my musíme ovplyvňovať migráciu“ - píše na začiatok svojho úvodu v brožúre  Ing. Bernard Priecel,  riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Z jeho slov si dovolím odcitovať aj tieto: Migrácia a azyl sú témy, ktorým „každý“ rozumie, a preto sa k nim aj vyjadruje. Často povrchne. Svedčia o tom i neodbornosti, s ktorými sa neraz stretávame v médiách. Je však pravdou, že táto téma, najmä „pľuvanie“ na profesionálnu prácu zamestnancov migračného úradu, prináša politické body. Každý, kto trochu rozumie našej práci, však vie, že Slovenská republika má kvalifikovaný úrad, ochraňujúci záujmy občanov Slovenskej republiky pri rešpektovaní medzinárodných záväzkov, ktoré naša krajina v tejto agende prijala.“  

  25 rokov je krátka doba, ale tieto roky boli poznačené veľmi intenzívnym budovaním zázemia nášho úradu. Hľadaním správnej cesty pri rozhodovaní o ľudských osudoch, ale aj dobýjaním si pozícií na hradbách, ktoré nie je možné prekročiť. Tieto hradby, to sú ľudské práva osôb, ktoré si dobrovoľne, ale niektoré i nie, vybrali Slovenskú republiku, aby u nás požiadali o medzinárodnú ochranu,“  píše ďalej Bernard Priecel a v závere dodáva: Dovoľte mi, aby som sa hlboko sklonil a z hlavy sňal imaginárny klobúk pred všetkými zamestnancami migračného úradu, ktorí vykonávajú neľahkú prácu a dokazujú, že sme demokratická krajina rešpektujúca ľudské práva.“  

 Obsah brožúry tvorí ucelený, i keď stručný - ale základný prehľad aktivít migračného úradu počas celej jeho štvrťstoročnej existencie. Nájdeme v nej nielen organizačnú štruktúru úradu, ale aj charakteristiku základných úloh, poslaní i cieľov, ktoré úrad zabezpečuje. Prehľadne sú v nej vymenované azylové zariadenia úradu na Slovensku, ktorých je päť, a následne aj ich význam v kontexte slovenskej i medzinárodnej legislatívy. Činnosť úradu je v brožúre podrobne rozpísaná na deviatich stranách, ktoré okrem textovej a fotografickej časti obsahujú aj prehľadnú infografiku, vrátane grafu s časovou osou histórie úradu.  

Brožúra je určená ako reprezentačný materiál Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pre potreby úradu doma aj v zahraničí.  
 Brožúra je i na webe Ministerstva vnútra Slovenskej republiky --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.


Už ste čítali?