Aj o našom filme na Pohode 2019

Autor: Martin Droppa | 11.7.2019 o 14:50 | (upravené 11.7.2019 o 19:19) Karma článku: 1,43 | Prečítané:  246x

 Tento článok je len o malom kamienku z obrovskej mozaiky festivalu Pohoda 2019. Ale je to čriepok, bez ktorého by festival "nebol ono."  

 Na festivale Pohoda 2019 - ktorý bude v dňoch 11., 12. a 13. júla 2019 na letisku v Trenčíne - sa samostane predstaví aj mesačník Film.sk o filmovom dianí (nielen) na Slovensku. V gescii s redakciou mesačníka a v spolupráci s časopisom .týždeň sa v sobotu 13. júla 2019 na festivale uskutoční diskusia na tému

Slovenský film – čo vlastne znamená kvalita v kinematografii?

Podujatia sa zúčastnia viacerí hostia a je naplánované na 12:00 hodinu. Koncept diskusie vznikol v úzkej spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.  

"Diskusia bude reflektovať 25 rokov slovenskej kinematografie - od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 - a dotkne sa viacerých aktuálnych tém súčasného slovenského filmu. Pomenuje zázemie kinematografie v nedávnych  rokoch od zániku Koliby, cez zrod súkromných produkčných spoločností až po stabilizáciu podpory pre domácu tvorbu vďaka vzniku Audiovizuálneho fondu," hovorí o obsahu podujatia Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu. K téme dodáva, že fenomén konjunktúry slovenského filmu v ostatných rokoch sa prejavil nárastom produkcie, ale hostia diskusie sa v tejto súvislosti pokúsia odpovedať aj na otázku, či sa tento nárast prejavuje i na kvalite filmovej tvorby. S tým súvisí aj téma slovenského filmového diváka, jeho vzťahu k domácej kinematografii - a na  druhej strane aj vzťah slovenského filmu k realite, ktorý tematizuje skôr minulosť než súčasnosť a sústreďuje sa viac na spoločenskú perifériu. Diskusia sa určite dotkne všetkých filmových rodov – hraného, dokumentárneho i animovaného filmu, a to nielen ich histórie a súčasnosti, ale aj ich budúcnosti, perspektívam.  

 Diskusie sa zúčastní režisér Martin Šulík, ktorý tvorí kontinuálne od absolvovania bratislavskej Vysokej školy múzických umení v roku 1986 a v 90. rokoch minulého storočia bol najproduktívnejším slovenským tvorcom. Inštitucionálnu oblasť bude fundovane a komplexne zastupovať Martin Šmatlák, riaditeľ Audiovizuálneho fondu od jeho založenia v roku 2009. Tretím diskutérom bude režisér a producent Ivan Ostrochovský, ktorý aktuálne dokončuje svoj druhý celovečerný film a producentsky zastrešil viacero slovenských a koprodukčných filmov, ocenených na prestížnych filmových festivaloch. Moderátorom diskusie bude skúsený odborník Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu. Podujatie je otvorené pre všetkých, ktorých zaujíma slovenský film a kinematografia všeobecne, alebo sú 'len' náruživí kinodiváci. 

 Téma diskusie úzko korešponduje so zameraním časopisu Film.sk, ktorý s podtitulom mesačník o filmovom dianí (nielen) na Slovensku už dvadsiaty rok vydáva Slovenský filmový ústav. Jeho zámerom je dostávať do povedomia slovenskú kinematografiu, vytvárať obraz o jej súčasnom stave, o jej podmienkach, vznikajúcich filmoch, tvorcoch, podujatiach, ale takisto pripomínať jej históriu. Každé číslo časopisu je výborne obsahovo i tematicky zostavené. 
      
  Udalosť na facebooku  ---  link. 
Malá prosba:
Vážené čitateľky, vážení čitatelia,
rád by som Vás poprosil, aby ste tento článoček zavesili na Vaše statusy v sociálnych sieťach - aby sa informácia o filmovom podujatí na festivale Pohoda 2019 dostala k čo najväčšiemu počtu kultúrnych ľudí.
Ďakujem Vám za to vopred.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prognóza je optimistickejšia, ale nákaza potrvá dlhšie

Na umelej ventilácii má byť 3. júla tisíc ľudí.


Už ste čítali?