Bruce 'The Boss' XIX. & Patti

Autor: Martin Droppa | 14.7.2019 o 12:34 | (upravené 14.7.2019 o 13:33) Karma článku: 1,01 | Prečítané:  174x

 Po predlhom čase som sa dočkal nového hudobného albumu, ktorý sa mi páči od začiatku do konca až tak, že si ho prehrám párkrát denne.  

 Americký rocker s drsným, neraz až zachrípnutým hlasom, s obrovskou energiou, ktorú dokáže pretaviť i do koncertov, trvajúcich bez prestávky aj neuveriteľných viac než štyri hodiny, vydal nový dvojalbum. Volá sa Western Stars. Vyšiel pred mesiacom, 14. júna 2019, a rocker Bruce Springsteen ho vydal vo vydavateľstve Columbia Records. Je to jeho devätnásty štúdiový album. Bruce ho nahral vo svojom domácom štúdiu v New Jersey, pár dokrútok sa realizovalo v štúdiách v New Yorku a v Kalifornii.  

 Bruce Frederick Joseph Springsteen - prezývaný 'The Boss' - sa narodil 23. septembra 1949 v Long Branch v štáte New Jersey na severovýchode USA. Patrí medzi najznámejších a najúspešnejších súčasných umelcov na rockovej i folkrockovej scéne nielen v USA. 'The Boss' ako skladateľ hudby, textár, hráč hlavne na gitary a na fúkaciu harmoniku, je držiteľom mnohých významných celosvetových ocenení - napríklad dvadsiatich cien Grammy, dvoch Zlatých glóbusov a aj Oscara za pieseň Street Of Philadelphia  z filmu Philadelphia (réžia Jonathan Demme, 1993). V zozname 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý v roku 2003 vydal časopis Rolling Stone, má Bruce Springsteen až osem zo svojich dovtedy osemnástich štúdiových albumov. K jeho najúspešnejším albumom patria Born To Run (1975) a Born In The U. S. A. (1984) - len z nich sa v USA predalo viac než 65 miliónov kópií a na celom svete vyše 200 miliónov kópií. Jeho najnovší album - Western Stars - na úspechy ešte len čaká.  

 Album Western Stars vydal 'The Boss' po vyše päťročnej prestávke od vydania albumu High Hopes, ktorý vyšiel 14. januára 2014. Album High Hopes sa hneď v prvom týždni po vyjdení umiestnil na prvom mieste v rebríčku Billboard 200, za týždeň sa ho len v USA predalo takmer 100 000 kópií. Ak neberieme do úvahy niektoré po hudobnej stránke špecifické - skôr folkrockové, akustické, než rockové albumy (akým je napríklad album Nebraska z roku 1982 alebo album The Ghost Of Tom Joad z roku 1995), či rockpopový album Tunnel Of Love z roku 1987, tak albumom Western Stars nás Bruce Springsteen vovedie na takmer celkom nové hudobné miesta. Album, presnejšie 2-LP Western Stars (s celkovou dĺžkou 50:50 minút) obsahuje len trinásť piesní (najkratšia má 1:52 min., najdlhšia má 5:03 min.). Inšpiráciu pri jeho tvorbe (Bruce Springsteen napísal všetky skladby na albume) 'Tne Boss' čerpal z nahrávok z Južnej Kalifornie z prelomov 60. a 70. rokov XX. storočia. "Album je pre mňa návratom k sólovým nahrávkam, ktoré som realizoval s rozsiahlymi filmovými orchestrálnymi pasážami," vraví Springsteen o novinke a dodáva, že je to doslova klenotnica melódií a hudobných pokladov. Má pravdu. Album Western Stars je od začiatku do konca veľmi, príjemne melodický a výrazne počúvateľný. Je ako stvorený na počúvanie napríklad pri jazde autom alebo len tak - na privolanie pokojnej podvečernej atmosféry. Texty piesní sú nielen tradične springsteenovské, ale aj typické pre americký štýl country & western: spieva sa v nich o všetkých klasických amerických témach - o diaľniciach, o cestách, o putovaní, o osamelosti v samote, o izolovanosti v davoch, o hľadaní stálosti domova, o nádeji a - samozrejme - aj o láske a jej rôznych podobách v celej jej šírke a prienikov do reality.   
 Z kolekcie piesní na albume Western Stars som vybral štyri - výborne ilustrujúce atmosféru celého albumu, na ktorom sú veľké hudobné plochy vyplnené orchestrálnou hudbou s dominujúcimi sláčikmi. Prvá pieseň - Tucson Train - je o odchode muža od ženy.  

 Druhá pieseň - Western Stars - vypovedá o hľadaní v minulosti prostredníctvom spomienok, ktoré sú každý večer jasne osvetlené žiariacimi západnými hviezdami.   

 "východ Slnka, západ Slnka / ulica je zlatistá / nebo nad Auburn / hľadám lásku / hľadám si lásku // je to môj zázrak // mesačný svit / jasný Mesiac / kde je dnes večer moja šťastná hviezda?" V piesni There Goes My Miracle 'The Boss' prekvapujúco opúšťa svoj rockový spevácky priestor a posúva sa do zaujímavých, čistých, pôsobivých hlasových výšok.   

 Hello Sunshine je mojou najobľúbenejšou piesňou z albumu Western Stars. Za necelé tri mesiace má originálne video k tejto piesni na YouTube vyše 3 200 000 zhliadnutí. Pieseň v podstate nie je spomienkou na časy country & western spred päťdesiatich, alebo oveľa viac než päťdesiatich rokov. Je novým, súčasným žánrovým prejavom, ktorý sa ale súčasne nevyhýba istým zaužitým klišé, na ktoré 'The Boss' odkazuje - a to nielen v tejto piesni, ale na celom albume. Pravdepodobne to bude ten pravý dôvod, pre ktorý Springsteenovu novinku Western Stars Will Hermes, reportér a recenzent magazínu Rolling Stone, ohodnotil štvoricou hviezdičiek z piatich. Moje hodnotenie je o niečo lepšie - albumu Western Stars dávam štyri a pol hviezdičky. Plné päťhviezdičkové ocenenie by 2-LP u mňa dostalo vtedy, keby album mal o dve - tri piesne viac a keby na ňom nechýbala aj nejaká dynamickejšia, ráznejšia pieseň. Každopápdne je Western Stars výborné dielo. Odporúčam!  

 Teraz štipka bulváru. Na albume Western Stars spolu s Bruce Springsteenom v štyroch skladbách ako spoluvokalistka spieva aj Patti Scialfaktorá v niektorých skladbách hrá i na sprievodnú akustickú gitaru. Patti Scialfa je od roku 1991 manželkou Bruce Springsteena (predtým, v rokoch 1985 až 1989 bol 'The Boss' ženatý s modelkou a herečkou Julianne Phillips). S Patti má Bruce tri deti - Evana Jamesa Springsteena (1990), ktorý pokračuje v hudobnej kariére rodičov, s otcom koncertuje, nahráva, Jessicu Rae Springsteen (1991) - reprezentantku USA v skokoch na koňoch, a syna Samuela Ryana Springsteena (1994).  

 Vivienne Patricia 'Patti' Scialfa sa narodila 29. júla 1953 vo štvrti Deal v Monmouth County v štáte New Jersey v USA. V roku 1984 sa stala členkou skupiny E Street Band - sprievodnej skupiny Bruce Springsteena, kde spievala vokály a hrala na akustickej gitare. Skalní fanúšikovia a skalné fanúšičky Springsteena si vari spomenú na 6. september 1988, keď 'The Boss' so skupinou koncertoval v Budapešti v rámci megakoncertu Human Rights Now! - Patti Scialfa Springsteena sprevádzala ako vokalistka a hráčka na akustiku. Ešte predtým sa Patti ako vokalistka úspešne podieľala nielen na nahrávaní albumov Springsteena, ale aj albumu Dirty Work skupiny The Rolling Stones z roku 1986, spolupracovala s Keithom Richardsom z The Rolling Stones na jeho sólovom debute Talk Is Cheap z roku 1988. Etc.  
 Patti Scialfa doposiaľ vydala tri samostatné, kvalitne štandardne rockovo ladené albumy: Rumble Doll (1993), 23rd Street Lullaby (2004) a Play It As It Lays (2007). Na každom je autorkou všetkých skladieb i textov. Album 23rd Street Lullaby sa v rebríčku US Billboard 200 umiestnil na 152. mieste, album Play It As It Lays v tom istom rebríčku na 90. mieste. Okrem toho je Patti autorkou a interpretkou viacerých piesní, nahrávaných pre charitatívne ciele. Z jej debutu som vybral pieseň As Long As I (Can Be With You), z druhého albumu pomalšiu pieseň You Can't Go Back, z tretieho albumu rockovo ladenú baladickú, pomalšiu pieseň Town Called Heartbreak. 

 Na záver článku sa okľukou v čase vrátim k dvom pieňam Bruce Springsteena, ktoré mám rád. Prvá znich - Tougher Than The Rest - je z albumu Tunnel Of Love (1987). Je to typická springsteenovka v pomalom rytme, dôsledne vyplnená zvukmi všetkých hudobných nástrojov skupiny E Street Band, zakončená sólom na fúkaciu harmoniku. Súčasne ide o spevácky duet Bruce Springsteena a jeho neskoršej manželky Patti Scialfa. Druhá, svižná pieseň s chytľavou melódiou - Dancing In The Dark - je z albumu Born In The U. S. A. (1984).  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?