Uhorková sezóna č. 2

Autor: Martin Droppa | 11.7.2019 o 0:55 | (upravené 11.7.2019 o 10:10) Karma článku: 1,17 | Prečítané:  362x

 Bloger nemá uhorkovú sezónu. Dnes vám ponúkam tri články: o analfabetovi, o 0-eurovke a o slobode a neslobode slova.  

 Letné prázdniny sú, vraj, pre novinárov, médiá, uhorkovou sezónou. Pokúsim sa tohtoročnú uhorkovú sezónu občas vyplniť tým, čo ma zaujalo, a zľahka to okomentovať.  

  Päťdesiatpäťročný počítačový analfabet  

 Mgr. - teda magister - Stanislav Mizík, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, má dnes 55 rokov a presne štyri mesiace. Okrem toho, že je poslancom v parlamente za koaličnú opozičnú, opozičnú koaličnú... teda za stranu, presnejšie za Kotlebu - Ľudovú stranu Naše Slovensko, je aj členom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Uff... Poslanec, Mgr. Mizík, je z obce Rovné na severe Rimavskosobotského okresu a pôvodným povolaním je učiteľ - ak sa nemýlim, tak hlavne slovenčiny - ale v tomto sa možno mýlim, ale to je napokon jedno, stačí vedieť, že je učiteľom a momentálne je poslancom - zákonodarcom. To je dôležité.  
 V týchto dňoch sa poslanec, Mgr. Mizík, zviditeľnil tým, že ho nebolo vidno. Presne povedané napísané - nebolo ho vidno na pojednávaní Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý pojednával v jeho prípade - ale bez neho. Tým prípadom bol (či stále je?) status na facebooku Mgr. Mizíka, v ktorom boli popísané netaktné, necitlivé, urážlivé narážky na ľudí, ktorých vyznamenaniami ocenil prezident Andrej Kiska. Status na facebooku poslanca Mizíka bol zverejnený v januári 2017. Obsah statusu vzbudil pohoršenie a rozruch - a začala sa ním zaoberať polícia, vyšetrovatelia. Poslanec Mizík sa pod status, ktorý je (bol) evidentne jeho, podpísal: titul, meno, priezvisko, funkcia. Prečítajte si ten status.  

 A nastal harmatanec. Keď bolo jasné, že je zle, tak poslanec Mizík poprel, že to písal on, neskôr poprel aj to, že je to jeho stránka na facebooku a napokon prehlásil, že on vôbec nevie obsluhovať počítače a nevyzná sa vo vešaní (do sociálnych sietí). To prehlásil učiteľ, poslanec, zákonodarca, člen parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Uff... A to, že je počítačovo negramotný - to mu dosvedčili spolustranícki poslanci. Uff, uff... A potom novinárski, hyenistickí fotografi nafotili poslanca Mizíka v poslaneckej lavici - ako pracuje s počítačom. Uff, uff, uff... A poslancovi Mizíkovi prestalo veriť vari celé Slovensko - s výnimkou tých, ktorí majú v obľube zelené tričká a nie sú cyklisti. Nuž, verili by ste Rudolfovi Vaskýmu či Martinovi Daňovi, že nevedia narábať s videokamerami - keby to prehlásili vtedy, keď by išlo do tuhého? Určite áno, no nie? A tak sa poslanec, Mgr. Mizík, začal vykrúcať, až sa za neho na Najvyššom súde Slovenskej republiky vykrútil jeho advokát. Tak to vraj chodí.   

 Čo si o tom myslím? Predovšetkým som si všimol, že poslanec, Mgr. Mizík, sa od obsahu statusu nedištancoval - a už vôbec nie, že by sa v statuse menovaným ospravedlnil. Všimol som si aj to, že poslanec, Mgr. Mizík, neprejavil žiadnu odvahu aby sa sám obhájil. Alebo aby statočne a hrdo stál za tým, čo bolo na jeho statuse napísané. Keď už je pod tým podpísaný a bolo to na jeho statuse. Alebo stále je? Neviem, nie som na facebooku. Nuž, nezachoval sa, pán poslanec, hrdinsky - čo je škoda. Mal tvrdo a do konca obhajovať svoje právo na slobodu slova, právo na slobodu slova a prejavu podľa jeho interpretácie. Nestalo sa. A tak máme v parlamente preukazne jedného zákonodarcu, ktorému až, či dokonca až Najvyšší súd Slovenskej republiky potvrdil, že nevie zaobchádzať s počítačom, nie je zdatný v užívaní sociálnych sietí, nevyzná sa v tom, v čom sa vyznajú decká už v predškolskom veku, neovláda to - a tie decká to ovládajú. Som rád, že máme v parlamente takéhoto zákonodarcu, rozhodujúceho aj o zákonoch, ktoré nadlho ovplyvnia chod našej spoločnosti, našu exekutívu. Som rád, že takéhoto človeka celkom štedro platíme z našich daní. Len, pán poslanec Mgr. Mizík, prosím vás, držte sa čo najďalej od počítačov, notebookov, smartfónov: ešte by ste náhodou niečo kadejako postláčali a ktohovie čo by z toho zas bolo. Napríklad na súde  

  Papierová zlatá horúčka  

 Konečne nemusíme pracovať na to, aby sme za prácu dostali peniaze - konečne si peniaze môžeme rovno kúpiť. A je to. Ale nie je to také jednoduché. Teda - v podstate to jednoduché je, ale má to háčik: za peniaz, ktorý si kúpime, si nemôžeme nič kúpiť. Ide totiž o eurobankovku s nulovou hodnotou. Za nič si, pochopiteľne, nič nekúpime. Ale všetci dobre vieme, že od istého času sa v Európe vydávajú eurobankovky s nulovou hodnotou a že sú predmetom zberateľského nadšenia. Bankovky sa tlačia (spolu s klasickými eurobankovkami) vo Francúzsku. S nápadom tlačiť 0-eurovku prišiel v roku 2015 Francúz Richard Faille. Mimochodom - klasické eurobankovky sa tlačia v jedenástich európskych štátoch. Slovenské eurobankovky s nulovou hodnotou, ktoré už vyšli, verejnosť pozná - preto spomeniem aspoň novinku: začiatkom júna 2019 vyšla eurobankovka s nulovou hodnotou s motívom z Liptovského Mikuláša, v príprave je eurobankovka s nulovou hodnotou s motívom z Liptovského Hrádku, ale aj ďalšia, už tretia eurobankovka s nulovou hodnotou s motívom z Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.  
 Bez pochýb obrovský záujem bude o eurobankovku s nulovou hodnotou, ktorá sa dostane do predaja 14. júla 2019 o 09:00 hodine - a to len v Prahe, v predajni Supraphon Musicpoint na Jungmannovom námestí. Motívom na bankovke je portrét Karla Gotta, ktorý 14. júla oslávi osemdesiate narodeniny. Bankovky sa budú predávať za 50,- Kč - čo je približne 1,96 eura. Celkom lacný špás, čo poviete? Ale - opäť to ale. Znalci z odborov zberateľstva odhadujú, že bankovky so 'zlatým Kájom' veľmi rýchlo naberú na hodnote. Už teraz sa na zberateľských portáloch objavujú ponuky tých, ktorí sú ochotní 'za nulového Káju' zaplatiť až 5 000 Kč - teda asi 196,- eur. Údajne sa bankovky s mnohonásobným držiteľom Zlatého slavíka ešte v tomto roku môžu na burzách predávať za 7 000,- Kč alebo za viac než 8 000,- Kč - teda za asi 274,- eur alebo za vyše 313, eur. A to už je pekný peniaz, čo poviete? Zaujímavé je, že zberateľská eurobankovka s Karlom Gottom vychádza v krajine, kde nemajú euro.  

  Kultúrna vložka - vedomostná súťaž  

 Spomeniete si na to, ako som v predchádzajúcej časti 'uhorkovej sezóny' písal o tom, že nie medvede, ale kliešte sú veľmi nebezpečné, oveľa nebezpečnejšie v našich lesoch, lesíkoch, na lúkach či v malinčí? Fajn, spomínate si. Teraz som pre vás pripravil malú vedomostnú súťaž z iDnes, pozostávajúcu z desiatich otázok na tému kliešte. Musím sa pochváliť, že som správne odpovedal na všetkých desať otázok - aj keď odpovede na dve z nich som si skôr tipol než aby som ich s istotou vedel. Tak poďte súťažiť a s výsledkom sa pochváľte v diskusii. 
        Kvíz: Jak se vyznáte v klíšťatech a encefalitidě?  --- link  

  Sloboda slova nie je slobodou urážok  

 Táto časť dnešnej 'uhorkovej sezóny' súvisí s tým, čo som písal vyššie - o poslancovi, Mgr. Stanislavovi Mizíkovi. Len čo sa vynorili informácie o jeho statuse a hlavne o tom, čo tam vraj ne-napísal, objavilo sa hlavne v diskusiách pod rôznymi článkami o tom množstvo jeho obhajcov (nemyslím tým právnikov). Podobne tomu bolo keď sa pred súd postavil Mizíkov spolustraník - Milan Mazurek, podobne i keď išlo o trestné oznámenia na Rudolfa Vaskýho a tak ďalej. Všetci sa ako keby jedným dychom zastávali ako Mizíka, tak Mazureka i Vaskýho. V poriadku - nech sa ich zastávajú, ale nech sa ich zastávajú slušne, slušnými slovami - a nie nadávkami a osočovaním na adresu tých, ktorí majú iný názor. A to nemám na mysli len tých, ktorých druhá strana posmešne častuje podstatným menom 'slniečkári.' Ak má niekto s niekým diskutovať, vymieňať si názory - tak nech obaja diskutujú a vymieňajú si názory, či už sa napokon zhodnú celkom, či sa zhodnú čiastočne alebo či sa nakoniec nezhodnú vôbec. O tom má byť diskusia, rozprava, debata, výmena názorov. Ak ale do tohto vstúpia nadávky, posmešky, osočovania - tak to nikam nevedie. Doslova k ničomu. Iba k strate času.  
 Nedávno sa mi to stalo. Zverejnil som na blogu článok Prijmeme tisícky utečencov? a pod ním sa rozprúdila diskusia. Jeden z diskutujúcich spočiatku so mnou komunikoval slušne, ale po istom čase - dni či dvoch - mi bolo jasné, že on neprijme moje argumenty, názory, vysvetlenia a ja neprijmem jeho vysvetlenia, argumenty, názory. Spravil som taktickú chybu. Namiesto toho, aby som s diskutovaním jednostranne skončil, v diskusii som pokračoval. V poslednom príspevku, ktorý spomenutý diskutér umiestnil do diskusie, som sa o sebe dočítal, že som "hlupák, aj keď nie až taký," že si "niečo iné myslím než píšem," že som "obyčajný klamár a pokrytec," a ešte párkrát že som "klamár," že dotyčný anonym "nemá rád takých ľudí ako som ja a pohŕda nami," že som "hnus" a že som "taký istý ako Blaha," že som "arogantný" a opäť "klamár a pokrytec." Nejdem to tu ďalej rozpisovať, netreba, len napíšem, že na ten anonymov príspevok som už nereagoval a nebudem. Nemá zmysel takto akože diskutovať s nejakým xy-krát prenickovaným anonymom, ktorý nevie pochopiť ani len to, že presné čísla o počtoch žiadateľov o azyl si necuciam z palca, ale že ich legálne získavam zo zdrojov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Opakujem - presné čísla k určitým dátumom. Tie čísla sa totiž, pochopiteľne, menia - a tak sa aj aktualizujú. Nuž, niekomu človek nedokáže vysvetliť ani to, že Zem nie je placka, že je guľatá; do smrti bude veriť tomu, že naša planéta má tvar placky. Ale akej? Zemiakovej? Z chlebového cesta? Z nekysnutého - ako na maces? To nikto nevie, ani oni sami, ale budú to tvrdiť a kadekoho o tom presviedčať.  
 Aby bolo jasné - som zástancom slobody slova, som za slobodu slova (veď hlavne aj o ňu všetkým išlo v Novembri 1989) - ale v žiadnom prípade nepovažujem za slobodu slova to, keď niekto niekomu nadáva, osočuje ho, uráža, zosmiešňuje ho. Urážky, nadávky, posmešky, zosmiešňovania a podobne - to nie je prejav slobody slova. To je flagrantné zneužívanie slobody slova. To je poprekrúcaná 'sloboda' urážok, nadávok, ohovárania, osočovania, posmechov... A niečo také do kultúrnej, slušnej spoločnosti nepatrí.  

  Jedna kritická veta na záver  

 V Malužinskej doline v Nízkych Tatrách štátni lesníci vyrúbali asi 150 rokov starý, podľa iniciatívy My sme les celkom zdravý jedľový les, ale štátny dozor nenašiel v konaní lesníkov žiadnu chybu - možno preto, lebo štátni dozorci majú v pláne rúbanisko rozparcelovať a postaviť tam víkendový chatový rezort s atrakciami atrapami v podobe nadrozmerných drevených sôch nebohého hlucháňa a vraj premnoženého medveďa + umelú lezeckú stenu a bazén s 37-stupňovým sklonom pre náročných plavcov do vrchu.  

  Poučenie z uhorkovej sezóny č. 2  

 1. Dávajte si pozor na to, čo všetko vešiate na sociálne siete - hanbu si môžete spraviť aj ako 55- ročný, 55-ročná. 
 2. Odkladajte si peniaze - nikdy neviete, akú budú mať cenu. A ak nebudú mať žiadnu - budete mať aspoň našetrené. 
 3. Nikdy nikomu nenadávajte, pretože jemu sú vaše nadávky ukradnuté a vy si len zbytočne ničíte nervy a robíte stresy. 
 4. Nezabudnite nezabúdať - aj na kliešte na jedľovom rúbanisku. 
______
        Súvisiaci článok:  Uhorková sezóna č. 1  --- link.  
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Otvoriť či zavrieť? To je otázka! (píše Ivan Mikloš)

Ako riešiť hamletovskú dilemu v čase koronakrízy.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Istoty narazia na koronu

Kríza zmení Európu aj Slovensko.


Už ste čítali?