Uhorková sezóna č. 2

Autor: Martin Droppa | 11.7.2019 o 0:55 | (upravené 11.7.2019 o 10:10) Karma článku: 1,17 | Prečítané:  368x

 Bloger nemá uhorkovú sezónu. Dnes vám ponúkam tri články: o analfabetovi, o 0-eurovke a o slobode a neslobode slova.  

 Letné prázdniny sú, vraj, pre novinárov, médiá, uhorkovou sezónou. Pokúsim sa tohtoročnú uhorkovú sezónu občas vyplniť tým, čo ma zaujalo, a zľahka to okomentovať.  

  Päťdesiatpäťročný počítačový analfabet  

 Mgr. - teda magister - Stanislav Mizík, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, má dnes 55 rokov a presne štyri mesiace. Okrem toho, že je poslancom v parlamente za koaličnú opozičnú, opozičnú koaličnú... teda za stranu, presnejšie za Kotlebu - Ľudovú stranu Naše Slovensko, je aj členom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Uff... Poslanec, Mgr. Mizík, je z obce Rovné na severe Rimavskosobotského okresu a pôvodným povolaním je učiteľ - ak sa nemýlim, tak hlavne slovenčiny - ale v tomto sa možno mýlim, ale to je napokon jedno, stačí vedieť, že je učiteľom a momentálne je poslancom - zákonodarcom. To je dôležité.  
 V týchto dňoch sa poslanec, Mgr. Mizík, zviditeľnil tým, že ho nebolo vidno. Presne povedané napísané - nebolo ho vidno na pojednávaní Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý pojednával v jeho prípade - ale bez neho. Tým prípadom bol (či stále je?) status na facebooku Mgr. Mizíka, v ktorom boli popísané netaktné, necitlivé, urážlivé narážky na ľudí, ktorých vyznamenaniami ocenil prezident Andrej Kiska. Status na facebooku poslanca Mizíka bol zverejnený v januári 2017. Obsah statusu vzbudil pohoršenie a rozruch - a začala sa ním zaoberať polícia, vyšetrovatelia. Poslanec Mizík sa pod status, ktorý je (bol) evidentne jeho, podpísal: titul, meno, priezvisko, funkcia. Prečítajte si ten status.  

 A nastal harmatanec. Keď bolo jasné, že je zle, tak poslanec Mizík poprel, že to písal on, neskôr poprel aj to, že je to jeho stránka na facebooku a napokon prehlásil, že on vôbec nevie obsluhovať počítače a nevyzná sa vo vešaní (do sociálnych sietí). To prehlásil učiteľ, poslanec, zákonodarca, člen parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Uff... A to, že je počítačovo negramotný - to mu dosvedčili spolustranícki poslanci. Uff, uff... A potom novinárski, hyenistickí fotografi nafotili poslanca Mizíka v poslaneckej lavici - ako pracuje s počítačom. Uff, uff, uff... A poslancovi Mizíkovi prestalo veriť vari celé Slovensko - s výnimkou tých, ktorí majú v obľube zelené tričká a nie sú cyklisti. Nuž, verili by ste Rudolfovi Vaskýmu či Martinovi Daňovi, že nevedia narábať s videokamerami - keby to prehlásili vtedy, keď by išlo do tuhého? Určite áno, no nie? A tak sa poslanec, Mgr. Mizík, začal vykrúcať, až sa za neho na Najvyššom súde Slovenskej republiky vykrútil jeho advokát. Tak to vraj chodí.   

 Čo si o tom myslím? Predovšetkým som si všimol, že poslanec, Mgr. Mizík, sa od obsahu statusu nedištancoval - a už vôbec nie, že by sa v statuse menovaným ospravedlnil. Všimol som si aj to, že poslanec, Mgr. Mizík, neprejavil žiadnu odvahu aby sa sám obhájil. Alebo aby statočne a hrdo stál za tým, čo bolo na jeho statuse napísané. Keď už je pod tým podpísaný a bolo to na jeho statuse. Alebo stále je? Neviem, nie som na facebooku. Nuž, nezachoval sa, pán poslanec, hrdinsky - čo je škoda. Mal tvrdo a do konca obhajovať svoje právo na slobodu slova, právo na slobodu slova a prejavu podľa jeho interpretácie. Nestalo sa. A tak máme v parlamente preukazne jedného zákonodarcu, ktorému až, či dokonca až Najvyšší súd Slovenskej republiky potvrdil, že nevie zaobchádzať s počítačom, nie je zdatný v užívaní sociálnych sietí, nevyzná sa v tom, v čom sa vyznajú decká už v predškolskom veku, neovláda to - a tie decká to ovládajú. Som rád, že máme v parlamente takéhoto zákonodarcu, rozhodujúceho aj o zákonoch, ktoré nadlho ovplyvnia chod našej spoločnosti, našu exekutívu. Som rád, že takéhoto človeka celkom štedro platíme z našich daní. Len, pán poslanec Mgr. Mizík, prosím vás, držte sa čo najďalej od počítačov, notebookov, smartfónov: ešte by ste náhodou niečo kadejako postláčali a ktohovie čo by z toho zas bolo. Napríklad na súde  

  Papierová zlatá horúčka  

 Konečne nemusíme pracovať na to, aby sme za prácu dostali peniaze - konečne si peniaze môžeme rovno kúpiť. A je to. Ale nie je to také jednoduché. Teda - v podstate to jednoduché je, ale má to háčik: za peniaz, ktorý si kúpime, si nemôžeme nič kúpiť. Ide totiž o eurobankovku s nulovou hodnotou. Za nič si, pochopiteľne, nič nekúpime. Ale všetci dobre vieme, že od istého času sa v Európe vydávajú eurobankovky s nulovou hodnotou a že sú predmetom zberateľského nadšenia. Bankovky sa tlačia (spolu s klasickými eurobankovkami) vo Francúzsku. S nápadom tlačiť 0-eurovku prišiel v roku 2015 Francúz Richard Faille. Mimochodom - klasické eurobankovky sa tlačia v jedenástich európskych štátoch. Slovenské eurobankovky s nulovou hodnotou, ktoré už vyšli, verejnosť pozná - preto spomeniem aspoň novinku: začiatkom júna 2019 vyšla eurobankovka s nulovou hodnotou s motívom z Liptovského Mikuláša, v príprave je eurobankovka s nulovou hodnotou s motívom z Liptovského Hrádku, ale aj ďalšia, už tretia eurobankovka s nulovou hodnotou s motívom z Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.  
 Bez pochýb obrovský záujem bude o eurobankovku s nulovou hodnotou, ktorá sa dostane do predaja 14. júla 2019 o 09:00 hodine - a to len v Prahe, v predajni Supraphon Musicpoint na Jungmannovom námestí. Motívom na bankovke je portrét Karla Gotta, ktorý 14. júla oslávi osemdesiate narodeniny. Bankovky sa budú predávať za 50,- Kč - čo je približne 1,96 eura. Celkom lacný špás, čo poviete? Ale - opäť to ale. Znalci z odborov zberateľstva odhadujú, že bankovky so 'zlatým Kájom' veľmi rýchlo naberú na hodnote. Už teraz sa na zberateľských portáloch objavujú ponuky tých, ktorí sú ochotní 'za nulového Káju' zaplatiť až 5 000 Kč - teda asi 196,- eur. Údajne sa bankovky s mnohonásobným držiteľom Zlatého slavíka ešte v tomto roku môžu na burzách predávať za 7 000,- Kč alebo za viac než 8 000,- Kč - teda za asi 274,- eur alebo za vyše 313, eur. A to už je pekný peniaz, čo poviete? Zaujímavé je, že zberateľská eurobankovka s Karlom Gottom vychádza v krajine, kde nemajú euro.  

  Kultúrna vložka - vedomostná súťaž  

 Spomeniete si na to, ako som v predchádzajúcej časti 'uhorkovej sezóny' písal o tom, že nie medvede, ale kliešte sú veľmi nebezpečné, oveľa nebezpečnejšie v našich lesoch, lesíkoch, na lúkach či v malinčí? Fajn, spomínate si. Teraz som pre vás pripravil malú vedomostnú súťaž z iDnes, pozostávajúcu z desiatich otázok na tému kliešte. Musím sa pochváliť, že som správne odpovedal na všetkých desať otázok - aj keď odpovede na dve z nich som si skôr tipol než aby som ich s istotou vedel. Tak poďte súťažiť a s výsledkom sa pochváľte v diskusii. 
        Kvíz: Jak se vyznáte v klíšťatech a encefalitidě?  --- link  

  Sloboda slova nie je slobodou urážok  

 Táto časť dnešnej 'uhorkovej sezóny' súvisí s tým, čo som písal vyššie - o poslancovi, Mgr. Stanislavovi Mizíkovi. Len čo sa vynorili informácie o jeho statuse a hlavne o tom, čo tam vraj ne-napísal, objavilo sa hlavne v diskusiách pod rôznymi článkami o tom množstvo jeho obhajcov (nemyslím tým právnikov). Podobne tomu bolo keď sa pred súd postavil Mizíkov spolustraník - Milan Mazurek, podobne i keď išlo o trestné oznámenia na Rudolfa Vaskýho a tak ďalej. Všetci sa ako keby jedným dychom zastávali ako Mizíka, tak Mazureka i Vaskýho. V poriadku - nech sa ich zastávajú, ale nech sa ich zastávajú slušne, slušnými slovami - a nie nadávkami a osočovaním na adresu tých, ktorí majú iný názor. A to nemám na mysli len tých, ktorých druhá strana posmešne častuje podstatným menom 'slniečkári.' Ak má niekto s niekým diskutovať, vymieňať si názory - tak nech obaja diskutujú a vymieňajú si názory, či už sa napokon zhodnú celkom, či sa zhodnú čiastočne alebo či sa nakoniec nezhodnú vôbec. O tom má byť diskusia, rozprava, debata, výmena názorov. Ak ale do tohto vstúpia nadávky, posmešky, osočovania - tak to nikam nevedie. Doslova k ničomu. Iba k strate času.  
 Nedávno sa mi to stalo. Zverejnil som na blogu článok Prijmeme tisícky utečencov? a pod ním sa rozprúdila diskusia. Jeden z diskutujúcich spočiatku so mnou komunikoval slušne, ale po istom čase - dni či dvoch - mi bolo jasné, že on neprijme moje argumenty, názory, vysvetlenia a ja neprijmem jeho vysvetlenia, argumenty, názory. Spravil som taktickú chybu. Namiesto toho, aby som s diskutovaním jednostranne skončil, v diskusii som pokračoval. V poslednom príspevku, ktorý spomenutý diskutér umiestnil do diskusie, som sa o sebe dočítal, že som "hlupák, aj keď nie až taký," že si "niečo iné myslím než píšem," že som "obyčajný klamár a pokrytec," a ešte párkrát že som "klamár," že dotyčný anonym "nemá rád takých ľudí ako som ja a pohŕda nami," že som "hnus" a že som "taký istý ako Blaha," že som "arogantný" a opäť "klamár a pokrytec." Nejdem to tu ďalej rozpisovať, netreba, len napíšem, že na ten anonymov príspevok som už nereagoval a nebudem. Nemá zmysel takto akože diskutovať s nejakým xy-krát prenickovaným anonymom, ktorý nevie pochopiť ani len to, že presné čísla o počtoch žiadateľov o azyl si necuciam z palca, ale že ich legálne získavam zo zdrojov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Opakujem - presné čísla k určitým dátumom. Tie čísla sa totiž, pochopiteľne, menia - a tak sa aj aktualizujú. Nuž, niekomu človek nedokáže vysvetliť ani to, že Zem nie je placka, že je guľatá; do smrti bude veriť tomu, že naša planéta má tvar placky. Ale akej? Zemiakovej? Z chlebového cesta? Z nekysnutého - ako na maces? To nikto nevie, ani oni sami, ale budú to tvrdiť a kadekoho o tom presviedčať.  
 Aby bolo jasné - som zástancom slobody slova, som za slobodu slova (veď hlavne aj o ňu všetkým išlo v Novembri 1989) - ale v žiadnom prípade nepovažujem za slobodu slova to, keď niekto niekomu nadáva, osočuje ho, uráža, zosmiešňuje ho. Urážky, nadávky, posmešky, zosmiešňovania a podobne - to nie je prejav slobody slova. To je flagrantné zneužívanie slobody slova. To je poprekrúcaná 'sloboda' urážok, nadávok, ohovárania, osočovania, posmechov... A niečo také do kultúrnej, slušnej spoločnosti nepatrí.  

  Jedna kritická veta na záver  

 V Malužinskej doline v Nízkych Tatrách štátni lesníci vyrúbali asi 150 rokov starý, podľa iniciatívy My sme les celkom zdravý jedľový les, ale štátny dozor nenašiel v konaní lesníkov žiadnu chybu - možno preto, lebo štátni dozorci majú v pláne rúbanisko rozparcelovať a postaviť tam víkendový chatový rezort s atrakciami atrapami v podobe nadrozmerných drevených sôch nebohého hlucháňa a vraj premnoženého medveďa + umelú lezeckú stenu a bazén s 37-stupňovým sklonom pre náročných plavcov do vrchu.  

  Poučenie z uhorkovej sezóny č. 2  

 1. Dávajte si pozor na to, čo všetko vešiate na sociálne siete - hanbu si môžete spraviť aj ako 55- ročný, 55-ročná. 
 2. Odkladajte si peniaze - nikdy neviete, akú budú mať cenu. A ak nebudú mať žiadnu - budete mať aspoň našetrené. 
 3. Nikdy nikomu nenadávajte, pretože jemu sú vaše nadávky ukradnuté a vy si len zbytočne ničíte nervy a robíte stresy. 
 4. Nezabudnite nezabúdať - aj na kliešte na jedľovom rúbanisku. 
______
        Súvisiaci článok:  Uhorková sezóna č. 1  --- link.  
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?