Ten správny festival sa blíži!

Autor: Martin Droppa | 29.7.2019 o 22:11 | Karma článku: 1,57 | Prečítané:  452x

 Prijmite naše pozvanie na skutočný letný hudobný festival v tieni vysokej hory, plný naozajstnej pohody a jedinečnej, poriadnej hudby.  

 Už sa to blíži - o štyri dni sa v krásnom prírodnom areáli  Borová Sihoť  pri Liptovskom Hrádku začne ôsmy ročník hudobného festivalu  KongenFest.  

 KongenFest 2019 sa, tak ako jeho minulé ročníky, uskutočňuje v duchu úderného, budovateľského hesla KongenFest 2019 - festival pre priateľov a dobrých ľudí. Uskutoční sa v piatok 2. augusta 2019 a v sobotu 3. augusta 2019 v prírodnom prostredí areálu hotela a kempingu Borová Sihoť neďaleko Liptovského Hrádku, pri sútoku dravej horskej rieky Belá a ešte čistej rieky Váh. Festival je príjemne žánrovo vyhrotený - návštevníci i návštevníčky na ňom nebudú musieť počúvať lacnú klasickú hudbu, určenú hlavne pre ozvučovanie supermarketov, hypermarketov a televíznej reklamy, ani umelú zmesku syntetického folklóru,  ani recitačné preteky v rapovaní - ani ich odnož v podobe hip-hopu, a napokon ani elá hop - mladšiu ségru hip-hopu. Čo sa teda bude na festivale KongenFest 2019 diať? Predovšetkým sa tam bude poriadne mydliť do rockovo naladených gitár, do zunivých strún basgitár, biť sa bude pod pódiom do dunivých bicích. Pod pódiom sa bude tancovať, veseliť, spievať, šantiť, vyvádzať a určite aj pogovať - a hlavne radovať sa!  

 Skôr než sa dostaneme k samotnému festivalu, aspoň niekoľko viet o prostredí, v ktorom sa bude KongenFest 2019 konať. Areál Borová Sihoť je ideálne miesto na takéto festivalové podujatie. Nájdete v ňom krásne zrekonštruovaný rovnomenný hotel s vynikajúcou kuchyňou a so všetkým, čo k hotelu má patriť a aj patrí. Pri hoteli je veľká terasa s obsluhou. V rozľahlom areáli, plnom horskej zelene a stromov, je množstvo tradičných drevených chatiek v novom šate. Nechýba ani niekoľko zastrešených altánkov. V areáli sa dá i stanovať alebo pobudnúť s karavanom (pre karavany sú v areáli kempu elektrické prípojky). V hoteli sú samostatné sociálne a hygienické priestory so sprchami a toaletami pre hostí, ubytovaných v kempe. Súčasťou areálu je i letná kuchyňa s tečúcou vodou, s elektrickými platničkami i s drezmi. Pre hostí sú pripravené aj otvorené ohniská i drevo na oheň. A kto si zabudne doma sekerku - môže si ju požičať na recepcii hotela, kde je 24-hodinová služba a kde sa, okrem iného, dajú kúpiť aj  hosťovacie rybárske povolenky na lov rýb. Niekoľko desiatok metrov od areálu Borová Sihoť je rieka Váh, hore jej tokom, do 500 metrov ďalej, je sútok Belej s Váhom - magické miesto na prechádzky. Pomalou chôdzou z Borovej Sihote sa dostanete asi za polhodinku do centra Liptovského Hrádku. To všetko je pripravené nielen pre návštevníkov festivalu KongenFest 2019, ale aj pre dovolenkárov - i mimo prázdnin.  

 Festival KongenFest kedysi vymyslel a zorganizoval Ing. Martin 'Kongen' Kráľ - ani vo sne netušiac, že z maličkého, skromného podujatia pre priateľov a dobrých ľudí sa stane uznávané a etablované podujatie pre priateľov a dobrých ľudí a pre milovníkov výbornej hudby, ktorá často tečie mimo hlavných prúdov a určite mimo mainstreamu. Martin Kráľ organizuje festival pod hlavičkou vlastnej neziskovky KongenKult - ktorá sa, mimochodom, podieľa aj na zastrešovaní literárnej súťaže KongenScript a na viacerých kultúrnych i spoločenských podujatiach hlavne v Liptove. S Kongenom sa nám podarilo spojiť telefonicky. Využili sme čas, dokým varil vo veľkom hrnci tradičný liptovský guláš z premnoženého medveďa z hovädziny, baraniny i cibule a položili sme mu niekoľko otázok.   
Ahoj?
Čau.
Okrem hlavúňov, alebo - ako vravia v Bratislave, na Kysuciach a v okolí: headlinerov, koho z tohtoročného festivalu dávaš do pozornosti návštevníčkam, návštevníkom, na koho sa tešíš?
V piatkovom programe jednoznačne na skupinu Malignant Tumour z Českej republiky a v sobotňajšom programe určite na Collegium Musicum Tribute z Banskej Bystrice.
To je všetko?
Nie.
Čo chýba?
Tešiť sa môžeme aj na skupinu Vydrapená Bužírka Punk System z Trenčína, ktorá hrá recesistický, veselý, uvoľnený punk. Účinkuje v nej aj Mišo Kaščák, ktorý v Trenčíne na letisku organizuje podobný festival ako je KongenFest - ale trochu vo väčšom...  ...počkaj, premiešam mäso, nech sa nepripáli... ...na členoch skupiny je zaujímavé napríklad aj to, že na hlavách majú pripevnené obyčajné kefy. Namiesto číra.
Bude aj niečo do tanca?
Bude.
A čo? Valčík, polka, letkis, čardáš, skočná...?
Nie. Príde Korky Buček z Humenného, ktorý jedinečne spolupracuje aj s Anderom z Košíc. 
Mäso neprihára? Netreba ho podliať?
Nie, teraz som ho trochu podlial. Vínom. Miešam ho.
Je pravdou, že ani tohto roku na KongenFest nepríde so skupinou koncertovať Nick Mason - bubeník z  legendy Pink Floyd?
Áno, je to pravda. Ale pravdou je aj to, že Nick minulý týždeň koncertoval v Prahe a vo Varšave. To znamená, že sa pomaly približuje k Liptovskému Hrádku a k Borovej Sihoti. Takže - treba byť na neho pripravený.
Na festival chodia aj diskotekári.
Aj tohto roku prídu. Novinkou bude, že náš svetoznámy 'DJ Tlama' - Janko Tlamka z Liptovského Mikuláša - bude na festivale robiť diskotekársky workshop, kde sa kto chce bude môcť naučiť aspoň základy dídžejovania.
Uff. Z toho všetkého môže ktokoľvek vyhladnúť aj vysmädnúť.
Počítame s tým. Reštika v hoteli bude ako zvyčajne otvorená, okrem toho sa v kempe budú podávať tradičné festivalové jedlá aj nápoje. Bude sa čapovať pivo - z domáceho pivovaru Liptovar. Ďalšia novinka - na festivale bude aj stánok s vegetariánskymi a vegánskymi jedlami. A komu sa to všetko bude máliť, môže si v areáli na niektorom z pripravených ohnísk rozložiť ohník a opekať si na ňom slaninku, klobásky, alebo chlieb - a to všetko pod hviezdnou oblohou, ak nebude pršať, a pri tej romantike počúvať hudbu.
A guláš?
Aj ten bude.
Myslel som, či neprihára...
Nie.
Tak var ďalej.
Varím. Čau.
Ahoj.  

 Ak dobre počítam, tak na hlavnom pódiu festivalu počas dvoch dní vystúpi pätnásť hudobných skupín a na ďalšom pódiu takmer tridsať interpretov. Súčasťou festivalu bude aj burza platní a iných hudobných nosičov. Podrobný program festivalu KongenFest 2019 a všetky informácie o ňom nájdete na webstránke a na facebooku festivalu.  
     KongenFest 2019  - web --- link.  
    KongenFest 2019  - facebook --- link.  
   Borová Sihoť - web --- link.  
    Súvisiaci článok o súťaži KongenScript  --- link.  
   Zopár ukážok z toho, čo nás čaká na festivale KongenFest 2019.   


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ideálna Matovičova obeť

Karol Kučera bol skvelý športovec. Pozná ho veľa ľudí, uverí hocičomu, o politike nemá najmenšiu predstavu.

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.


Už ste čítali?