Prípad Ing. Milan Uhrík, PhD.

Autor: Martin Droppa | 16.6.2019 o 17:17 | (upravené 16.6.2019 o 23:23) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  8612x

 Spomínate si na výrok Milana Uhríka:  „Nie som historik a neviem, aké boli historické okolnosti“  na adresu deportácií Židov počas vojny?  

Ing. Milan Uhrík, PhD. je, ako vieme, podpredseda parlamentnej Ľudovej strany Naše Slovensko a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky - 5. marca 2016 bol so ziskom 10 568 preferenčných hlasov zvolený za poslanca. Okrem toho bol 25. mája 2019 so ziskom 42 779 preferenčných hlasov zvolený za poslanca Európskeho parlamentu. Doplňme ešte, že M. Uhrík je aj poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Tieto informácie uvádzam zámerne, pretože pre podstatu článku sú dôležité. Podrobnosti záverom.  

 Koncom marca roku 2017 sa M. Uhrík zúčastnil rozpravy v relácii O 5 minút 12. Od moderátora relácie, Martina Strižinca, M. Uhrík vtedy (tak ako ostatní účastníci diskusie) dostal jednoduchú otázku - a to či odsudzuje deportácie slovenských občanov židovského pôvodu do nacistických vyhladzovacích táborov počas II. svetovej vojny. M. Uhrík vtedy povedal, že: „Nie som historik a neviem, aké boli (vtedy - poznámka blogera) historické okolnosti.“ Jeho výrok sa stal predmetom mnohých viac či menej vydarených žartov a humorných interpretácií. Prešlo bezmála dva a pol roka a M. Uhrík sa opäť "blysol." Na oficiálnej webstránke strany Ľudová strana Naše Slovensko a na sociálnych sieťach M. Uhrík zverejnil časť informačného listu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Informačný list je určený len niektorým lekárom, ktorí u nás ošetrovali alebo ošetrujú cudzincov, ktorým bola na Slovensku udelená doplnková ochrana. Cudzinci s na Slovensku udelenou doplnkovou ochranou sú takí cudzinci, ktorým sa udeľuje doplnková ochrana z dôvodu reálnej hrozby vážneho bezprávia v krajine ich pôvodu. V žiadnom prípade nejde o ekonomických migrantov. Ide o cudzincov, ktorí dostali medzinárodnú ochranu, pretože utiekli pred vojnou, mučením, zabitím, prenasledovaním, väznením a podobne. Podľa voľne dostupných štatistík Ministerstva vnútra Slovenskej republiky bol v roku 2018 na Slovensku udelený status osôb s udelenou doplnkovou ochranou 37 osobám, tohto roku zatiaľ 9 osobám. Treba si ale uvedomiť, že mnohí cudzinci s u nás udelenou doplnkovou ochranou už pracujú či podnikajú. To znamená, že si u nás už sami do systému platia aj zdravotné odvody, alebo zdravotné odvody za nich platí ich zamestnávateľ.  
Na margo listu, ktorý v článku spomínam, M. Uhrík napísal toto: "Píše sa v ňom (v liste - poznámka blogera), že zdravotnú starostlivosť o cudzincov, ktorí neplatia žiadne zdravotné poistenie, uhradí v plnom rozsahu štát. Toto sa týka dokonca aj cudzincov a rôznych migrantov, ktorým štát neudelil azyl, ale len tzv. predbežnú – doplnkovú ochranu. Slováci, ktorí pracujú a poctivo platia vysoké zdravotné odvody, tak opäť vyjdú ako poslední hlupáci, ktorí to zase všetko zaplatia. Ukázalo sa, že nakoniec na Slovensku teda naozaj máme bezplatné zdravotníctvo – pre všetkých, okrem vlastných občanov! Toto sú reálne fakty, toto je reálna politika vlády, a nie tie ich falošné 'pronárodné' pózy, ktoré hrajú pred kamerami." Je zrejmé, aj z toho, čo som napísal vyššie, že M. Uhrík nemá pravdu = klame. Účelovo a populisticky prekrúca skutočnosti, manipuluje s nimi. 
 Ako je to v skutočnosti? O tom sa podrobnosti s detailným vyvetlením faktov dozvieme napríklad z týchto statusov, článkov a zdrojov:  
 Článok na facebooku  Polície Slovenskej republiky - hoaxy a podvody  (12. 6. 2019) - link. 
 Článok  Ligy za ľudské práva  (12. 6. 2019) - link. 
 Článok z webu  aktuality.sk  (13. 6. 2019) - link. 
 Článok z webu  SME  (15. 6. 2019) - link. 
Ing. Milan Uhrík, PhD. kedysi zahlásil, že nie je historik - preto sa nebude vyjadrovať k historickej téme (akou náhodou, že išlo práve o deportácie a holokaust, všakže). Teraz by som od neho očakával, že sa nebude vyjadrovať k témam cudzincov, utečencov, migrácie, osôb s doplnkovou ochranou - veď nie je cudzinec, nie je utečenec, nie je emigrant, nie je osoba s doplnkovou ochranou. Lenže M. Uhrík sa vyjadruje - a v tejto súvislosti je dôležité upozorniť na niekoľko jednoduchých skutočností. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a už aj náš europoslanec Ing. Milan Uhrík, PhD. je niekoľkoročným slovenským zákonodarcom. Ako poslanca slovenského parlamentu ho platí štát - je teda štátnym zamestnancom. Ako náš zákonodarca, poslanec, europoslanec a dokonca aj poslanec samosprávneho kraja M. Uhrík jednoznačne nie má, ale musí ovládať príslušné záväzné právne normy, zákony - platné ako v celom svete, tak i v Európe a aj na Slovensku. Ak chce fundovane, odborne, ale aj presne hovoriť či písať o téme utečencov a o ochrane základných ľudských práv, musí detailne ovládať najskôr Ženevský dohovor z roku 1951, ktorý hovorí o ochrane základných ľudských práv, zakotvených v Charte Organizácie spojených národov z roku 1945. Ďalej musí ovládať všetky príslušné európske smernice, normy, nariadenia a - samozrejme a hlavne - zákony platné v Slovenskej republike: predovšetkým náš zákon o azyle. Ak toto všetko M. Uhrík neovláda, nemôžeme sa čudovať jeho nadprodukcii nepravdivých, účelovo skreslených, mätúcich, populistických vyjadrení, výborne zapadajúcich do kategórií hoaxov.  
Samozrejme, M. Uhrík sa môže pomýliť, veď nikto nie je neomylný. Ak sa ale M. Uhrík v téme, o ktorej píšem, mýli - a to sa mýli - mal by svoje tvrdenia opraviť, dať na správnu, pravdivú mieru. Nie je to len prirodzené, ale aj slušné a hodné trojnásobného poslanca.  
 Na záver ešte jeden dôležitý poznatok. Ak sa niekto uchádza o prácu (nielen) v sektore verejnej správy, o prácu (nielen) štátneho zamestnanca, musí prejsť výberovými konaniami a pred odbornými komisiami musí dokázať svoje vedomosti i prax. Keď píšem o vedomostiach - mám na mysli i vedomosti z príslušnej legislatívy. Je ale veľmi zaujímavé, a hlavne smutné, že v mnohých prípadoch našich poslancov - zákonodarcov, ale aj europoslancov, to akosi neplatí. A teraz nemám na mysli len M. Uhríka. V podstate stačí byť na kandidátke politického subjektu, spraviť si nejakú lacnú predvolebnú reklamu, hoc aj založenú na čírom populizme - a pri troche šťastia voliči "prekrúžkujú" do parlamentu či europarlamentu kohokoľvek - aj niekoho, kto len populisticky ako džina z lampy vypúšťa hoaxy, účelové lži.       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Navaľného zatknutie spustilo protesty. Rusi sú z Putina unavení

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?