21 490 750 amerických dolárov

Autor: Martin Droppa | 24.6.2019 o 11:11 | Karma článku: 1,81 | Prečítané:  592x

 Viete si predstaviť 21 490 750 $? Ak nie v hotovosti - v dramatickej kriminálke ako výkupné - tak aspoň na účte (vašom) v banke? Ja nie.  

 Priznám sa, že žiadne americké doláre som nikdy nemal ani nemám - ani na osobných účtoch. Priznám sa, že v časoch socializmu som mal v ruke len za hrsť dolárov - keď som si za ne išiel čosi kúpiť do Tuzexu. A priznám sa aj k tomu, že mám odloženú americkú jednodolárovú bankovku - pretože bola vydaná v roku, keď som sa narodil. Jednodolárovka stále platí a starne spolu so mnou. To sú všetky moje osobné dolárové skúsenosti.  
 Pred zopár dňami hlavne 'fans' skupiny Pink Floyd Davida Gilmoura - gitaristu, skladateľa, speváka Pink Floyd; už dávno na veľmi úspešnej sólovej dráhe - zaujala významná, v hudobnom svete ojedinelá udalosť. David Gilmour totiž zo svojej veľapočetnej kolekcie gitár vybral 127 cenných "kúskov" a dal ich do dražby. Dražba sa uskutočnila vo štvrtok 20. júna 2019 v sieni aukčnej spoločnosti Christie's v New Yorku. Okrem gitár sa dražili aj niektoré doplnky ku gitarám Davida Gilmoura, aj časti originálnej Davidovej aparatúry. Výťažok z dražby je určený na boj proti klimatickým zmenám. Ale nepredbiehajme - najskôr si pozrime 47-sekundové pútavé promo video k dražbe.  

 Výnimočnosť a ojedinelosť dražby Davidových gitár je nielen v tom, že išlo pravdepodobne o doposiaľ najväčšiu dražbu tak veľkého počtu hudobných nástrojov v jednej kategórii, súčasne od jedného umelca, ale aj v tom, že medzi vydraženými gitarami boli i také, ktoré sú navždy spojené s ikonickými skladbami skupiny Pink Floyd a Davida Gilmoura - predovšetkým čo sa týka gitarových sól. Nemenej významná skutočnosť je, že výťažok z dražby ide na výskum negatívnych klimatických zmien na našej planéte, na boj proti nim, vrátane boja proti globálnemu otepľovaniu. Výťažok z aukcie totiž získala celosvetová environmentálna organizácia ClientEarth, ktorá vznikla v roku 2008 v Londýne a má pobočky v Berlíne, v Bruseli, v Pekingu aj vo Varšave. Organizácia získala viacero celosvetových ocenení za svoju činnosť. "Je to skutočne mimoriadny dar, ktorý prijímame s pokorou a ktorý presahuje naše najdivokejšie očakávania," povedal o výsledku aukcie Davidových gitár James Thornton, zakladateľ organizácie ClientEarth, dodávajúc: "Je ťažké vyjadriť, do akej miery sme vďační Davidovi za to, že si vybral práve ClientEarth ako príjemcu výťažku z aukcie. Tento dar je veľmi silným nástrojom, vďaka nemu nielenže môžeme, ale aj musíme riešiť narastajúce problémy životného prostredia na svete. Je to dar, ktorý je fenomenálnym impulzom pre našu prácu s využívaním zákonov na boj proti klímatickým zmenám a na ochranu prírody. Davidov dar nám umožní hrať ešte väčšiu úlohu pri riešení svetovej klimatickej krízy výhradne v prospech zabezpečovania zdravej planéty Zem pre naše budúce generácie."  

 David Gilmour nazval výsledok aukcie "brilantným a neuveriteľným," pričom zopakoval svoju výhradnú podporu organizácii ClientEarth v jej snahách a práci pri využívaní zákonov na ochranu našej planéty a jej obyvateľov, a to s pomocou právnikov a environmentálnych expertov, aj odborných - špecializovaných vedeckých tímov, ktorí spolu bojujú proti klimatickým zmenám na našej planéte a chránia našu prírodu, životné prostredie.  
 Dražba gitár z Davidovej kolekcie bola hlavne v amerických a v anglických špecializovaných médiách opísaná ako dražba najcennejšej zbierky hudobných nástrojov. Záujem svetovej verejnosti o tom svedčil. Vyše 2 000 záujemcov zo 66 krajín celého sveta ponúkalo za niektoré gitary doslova astronomické sumy. Najväčší záujem bol o gitary, spojené s ikonickými, fenomenálnymi nahrávkami Pink Floyd a Davida Gilmoura. Išlo predovšetkým o dve gitary: biely Fender Stratocaster so sériovým výrobným číslom #0001 z roku 1954 - zvaný The White Strat, a o čierny Fender Stratocaster z roku 1969 - The Black Strat.  

 Na gitare The White Strat David Gilmour hral na mnohých koncertoch v rámci svetových turné Pink Floyd v sedemdesiatych rokoch XX. storočia. Aj túto gitaru použil vo francúzskych štúdiách pri nahrávaní dvojalbumu The Wall z roku 1979, počuť ju môžeme napríklad vo výraznej rytmike a v krásnom gitarovom sóle v skladbe Another Brick In The Wall (part 2). The White Strat  'účinkuje' aj na sólovom debute Davida Gilmoura - na albume David Gilmour z roku 1978. V rukách Davida ju ale môžeme počuť aj v niektorých nahrávkach pre Paula McCartneyho na jeho albume Back To Egg z roku 1979 a v nahrávkach pre iných hudobníkov, ktorí si na nahrávanie Davida pozvali. David s The White Strat účinkoval v roku 2004 na jubilejnom koncerte Fender's 50th Birthday Celebration. Koncert mnohých slávnych gitaristov a hudobníkov sa dá dohľadať v ponuku YouTube - odporúčam! Gitara The White Strat sa na aukcii Christie's vydražila za 1 815 000 $ - jej 'kladivková cena' bola 1 500 000 $.  
  David a  The White Strat  v skladbe  Until We Sleep  (album About Face, 1984).   

 The Black Strat je bez pochýb najslávnejšou a najznámejšou gitarou Davida Gilmoura. David si ju kúpil v roku 1970 v New Yorku a rýchlo sa pre neho stala hlavným nástrojom pri nahrávaní skladieb na albumy Pink Floyd aj na jeho sólové projekty. Okrem toho sme Davida s The Black Strat mohli vidieť na pódiách takmer päťdesiat rokov (!). David postupne gitaru rôzne upravoval - tak, aby vyhovovala jeho meniacemu sa štýlu hry a hlavne gitarovému zvuku, ktorý chcel on aj Pink Floyd dosiahnuť na nahrávkach. A tak môžeme The Black Strat počuť napríklad na asi najznámejších albumoch Pink Floyd: The Dark Side Of The Moon (1973), Wish You Were Here (1975), Animals (1977), na dvojalbume The Wall (1979), na albumoch A Momentary Lapse Of Reason (1987), The Division Bell (1994), The Endless River (2014) - v slávnych sólach v skladbách Money, Shine On You Crazy Diamond, Comfortably Numb a v premnohých iných. Okrem toho David na The Black Strat hrá na nahrávkach svojich sóloviek: David Gilmour (1978), About Face (1984), On An Island (2006), Rattle That Lock (2015). Hodnota gitary sa pred dražbou odhadovala na 100 000 $ až 150 000 $. The Black Strat sa napokon vydražila za rekordných 3 975 000 $ - jej 'kladivková cena' bola 3 300 000 $. Novým majiteľom krásnej čiernej gitary s okrovým hmatníkom a hlavou sa stal James 'Jim' Irsay, majiteľ a výkonný riaditeľ Indianapolis Colts - profesionálneho klubu amerického fotbalu, ktorý je členom National Football League. Tri zaujímavosti o Jamesovi Irsayovi: 1. zopár dní pred aukciou gitár, 13. júna, Irsay oslávil šesťdesiate narodeniny; 2. okremThe Black Strat Irsay vydražil za aj jednu akustickú Davidovu gitaru - Martin D-35 za 1 095 000 $; 3. Irsay je známy priateľ a milovník umenia, hudobnín a pamätihodností. Napríklad v roku 2001 kúpil originál rukopisu románu Na ceste (On The Road) od Jacka Kerouaca - za 2 430 000 $. Irsay, veľký fanúšik rocku, kúpil do svojej zbierky niekoľko gitár: od Pete Townshenda z The Who, od George Harrisona, Johna Lennona a Paula McCartneyho z The Beatles, vlastní aj sadu bicích značky Ludwig, ktorá patrila Ringovi Starrovi v časoch The Beatles. Má gitary aj od Boba Dylana či Jerryho Garciu zo skupiny Greateful Dead, od Elvisa Presleyho...  
  Takto sa vydražil  The Black Strat  - za minútu (!) bol 'vypredaný' (!).  

  David a  The Black Strat  v skladbe  So Far Away  (album  David Gilmour, 1978).  

 Spomeniem ešte pár Davidových gitár, ktoré sa v New Yorku vydražili: Gibson Les Paul z roku 1955 ('účinkuje' aj na dvojalbume The Wall) za 447 000 $, vzácny Gretsch White Penguin 6134, ktorý David kúpil v roku 1980, sa vydražil za 447 000 $ dolárov - čo je nový aukčný rekord pre značku Gretsch. Suma 3 975 000 $ za The Black Strat je ale pravdepodobne doteraz najvyššia suma, za akú sa vydražila gitara Fender Stratocaster.  

 Už niekoľko mesiacov pred dražbou mali fanúšikovia (aj fanúšičky) Pink Floyd a Davida Gilmoura možnosť vidieť kolekciu gitár, ktoré išli do aukčnej siene Christie's, na výstavách v Londýne, v Los Angeles a v New Yorku. Túto možnosť využilo vyše 12 000 'fans' - aj keď čas na prezretie kolekcie bol limitovaný na jednu hodinu. Viac než 500 000 'fans' videlo katalóg k dražbe na webstránke Christie's. Začiatok aukcie v sieni Christie's sa oneskoril o viac než hodinu - pretože záujemcov o osobnú účasť na dražbe, v úlohe divákov, bolo toľko, že doslova v dlhých radoch obliehali celý blok, kde sa dražba napokon s meškaním uskutočnila.  

 Samozrejme, správa o pripravovanej dražbe gitár Davida Gilmoura veľmi zaskočila milióny jeho fanúšičiek a fanúšikov naprieč celým svetom. "Bude David ešte nahrávať nové skladby? Bude ešte koncertovať? Vydá ďalšie albumy?" To boli najčastejšie otázky 'fans'. Na sociálnej sieti David Gilmour dostal v súvislosti s dražbou od fanúšika takúto otázku: "Have you retained sufficient guitars to make another album, and play more live shows? Do you have any such plans?" Davidova odpoveď bola jednoduchá: "Yes and yes." ("Máte dosť gitár na nahratie ďalšieho albumu? Plánujete nahrávanie?" "Áno a áno.") Nuž, ako málo nám - fanúšikom a fanúščkám Davida Gilmoura (ale aj Pink Floyd a ostatných členov skupiny) - stačí ku šťastiu, všakže? Určite sa už teraz máme na čo pomaly tešiť.  
 Na záver vám ponúkam 25-minútovú kompozíciu Pink Floyd s názvomEchoes. Ide o záznam z koncertu Davida Gilmoura, Ricka Wrighta a ich sprievodnej skupiny v poľskej prístavnej metropole Gdańsk v rámci svetového turné On An Island Tour . Na jedinečnej nahrávke David v dokonalej vnútornej súhre s Rickom priam exceluje so svojím The Black Strat.  
  Ďakujem priateľom z fanklubu  Pink Floyd.CZ  - link - za pomoc pri tvorbe článku.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?