The Cure i Woodstock v Bratislave

Autor: Martin Droppa | 9.7.2019 o 17:37 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  1246x

 Britská skupina  The Cure  sa vracia do Bratislavy - jej jediný koncert sa uskutoční už vo štvrtok 11. júla 2019 so začiatkom o 20. hodine.  

Rockovú skupinu The Cure z Veľkej Británie asi netreba obzvlášť predstavovať. Už vo štvrtok 11. júla 2019 o 20. hodine Kino Lumière premietne - v cykle Music & Film - záznam koncertu, ktorým skupina pred rokom oslávila v londýnskom Hyde Parku štyridsať rokov na scéne. Filmový koncert The Cure – Anniversary 1978 – 2018 Live in Hyde Park London sa premieta v kinách na celom svete od 11. júla, takže diváci v Kine Lumière budú medzi prvými, ktorí ho uvidia na veľkom plátne. The Cure je na hudobnej scéne už štyridsať rokov.  

Koncert The Cure – Anniversary 1978 – 2018 Live in Hyde Park London sa konal 7. júla 2018 a prišlo naň 65 000 ľudí. Bolo to takmer presne v deň štyridsiateho výročia od vôbec prvého setu, ktorý The Cure zahrali v bare The Rocket, ale s tým rozdielom, že v nedeľu 9. júla 1978 si ich prišlo pozrieť len približne šesťdesiat ľudí. „Pred štyridsiatimi rokmi sme prvý raz hrali ako The Cure,“ povedal na výročnom koncerte v Hyde Parku frontman kapely Robert Smith - jediný člen skupiny, ktorý s ňou hrá, spieva, vystupuje od jej založenia - a dodal: „Keby ste sa ma vtedy opýtali, čo budeme robiť za štyridsať rokov, mýlil by som sa. Ale je to vďaka všetkým okolo mňa, že sme stále tu, a aj vďaka vám všetkým, takže vám veľmi pekne ďakujem.“  

Koncert trval vyše dvoch hodín a odznelo na ňom devätnásť piesní a potom ďalších desať ako prídavok.„Pochádzali z dvoch tretín z radových albumov od debutového Three Imaginary Boys, cez Seventeen Seconds, Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me, podľa mnohých ich vrcholné dielo Disintegration, ich komerčne najúspešnejší album Wish až po The Cure, ale prekvapujúco chýbali piesne z albumov Faith a najmä Pornography, ktorý bol vrcholom ich temného obdobia,“ hovorí Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film. Dodáva: „Najväčšie hity - Friday, I’m in Love, Why Can’t I Be You? či Boys Don’t Cry spievali fanúšikovia so skupinou“.  

Vizuálne bol koncert poňatý minimalisticky. „V obraze boli väčšinou zábery kapely, niekedy deformované rybím okom, inokedy s projekciou fialovo-zelených lesov v skladbe The Forest alebo pavúčej siete v skladbe Lullaby. A v podstate jediné javiskové efekty, podobne ako na vystúpeniach The Cure v ich začiatkoch, boli oblaky dymu. Lenže sila koncertu nespočívala v efektoch, ale v ich vystúpení. A Robert Smith sa síce za tie desiatky rokov zmenil, ale podstatné je, že jeho hlas zostáva stále rovnaký. Silný a čistý, aký bol počas posledných štyroch desaťročí. A z neho i z celej kapely cítiť radosť z hrania. Cítite, že ste svedkami niečoho mimoriadneho,“ hovorí o koncerte na filmovom plátne Miro Ulman.  

Režisérom filmu je Tim Pope, ktorý spolupracuje s The Cure už 37 rokov a režíroval väčšinu ich videoklipov. Spolupracoval aj s takými interpretmi, ako sú David Bowie, Siouxsie and the Banshees, Talk Talk, Bryan Ferry, Fatboy Slim, Marc Almond, Neil Young či Queen. O úmysle nakrútiť dokumentárny film o The Cure informoval Pope na sociálnych sieťach už na konci roku 2017. Mal sa stať súčasťou osláv 40. výročia skupiny. „Film sme nakrúcali v rozlíšení 4K a zvuk sme mixovali v štúdiu Abbey Road v 5.1 surround zvuku. Nikdy som Roberta nepočul spievať tak dobre, ani The Cure hrať sústrednejšie a silnejšie. A chcel som, aby diváci v kine mali pocit, ako keby boli na koncerte,“ povedal o koncerte Tim Pope.  
  Uputávka na film The Cure – Anniversary 1978 – 2018 Live in Hyde Park London.  

The Cure je anglická alternatívno-rocková skupina. Vznikla v Crawley v roku 1976 ako Easy Cure. Kapela prešla niekoľkými zmenami v zostave. Stálym členom je iba frontman, spevák, gitarista a hlavný skladateľ Robert Smith. V roku 1978 sa premenovala na The Cure, pod týmto názvom vystupuje dodnes. Počas kariéry skupina získala veľa ocenení, medzi nimi napríklad Brit Award pre najlepšiu britskú skupinu, MTV Video Music Award za videoklip Friday I’m in Love, New Musical Express im udelil cenu Godlike Genius,  dvakrát boli nominovaní na cenu Grammy: za albumy Wish (1993) a Bloodflowers (2001). V marci 2019 The Cure uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. „Po dlhých desiatich rokoch ohlásila skupina vydanie nového albumu - na Halloween 2019. V rozhovore pre Consequence of Sound Smith označil novú kolekciu piesní ako ´temnú´ a ´neuveriteľne intenzívnu´,“ dopĺňa Miro Ulman a pozýva do Kina Lumière na „...magický výlet časom prostredníctvom nestarnúcich hitov legendárnej kapely“  už tento letný štvrtok večer.  

  Woodstock v Kine Lumière   

Nasledujúca projekcia z cyklu Music & Film v Kine Lumière na Špitálskej ulici v Bratislave sa uskutoční vo štvrtok 15. augusta 2019 o 19:00 hodine - uvedený bude režisérsky zostrih výborného hudobného dokumentu Woodstock (réžia Michael Wadleigh, 1970).   
 Súvisiaci článok:  Lieky nadovšetko veľmi liečivé  --- link. 
 Kino Lumière  - info, program, predpredaj vstupeniek (aj online) --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Najväčšie riziko dnešných dní - vystresovaný národ stratí dôveru v inštitúcie

Všetci rozumieme, že situácia je vážna.


Už ste čítali?