Aj o našom filme na Pohode 2019

Autor: Martin Droppa | 11.7.2019 o 14:50 | (upravené 11.7.2019 o 19:19) Karma článku: 1,43 | Prečítané:  250x

 Tento článok je len o malom kamienku z obrovskej mozaiky festivalu Pohoda 2019. Ale je to čriepok, bez ktorého by festival "nebol ono."  

 Na festivale Pohoda 2019 - ktorý bude v dňoch 11., 12. a 13. júla 2019 na letisku v Trenčíne - sa samostane predstaví aj mesačník Film.sk o filmovom dianí (nielen) na Slovensku. V gescii s redakciou mesačníka a v spolupráci s časopisom .týždeň sa v sobotu 13. júla 2019 na festivale uskutoční diskusia na tému

Slovenský film – čo vlastne znamená kvalita v kinematografii?

Podujatia sa zúčastnia viacerí hostia a je naplánované na 12:00 hodinu. Koncept diskusie vznikol v úzkej spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.  

"Diskusia bude reflektovať 25 rokov slovenskej kinematografie - od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 - a dotkne sa viacerých aktuálnych tém súčasného slovenského filmu. Pomenuje zázemie kinematografie v nedávnych  rokoch od zániku Koliby, cez zrod súkromných produkčných spoločností až po stabilizáciu podpory pre domácu tvorbu vďaka vzniku Audiovizuálneho fondu," hovorí o obsahu podujatia Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu. K téme dodáva, že fenomén konjunktúry slovenského filmu v ostatných rokoch sa prejavil nárastom produkcie, ale hostia diskusie sa v tejto súvislosti pokúsia odpovedať aj na otázku, či sa tento nárast prejavuje i na kvalite filmovej tvorby. S tým súvisí aj téma slovenského filmového diváka, jeho vzťahu k domácej kinematografii - a na  druhej strane aj vzťah slovenského filmu k realite, ktorý tematizuje skôr minulosť než súčasnosť a sústreďuje sa viac na spoločenskú perifériu. Diskusia sa určite dotkne všetkých filmových rodov – hraného, dokumentárneho i animovaného filmu, a to nielen ich histórie a súčasnosti, ale aj ich budúcnosti, perspektívam.  

 Diskusie sa zúčastní režisér Martin Šulík, ktorý tvorí kontinuálne od absolvovania bratislavskej Vysokej školy múzických umení v roku 1986 a v 90. rokoch minulého storočia bol najproduktívnejším slovenským tvorcom. Inštitucionálnu oblasť bude fundovane a komplexne zastupovať Martin Šmatlák, riaditeľ Audiovizuálneho fondu od jeho založenia v roku 2009. Tretím diskutérom bude režisér a producent Ivan Ostrochovský, ktorý aktuálne dokončuje svoj druhý celovečerný film a producentsky zastrešil viacero slovenských a koprodukčných filmov, ocenených na prestížnych filmových festivaloch. Moderátorom diskusie bude skúsený odborník Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu. Podujatie je otvorené pre všetkých, ktorých zaujíma slovenský film a kinematografia všeobecne, alebo sú 'len' náruživí kinodiváci. 

 Téma diskusie úzko korešponduje so zameraním časopisu Film.sk, ktorý s podtitulom mesačník o filmovom dianí (nielen) na Slovensku už dvadsiaty rok vydáva Slovenský filmový ústav. Jeho zámerom je dostávať do povedomia slovenskú kinematografiu, vytvárať obraz o jej súčasnom stave, o jej podmienkach, vznikajúcich filmoch, tvorcoch, podujatiach, ale takisto pripomínať jej históriu. Každé číslo časopisu je výborne obsahovo i tematicky zostavené. 
      
  Udalosť na facebooku  ---  link. 
Malá prosba:
Vážené čitateľky, vážení čitatelia,
rád by som Vás poprosil, aby ste tento článoček zavesili na Vaše statusy v sociálnych sieťach - aby sa informácia o filmovom podujatí na festivale Pohoda 2019 dostala k čo najväčšiemu počtu kultúrnych ľudí.
Ďakujem Vám za to vopred.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?