Utekajme - už ide letná škola!

Autor: Martin Droppa | 23.7.2019 o 9:09 | Karma článku: 1,05 | Prečítané:  277x

 K letu nepatria len hudobné a multižánrové festivaly, rôzne pochody a prehliadky. K letu patria nielen prázdniny, ale i jedna tradičná škola.  

Letní filmová škola Uherské Hradiště  je podujatie s dlhoročnou tradíciou a patrí k najväčším filmovým prehliadkam v Českej republike. Rovnako bohaté v jej programe je každoročne aj zastúpenie slovenskej kinematografie. Tento rok diváci uvidia až štrnásť slovenských dlhometrážnych filmov, ktoré doplnia krátke snímky aj diskusie s účasťou slovenských zástupcov - filmových tvorcov. Jubilejná 45. Letní filmová škola Uherské Hradiště sa začne v piatok 26. júla 2019 a potrvá do 4. augusta 2019.   

Najhorúcejšou novinkou z domácich titulov 'na škole' bude nový dramatický film Marka Škopa Nech je svetlo (2019), len nedávno uvedený vo svetovej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary, kde získal Zvláštne uznanie Ekumenickej poroty a jeho hlavný predstaviteľ, Milan Ondrík, Cenu za mužský herecký výkon. Film je príbehom slovenského - oravského gastarbeitera v Nemecku, ktorého syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Keď sa chlapec zapletie do šikanovania a usmrtenia spolužiaka, otec začne zisťovať pravdu o tom, čo sa stalo - a zároveň sa dozvedá i pravdu o sebe.  

 V sekcii českých a slovenských noviniek bude premietnutých päť súčasných slovenských a koprodukčných filmov, medzi nimi dráma Ostrým nožom (2019) Teodora Kuhna - inšpirovaná vraždou Daniela Tupého, príbeh z prostredia outsiderov Punk je hned! (2019) Juraja Šlauku, historická dráma o rozporuplnom mužovi svojej doby Toman (2018) Ondřeja Trojana, filmový rozhovor dvoch osobností československej histórie Hovory s TGM (2018) Jakuba Červenku, tragikomický film o zblížení dvoch generačne i kultúrne rozdielnych ľudí Na streche (2019) Jiřího Mádla a atypické roadmovie Staříci (2019) o dvojici bývalých politických väzňov od režisérskej dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník. V atmosfére letného kina sa predstaví mysteriózny triler Trhlina (2019) Petra Bebjaka, rozprávka Čertovské pero (2018) Marka Najbrta a humorná dráma Teroristka (2019) Radka Bajgara.   
     
  Uputávky na niektoré z filmov 45. LFŠ Uherské Hradiště.  

Letní filmová škola v Uherském Hradišti  dáva pravidelne priestor aj klasickým dielam. Zo slovenských medzi ne tento rok bude patriť komédia Utekajme, už ide! (1986) o ľudskom šťastí, indickej mágii a manželskej nevere od režiséra Dušana Rapoša a impresionisticky ladený príbeh Sladké hry minulého leta (1969) režiséra Juraja Herza, ktorý je oslavou radosti zo života a túžby po nemožnom. Obidva filmy budú uvedené pri príležitosti udelenia Výročnej ceny Asociace českých filmových klubů za prínos českej kinematografii slovenskému hercovi Milanovi Lasicovi. V sekcii, zameranej na hľadanie identity národa, tento rok s dôrazom na humor, bude premietnutý film Juraja Jakubiska Sedím na konári a je mi dobre (1989) - príbeh dvoch charakterovo rozdielnych priateľov, komedianta Pepeho a frontového vojaka Prengela, ktorý sa odohráva tesne po skončení druhej svetovej vojny.  

 Bohato bude v Uherskom Hradišti zastúpená aj krátkometrážna tvorba. Okrem trojice študentských filmov Ad revidendum (2018) Matúša Ryšana, Hrejivá komédia o šialenstve, depresii a nesplnených snoch (2017) Michala Ďuriša a Výlet (2018) Daniela Riháka sú pre divákov pripravené profily generačne spriaznených tvorcov: dokumentaristu Mareka Kuboša a animátora Martina Snopeka. Kubošovu tvorbu zastúpia filmy Cesta fotografa (1995), Hlas 98 (1998), Žel. st. 2. tr. Kraľovany (1998), Taká malá propaganda (2001), doplnené jeho celovečerným debutom Posledný autoportrét (2018). Snopekovu tvorbu budú reprezentovať snímky Drezúra (1997), Stretnutie (1997), Havran a líška (1998), Pik a Nik (2006), Každodenná paša (2001), Monštrum (2018) i spoločný film s Ivanou Laučíkovou Posledný autobus (2011) a kolektívne dielo ešte z čias Snopekovho štúdia na Vysokej škole múzických umení Kroky, skoky, roky... a posledný zhasne (1994 – 1995). Obaja tvorcovia sa podujatia zúčastnia osobne. Zaujímavé bude i uvedenie dvoch krátkych archívnych filmov slovenských tvorcov: Petra Solana Vianočný dar (1953) a Jaroslava Pograna V podzemí (1954) z obdobia ich štúdia na prestížnej fakulte Akademie múzických umění v Praze. 

       Uputávka na film  Posledný autoportrét.  

       Uputávka na film  Posledný autobus.  

 O slovenskej kinematografii sa bude hovoriť aj počas sprievodných podujatí. Diskusia pod názvom Vznik študentských filmov na FAMU Praha a VŠMU Bratislava bude venovaná fenoménu študentskej tvorby a zúčastnia sa jej režisér a súčasne pedagóg na bratislavskej VŠMU Martin Šulík a študent VŠMU Jakub Spevák. Uskutoční sa aj diskusia nazvaná Etika nakrúcania dokumentárneho filmu - o ktorej budú hovoriť slovenskí dokumentaristi Barbora Berezňáková, Marek Kuboš a Miro Remo. Najviac aktivít so slovenskou kinematografiou sa na filmovom podujatí v Uherském Hradišti uskutoční v utorok 30. júla 2019. V tento deň budú v miestnom kine Hvězda v predaji aj rôzne edičné produkty z bohatej ponuky predajne Slovenského filmového ústavu Klapka.sk - a to za zvýhodnené ceny.  
       45.  Letní filmová škola Uherské Hradiště  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.


Už ste čítali?