21 490 750 amerických dolárov

Autor: Martin Droppa | 24.6.2019 o 11:11 | Karma článku: 1,81 | Prečítané:  639x

 Viete si predstaviť 21 490 750 $? Ak nie v hotovosti - v dramatickej kriminálke ako výkupné - tak aspoň na účte (vašom) v banke? Ja nie.  

 Priznám sa, že žiadne americké doláre som nikdy nemal ani nemám - ani na osobných účtoch. Priznám sa, že v časoch socializmu som mal v ruke len za hrsť dolárov - keď som si za ne išiel čosi kúpiť do Tuzexu. A priznám sa aj k tomu, že mám odloženú americkú jednodolárovú bankovku - pretože bola vydaná v roku, keď som sa narodil. Jednodolárovka stále platí a starne spolu so mnou. To sú všetky moje osobné dolárové skúsenosti.  
 Pred zopár dňami hlavne 'fans' skupiny Pink Floyd Davida Gilmoura - gitaristu, skladateľa, speváka Pink Floyd; už dávno na veľmi úspešnej sólovej dráhe - zaujala významná, v hudobnom svete ojedinelá udalosť. David Gilmour totiž zo svojej veľapočetnej kolekcie gitár vybral 127 cenných "kúskov" a dal ich do dražby. Dražba sa uskutočnila vo štvrtok 20. júna 2019 v sieni aukčnej spoločnosti Christie's v New Yorku. Okrem gitár sa dražili aj niektoré doplnky ku gitarám Davida Gilmoura, aj časti originálnej Davidovej aparatúry. Výťažok z dražby je určený na boj proti klimatickým zmenám. Ale nepredbiehajme - najskôr si pozrime 47-sekundové pútavé promo video k dražbe.  

 Výnimočnosť a ojedinelosť dražby Davidových gitár je nielen v tom, že išlo pravdepodobne o doposiaľ najväčšiu dražbu tak veľkého počtu hudobných nástrojov v jednej kategórii, súčasne od jedného umelca, ale aj v tom, že medzi vydraženými gitarami boli i také, ktoré sú navždy spojené s ikonickými skladbami skupiny Pink Floyd a Davida Gilmoura - predovšetkým čo sa týka gitarových sól. Nemenej významná skutočnosť je, že výťažok z dražby ide na výskum negatívnych klimatických zmien na našej planéte, na boj proti nim, vrátane boja proti globálnemu otepľovaniu. Výťažok z aukcie totiž získala celosvetová environmentálna organizácia ClientEarth, ktorá vznikla v roku 2008 v Londýne a má pobočky v Berlíne, v Bruseli, v Pekingu aj vo Varšave. Organizácia získala viacero celosvetových ocenení za svoju činnosť. "Je to skutočne mimoriadny dar, ktorý prijímame s pokorou a ktorý presahuje naše najdivokejšie očakávania," povedal o výsledku aukcie Davidových gitár James Thornton, zakladateľ organizácie ClientEarth, dodávajúc: "Je ťažké vyjadriť, do akej miery sme vďační Davidovi za to, že si vybral práve ClientEarth ako príjemcu výťažku z aukcie. Tento dar je veľmi silným nástrojom, vďaka nemu nielenže môžeme, ale aj musíme riešiť narastajúce problémy životného prostredia na svete. Je to dar, ktorý je fenomenálnym impulzom pre našu prácu s využívaním zákonov na boj proti klímatickým zmenám a na ochranu prírody. Davidov dar nám umožní hrať ešte väčšiu úlohu pri riešení svetovej klimatickej krízy výhradne v prospech zabezpečovania zdravej planéty Zem pre naše budúce generácie."  

 David Gilmour nazval výsledok aukcie "brilantným a neuveriteľným," pričom zopakoval svoju výhradnú podporu organizácii ClientEarth v jej snahách a práci pri využívaní zákonov na ochranu našej planéty a jej obyvateľov, a to s pomocou právnikov a environmentálnych expertov, aj odborných - špecializovaných vedeckých tímov, ktorí spolu bojujú proti klimatickým zmenám na našej planéte a chránia našu prírodu, životné prostredie.  
 Dražba gitár z Davidovej kolekcie bola hlavne v amerických a v anglických špecializovaných médiách opísaná ako dražba najcennejšej zbierky hudobných nástrojov. Záujem svetovej verejnosti o tom svedčil. Vyše 2 000 záujemcov zo 66 krajín celého sveta ponúkalo za niektoré gitary doslova astronomické sumy. Najväčší záujem bol o gitary, spojené s ikonickými, fenomenálnymi nahrávkami Pink Floyd a Davida Gilmoura. Išlo predovšetkým o dve gitary: biely Fender Stratocaster so sériovým výrobným číslom #0001 z roku 1954 - zvaný The White Strat, a o čierny Fender Stratocaster z roku 1969 - The Black Strat.  

 Na gitare The White Strat David Gilmour hral na mnohých koncertoch v rámci svetových turné Pink Floyd v sedemdesiatych rokoch XX. storočia. Aj túto gitaru použil vo francúzskych štúdiách pri nahrávaní dvojalbumu The Wall z roku 1979, počuť ju môžeme napríklad vo výraznej rytmike a v krásnom gitarovom sóle v skladbe Another Brick In The Wall (part 2). The White Strat  'účinkuje' aj na sólovom debute Davida Gilmoura - na albume David Gilmour z roku 1978. V rukách Davida ju ale môžeme počuť aj v niektorých nahrávkach pre Paula McCartneyho na jeho albume Back To Egg z roku 1979 a v nahrávkach pre iných hudobníkov, ktorí si na nahrávanie Davida pozvali. David s The White Strat účinkoval v roku 2004 na jubilejnom koncerte Fender's 50th Birthday Celebration. Koncert mnohých slávnych gitaristov a hudobníkov sa dá dohľadať v ponuku YouTube - odporúčam! Gitara The White Strat sa na aukcii Christie's vydražila za 1 815 000 $ - jej 'kladivková cena' bola 1 500 000 $.  
  David a  The White Strat  v skladbe  Until We Sleep  (album About Face, 1984).   

 The Black Strat je bez pochýb najslávnejšou a najznámejšou gitarou Davida Gilmoura. David si ju kúpil v roku 1970 v New Yorku a rýchlo sa pre neho stala hlavným nástrojom pri nahrávaní skladieb na albumy Pink Floyd aj na jeho sólové projekty. Okrem toho sme Davida s The Black Strat mohli vidieť na pódiách takmer päťdesiat rokov (!). David postupne gitaru rôzne upravoval - tak, aby vyhovovala jeho meniacemu sa štýlu hry a hlavne gitarovému zvuku, ktorý chcel on aj Pink Floyd dosiahnuť na nahrávkach. A tak môžeme The Black Strat počuť napríklad na asi najznámejších albumoch Pink Floyd: The Dark Side Of The Moon (1973), Wish You Were Here (1975), Animals (1977), na dvojalbume The Wall (1979), na albumoch A Momentary Lapse Of Reason (1987), The Division Bell (1994), The Endless River (2014) - v slávnych sólach v skladbách Money, Shine On You Crazy Diamond, Comfortably Numb a v premnohých iných. Okrem toho David na The Black Strat hrá na nahrávkach svojich sóloviek: David Gilmour (1978), About Face (1984), On An Island (2006), Rattle That Lock (2015). Hodnota gitary sa pred dražbou odhadovala na 100 000 $ až 150 000 $. The Black Strat sa napokon vydražila za rekordných 3 975 000 $ - jej 'kladivková cena' bola 3 300 000 $. Novým majiteľom krásnej čiernej gitary s okrovým hmatníkom a hlavou sa stal James 'Jim' Irsay, majiteľ a výkonný riaditeľ Indianapolis Colts - profesionálneho klubu amerického fotbalu, ktorý je členom National Football League. Tri zaujímavosti o Jamesovi Irsayovi: 1. zopár dní pred aukciou gitár, 13. júna, Irsay oslávil šesťdesiate narodeniny; 2. okremThe Black Strat Irsay vydražil za aj jednu akustickú Davidovu gitaru - Martin D-35 za 1 095 000 $; 3. Irsay je známy priateľ a milovník umenia, hudobnín a pamätihodností. Napríklad v roku 2001 kúpil originál rukopisu románu Na ceste (On The Road) od Jacka Kerouaca - za 2 430 000 $. Irsay, veľký fanúšik rocku, kúpil do svojej zbierky niekoľko gitár: od Pete Townshenda z The Who, od George Harrisona, Johna Lennona a Paula McCartneyho z The Beatles, vlastní aj sadu bicích značky Ludwig, ktorá patrila Ringovi Starrovi v časoch The Beatles. Má gitary aj od Boba Dylana či Jerryho Garciu zo skupiny Greateful Dead, od Elvisa Presleyho...  
  Takto sa vydražil  The Black Strat  - za minútu (!) bol 'vypredaný' (!).  

  David a  The Black Strat  v skladbe  So Far Away  (album  David Gilmour, 1978).  

 Spomeniem ešte pár Davidových gitár, ktoré sa v New Yorku vydražili: Gibson Les Paul z roku 1955 ('účinkuje' aj na dvojalbume The Wall) za 447 000 $, vzácny Gretsch White Penguin 6134, ktorý David kúpil v roku 1980, sa vydražil za 447 000 $ dolárov - čo je nový aukčný rekord pre značku Gretsch. Suma 3 975 000 $ za The Black Strat je ale pravdepodobne doteraz najvyššia suma, za akú sa vydražila gitara Fender Stratocaster.  

 Už niekoľko mesiacov pred dražbou mali fanúšikovia (aj fanúšičky) Pink Floyd a Davida Gilmoura možnosť vidieť kolekciu gitár, ktoré išli do aukčnej siene Christie's, na výstavách v Londýne, v Los Angeles a v New Yorku. Túto možnosť využilo vyše 12 000 'fans' - aj keď čas na prezretie kolekcie bol limitovaný na jednu hodinu. Viac než 500 000 'fans' videlo katalóg k dražbe na webstránke Christie's. Začiatok aukcie v sieni Christie's sa oneskoril o viac než hodinu - pretože záujemcov o osobnú účasť na dražbe, v úlohe divákov, bolo toľko, že doslova v dlhých radoch obliehali celý blok, kde sa dražba napokon s meškaním uskutočnila.  

 Samozrejme, správa o pripravovanej dražbe gitár Davida Gilmoura veľmi zaskočila milióny jeho fanúšičiek a fanúšikov naprieč celým svetom. "Bude David ešte nahrávať nové skladby? Bude ešte koncertovať? Vydá ďalšie albumy?" To boli najčastejšie otázky 'fans'. Na sociálnej sieti David Gilmour dostal v súvislosti s dražbou od fanúšika takúto otázku: "Have you retained sufficient guitars to make another album, and play more live shows? Do you have any such plans?" Davidova odpoveď bola jednoduchá: "Yes and yes." ("Máte dosť gitár na nahratie ďalšieho albumu? Plánujete nahrávanie?" "Áno a áno.") Nuž, ako málo nám - fanúšikom a fanúščkám Davida Gilmoura (ale aj Pink Floyd a ostatných členov skupiny) - stačí ku šťastiu, všakže? Určite sa už teraz máme na čo pomaly tešiť.  
 Na záver vám ponúkam 25-minútovú kompozíciu Pink Floyd s názvomEchoes. Ide o záznam z koncertu Davida Gilmoura, Ricka Wrighta a ich sprievodnej skupiny v poľskej prístavnej metropole Gdańsk v rámci svetového turné On An Island Tour . Na jedinečnej nahrávke David v dokonalej vnútornej súhre s Rickom priam exceluje so svojím The Black Strat.  
  Ďakujem priateľom z fanklubu  Pink Floyd.CZ  - link - za pomoc pri tvorbe článku.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Navaľného zatknutie spustilo protesty. Rusi sú z Putina unavení

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?