Kto hudbou rozsvietil lucernu?

Autor: Martin Droppa | 28.7.2019 o 1:23 | (upravené 29.7.2019 o 11:33) Karma článku: 1,81 | Prečítané:  263x

Historická veľká sála pražskej Lucerny sa vnorila do hudby, do zvukov i efektov z konca šesťdesiatych rokov XX. storočia. A do potu. 

Nick Mason - najlepší bubeník sveta, ktorý v histórii rocku hral v skupine Pink Floyd - bol opäť blízko - ale Slovensku sa, bohužiaľ, 'úspešne vyhol'. V rámci svojho tohtoročného európskeho júlového turné, ktoré malo pätnásť zastávok - začalo sa 3. júla 2019 v nemeckom Wiblingeri a skončilo sa 27. júla 2019 vo Varšave - Nick Mason so štvoricou spoluhráčov a s vyše dvojhodinovým programom Nick Mason's Saucerful Of Secrets  vo štvrtok 25. júla 2019 prišiel do Stovežatej. Veľká sála historického Paláca Lucerna - ktorého výstavba sa v centre Prahy začala v roku 1907 - a ktorá hostila premnohé svetové i domáce osobnosti asi všetkých hudobných žánrov, vrátane rocku, jazzu, bigbeatu - bola na Nickovi plná až po okraje najvrchnejších balkónov. Na ploche pod pódiom sa stálo, kto mal šťastie, chytil stoličku na balkóne (veľká vďaka, Speedy! - nebyť teba, boli by sme koncert absolvovali 'na stojáka'), ďalšie desiatky ľudí stáli i na balkónoch... Ale potili sme sa statočne všetci rovnako.  

 Nicholas Berkeley 'Nick' Mason (27. január 1944), nositeľ Radu Britského impéria (ktorý za prínos v oblasti hudby dostal 3. mája 2019 od princa Williama) je jediný člen legendárnej superskupiny Pink Floyd, ktorý bol jej členom od samotného vzniku v polovici šesťdesiatych rokov XX. storočia až do vydania ostatného albumu The Endless River v roku 2014.  
 Bolo to 17. apríla 2018, keď Nick Mason verejne oznámil, že založil skupinu Nick Mason's Saucerful Of Secrets a už v máji 2018 s ňou odohral štyri londýnske koncerty v menších, klubových priestoroch, každý pre pár stoviek divákov - poslucháčov. Dramaturgia koncertov bola na jednej strane veľmi odvážna - na strane druhej, ako by sme povedali 'modernou rečou ekonomiky,' "vyplnila dieru na trhu." Zatiaľ čo Roger Waters, basgitarista Pink Floyd, obchádzal svet s veľkovýpravným, spektakulárnym turné Us + Them a gitarista Pink Floyd  David Gilmour ukončil svetové turné Rattle That Lock v roku 2016, Nick Mason spravil krok dopredu tým, že sa posunul o vyše päťdesiat rokov dozadu - do ranej histórie nahrávok Pink Floyd. Už názov jeho príležitostnej skupiny - Nick Mason's Saucerful Of Secrets - dával tušiť, o čo pôjde. Názov skupiny je odvodený od názvu druhého radového albumu Pink Floyd A Saucerful Of Secrets z roku 1968. Zaujímavé je, že Nickovo samotné londýnske "miniturné" nepotrebovalo samostatný názov a v podstate ani žiadnu obrovskú či veľkú reklamnú kampaň. Koncerty boli do niekoľkých hodín beznádejne vypredané. Meno Nick Mason garantovalo nielen maximálnu kvalitu koncertov, ale pôsobilo (a stále pôsobí) aj ako 'výborne zabehnutá značka.' Napriek všetkému Nicka obrovský záujem o jeho koncerty prekvapil. Nasledovalo turné "za Kanálom" - na 'starom kontinente' - a následne v USA aj v Kanade. V závere roka 2018 sa Nick opäť vracia koncertovať do Európy a v roku 2019 turné 'ťahá ďalej,' až do Lucerny v Prahe a do Varšavy.  

Osobne delím tvorbu Pink Floyd na tri etapy: Prvú tvoria albumy The Piper At The Gates Of Dawn (1967), A Saucerful Of Secrets (1968), Ummagumma (1969), More (1969), Atom Heart Mother (1970), Obscured By Clouds (1971) a Meddle (1971) + single s ranými nahrávkami skupiny, ktoré nevyšli na albumoch, prípadne vyšli až na albume Relics (1971). Druhú etapu tvorí päť 'komerčných' albumov Dark Side Of The Moon (1973), Wish You Were Here (1975), Animals (1977), The Wall (1979) a The Final Cut (1983) a napokon tretiu, 'post-watersovskú,' albumy A Momentary Lapse Of Reason (1987), The Division Bell (1994) a The Endless River (2014). Dramaturgiu Nickovho koncertu v Lucerně - podobne ako celého turné 2018 / 2019 - tvoril výber toho najlepšieho práve z prvej etapy tvorby skupiny: kompozície so silným psychedelickým zvukovým i obrazovým nábojom, obsahujúce rozľahlé inštrumentálne plochy, oproti nahrávkam z albumov obohatené o silné dávky pevných improvizácií ako spred vyše polstoročia, keď Pink Floyd hrával v londýnskych kluboch - hlavne v undergroundovom UFO Club. Zámerom Nicka, ktorý sa, mimochodom, vynikajúco vydaril, bolo sprostredkovať návštevníkom jeho koncertov v druhej dekáde XXI. storočia atmosféru koncertov skupiny z rokov 1965 - 1969. Podarilo sa - a to na veľkú jednotku s  obrovskou hviezdičkou! Nešlo pritom len o hudbu, o kompozície ako také. Koncerty boli dokonale zladené aj vizuálne. Nie - nelietali na nich nad hlavami divákov nafúknuté prasatá, absentovalo obrovské kruhové projekčné plátno s dokonalými filmovými dokrútkami ku skladbám. Nič také sa nedialo. Zato scéna bola pestrofarebne a sýto nasvietená, občas zablikali stroboskopy, ale show sa zaobišla aj bez laserov. Iné bolo zaujímavé: Ako na pozadie, tak i na hudobníkov sa doslova liali farby z jednoduchého prístroja, nám starším pripomínajúceho meotar zo školy. Svetelno-efektový technik mal k dispozícii niekoľko mís zo skla, do ktorých kvapkal alebo lial farby - a ich tečenie, stekanie a miešanie sa "meotar" prenášal na celú scénu aj na pozadie, pred ktorým žiaril Nickov zlatý gong. Ach, aké jednoduché - a také krásne, úžasné.  

Tento koncert Nicka Masona a jeho Nick Mason's Saucerful Of Secrets bol jedinečný nielen tým, že bol nezopakovateľný. Bol živou a úprimnou ukážkou toho, ako vyzerala hudobná scéna hlavne v druhej polovici šesťdesiatych rokov predovšetkým vo Veľkej Británii, obzvlášť v Londýne. Bol ilustráciou kolísky psychedelického obdobia na rockovej scéne. A - napokon - bol priam encyklopedickým záznamom začiatkov skupiny Pink Floyd na scéne - a to ešte s gitaristom a skladateľom Sydom Barrettom (1946 - 2006). Keď sa pred niekoľkými rokmi ak sa nemýlim reportér BBC Nicka Masona spýtal, ktorý album by odporúčal poslucháčom, ktorí chcú najlepšie spoznať Pink Floyd, bubeník bez váhania odpovedal, že by to mal byť album A Saucerful Of Secrets. Definoval tým, podľa mňa, samotnú podstatu a korene jedinečnej tvorby Pink Floyd. Nickov koncert v Prahe (a vlani vo Viedni) ma o tom presvedčil, utvrdil ma v tom. A kto Nick Mason's Saucerful Of Secrets nevidel, nezažil, nech nezúfa: z turné vraj určite vyjde kvalitný záznam. Ale - naživo to bolo naživo, aj keď v zaliatí potom.  
Pred záverom moja obľúbená -  One Of These Days  z Lucerny (5:52 min.).

A na záver zopár mojich neostrých, rozmazaných fotiek z koncertu - pre mňa tak krásne ilustrujúcich farebnú náladu hudbou rozsvietenej lucerny.   

           Nick Mason's Saucerful Of Secrets: 
                                                                         Nick Mason - bicie aj gong i činely
                                                                         Guy Pratt - basgitara
                                                                         Gary Kemp - gitary
                                                                         Lee Harris - gitary
                                                                         Dom Beken - klávesy 


 Súvisiaci článok:  Tajomstvo pre jedno oko a dve uši  --- link. 
 Pink Floyd Fanklub.CZ  --- link. 
 Pink Floyd Fanklub.CZ - facebook  --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.


Už ste čítali?