Keď si Anča spieva a omaľováva

Autor: Martin Droppa | 24.6.2019 o 12:12 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  409x

 Neraz sa sťažujeme, že pre naše detičky, deti niet v ostatných rokoch dosť pôvodnej, slovenskej výbornej umeleckej tvorby. Nie je to tak.  

Na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča, ktorého 12. ročník bude v Žiline od 27. júna do 30. júna 2019, sa uskutoční slávnostné predstavenie a uvedenie do života DVD nosiča Maľovanky - Spievanky, ktorý vydal Slovenský filmový ústav. Štvordielny bábkový cyklus s folklórnymi prvkami na motívy štyroch ročných období divákom predstaví jeho režisérka Helena Slavíková - Rabarová. Pripravená je i projekcia cyklu pre deti.  

Bábkový cyklus Maľovanky - Spievanky je zložený zo štyroch filmov a vznikal postupne, zobrazujúc detské hry na motívy jednotlivých ročných období. Každý z filmov má príznačný názv: Jar (1983), Leto (1987), Jeseň (1989), Zima (1990) a každý sa venuje obradovému folklóru daného ročného obdobia i ďalším činnostiam, ktoré v minulosti sprevádzali život na dedine. Režisérka vo filmoch kombinuje slovenské ľudové piesne, riekanky a príslovia s pôvodnými ľudovoumeleckými výrobkami, ako sú výšivky, kraslice a úžitkové predmety z textilu, z dreva, kovu, zo slamy či zo šúpolia. Ich spojením vzniká štýlovo čistý a výtvarne pôsobivý, malebný filmový - animovaný celok.  

"Helena Slavíková - Rabarová je ako scenáristka a režisérka autorkou mnohých animovaných filmov a seriálov. Aj keď je absolventkou divadelnej vedy a dramaturgie na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, po skončení školy nastúpila do Štúdia krátkych filmov na Mostovej ulici v Bratislave - a to ako vôbec prvá na pozíciu samostatného dramaturga novozaloženého Animovaného filmu," hovorí Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu, zdôrazňujúc, že s nástupom normalizácie ju z funkcie zosadili, neskôr sa však dostala aj k samotnej réžii. Za najdôležitejší v jej tvorbe považuje súlad medzi témou a jej technickým vyjadrením. "Na pôde animovaného filmu je výber materiálu neobyčajne dôležitý, ale musí zohľadňovať, čo si vyžaduje téma," cituje režisérku Helenu Slavíkovú - Rabarovú mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk - "lebo ak materiál nie je zdôvodnený, opodstatnený, tak potom je zbytočný, je to proste násilné, samoúčelné. K tomu treba dopovedať, že trafiť sa do čierneho, zvoliť správne spojenie témy a materiálu, nie je vecou neobmedzenej fantázie, ale prísnej logiky."  

Cyklus filmov Maľovanky - Spievanky vďaka tradičnej slovenskej kultúre, na ktorú odkazuje a čerpá z nej, dodnes nestratil na aktuálnosti. Slovenský filmový ústav ho vydal na DVD nosiči, ktorý okrem filmov , ktoré všetky boli digitálne reštaurované, obsahuje aj profil režisérky. Film má slovenské titulky pre nepočujúcich, aj anglické, jeho súčasťou je aj audiokomentár pre nevidiacich. DVD bude slávnostne uvedené do života na festivale Fest Anča v sobotu 29. júna o 18. hodine v Novej synagóge. V prítomnosti režisérky ho uvedie Peter Cigánautor výtvarných návrhov. Pásmo filmov bude na festivale premietnuté aj vo štvrtok 27. júna o 10. hodine, počas Detského dňa. "Premietania v rámci Detského dňa sú určené pre žiakov základných škôl zo Žiliny a z okolia," vysvetľuje výber cyklu do programu žilinského festivalu Fest Anča jeho riaditeľka Ivana Sujová, "pretože pre nás bolo veľmi dôležité zaradiť Maľovanky - Spievanky do detského programu, keďže cyklus pôvodne vznikol pre detského diváka a interpretuje detské folklórne riekanky a piesne, ale aj do programu pre dospelých, lebo okrem nesporných animačných a estetických kvalít je aj dôležitou historickou súčasťou vývoja našej tvorby a zobrazovania folklóru". Počas festivalu bude DVD v predaji, a to za zvýhodnenú cenu. Na podujatí bude uvedený aj celkom nový katalóg Slovak Animated Film 2017 – 2022, ktorý v anglickom jazyku vydala Asociácia producentov animovaného filmu v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Uvedenie katalógu zavŕši Industry sekciu pre profesionálov, ktorá sa bude konať 28. júna o 10. hodine v Novej synagóge. "V rámci tejto sekcie sme prvýkrát v histórii zorganizovali stretnutie pedagógov a študentov všetkých stredných aj vysokých škôl na Slovensku, zaoberajúcich sa animáciou, s producentmi animovanej tvorby a profesionálnymi animátormi. Počas programu sa odprezentujú samotné školy, ale aj producenti a zástupcovia Asociácie. Vyvrcholením bude diskusia o súčasnom stave vzdelávania v animácii a o potrebách profesionálneho animačného priemyslu na Slovensku a uvedenie spomínaného katalógu," dopĺňa Ivana Sujová.  
     Podrobnosti o DVD  Maľovanky - Spievanky  --- link. 
     Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2019  --- link. 

 VÝBORNÁ SPRÁVA (NIELEN) PRE DETSKÉHO DIVÁKA  

Je veľmi potešiteľné - ale aj dôležité - že vyšlo DVD s filmom Maľovanky - Spievanky pre detičky, deti; náš, slovenský film, tematicky aj obsahom vychádzajúci z celej palety slovenskej ľudovej tvorivosti. Nie je to ojedinelý vydavateľský počin Slovenského filmového ústavu. Pripomeňme si, že Slovenský filmový ústav vydal aj kolekciu troch DVD Best Of Viktor Kubal - aj jeho filmy sa zameriavajú na (odrastenejšieho) detského diváka. Alebo DVD s krásnou rozprávkou Soľ nad zlato (réžia Martin Hollý ml., 1982), Dvoj-DVD Čarovný svet animovaného filmu s výberom tridsiatich krátkych "animákov" (nielen) pre deti, Zlatá kolekcia slovenských rozprávok (súbor piatich DVD), a veľa samostatných DVD s najkrajšími a najlepšími slovenskými rozprávkami. A to spomínam len produkciu Slovenského filmového ústavu. Mnohé slovenské alebo slovensko-koprodukčné filmy (hlavne celkom nové) pre deti a mládež uvádzajú do našich kín alebo vydávajú na DVD rôzne naše produkčné spoločnosti. Veľa z týchto filmov získalo aj ocenenia, a to i na prestížnych filmových festivaloch.  
Jedným z takých filmov je animovaný bábkový film pre deti Šarkan (réžia Martin Smatana, 2019, koprodukcia Slovensko / Česko / Poľsko, 13 minút).  
 Uputávka na film  Šarkan  (0:44 minúty).  

Film Šarkan pred niekoľkými dňami získal Cenu mladého publika na najväčšom svetovom festivale animovaného filmu vo francúzskom Annecy - Festival International du film d'Animation d'Annecy 2019. Podľa Martiny Paštekovej z Asociácie slovenských filmových klubov Šarkan súťažil v konkurencii 3 096 filmov z 93 krajín. Film, plný čarovných obrazov, s bohatou štruktúrou, rozpráva príbeh o spomínaní na tých, ktorí už nie sú medzi nami, pretože zomreli. Dejovú líniu filmu tvorí príbeh chlapca a jeho dedka. Dedko chlapcovi spraví šarkana, a ten obdarovaného ľahko vynesie do vzduchu začínajúcej jesene. Jesenné lístie opadne, dedko je stále slabší... Silný jesenný víchor chlapca na šarkanovi vynesie až na oblačné nebo. Prejde jeseň i zima a jarný teplý vánok opäť chlapca a dedka spojí... Film Šarkan uspel aj na iných medzinárodných festivaloch - v nemeckom Stuttgarte aj v Berlíne na Berlinale, u nás získal Cenu divákov na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hygienik Mikas: Ťažko sa mi pracovalo za Pellegriniho aj Matoviča

Ján Mikas vraj netušil, že zo sanitárnych dní v nedeľu vznikne taký politický problém.

Dobré ráno

Dobré ráno: Sudca Truban pustil Bödöra, jeho rodina pritom tiež dostala dotáciu

Sudca kandiduje na šéfa Špecializovaného súdu.

Koalícia sa na Kollárovi pohádala, extrémisti tlieskali

Za odchod Kollára hlasovalo päť poslancov.


Už ste čítali?