Neslýchaná ruská drzosť!

Autor: Martin Droppa | 1.6.2019 o 18:18 | (upravené 1.6.2019 o 19:59) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1767x

 Vlani sme si pripomenuli 50. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Dnes sa táto tragédia k nám vracia. Z Moskvy.   

 Súčasné Rusko považuje obsadenie Československa armádami Varšavskej zmluvy v auguste roku 1968 za zákonnú akciu. Dnešná Štátna duma Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie (dolná komora) chce preto, po vyše päťdesiatich rokoch, prijať zákon, ktorý potvrdí, že táto okupácia bola oprávnená. Pripravovaný zákon hovorí aj „o oprávnenom vstupe legálne pozvanej armády ZSSR na územie ČSSR v auguste 1968“ a priznáva sovietskym vojakom, vtedy zasahujúcim v Československu, status veteránov ozbrojených síl, na základe čoho by sa dnes mohli tešiť napríklad z rôznych sociálnych výhod. Návrh presadzuje Komunistická strana Ruskej federácie, ktorá má v tomto podporu aj zo strany ďalších frakcií Dumy. Iniciátorom zákona je dlhoročný moskovský prokurátor a účastník okupácie Československa Jurij Petrovič Sinelšikov, ktorý je v Dume poslancom za komunistov.  
  Zdroj:  V Rusku budú schvaľovať zákon o oprávnenosti okupácie Československa  - link.  

 Ruská federácia je samostatný, zvrchovaný, suverénny štát - o tom nikto nepochybuje, ale ako taký by nemal konať tak, aby to bolo - nazvime to - "v rozpore s dobrými mravmi" v Európe i vo svete. Prijatie komunistami navrhovaného zákona by načisto zlegalizovalo a ospravedlnilo vojenskú operáciu Dunaj - vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v noci 21. augusta 1968. Takáto dodatočná zo zákona legalizovaná vojenská agresia je ako pre Slovenskú republiku, tak i pre Českú republiku vrcholne neprijateľná. Okrem toho by prijatie zákona bolo medveďou službou ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. V roku 2006, keď Putin navštívil Českú republiku, vyjadril ľútosť a morálnu zodpovednosť za okupáciu Československa v roku 1968. "S absolútnou úprimnosťou vám musím povedať, že nenesieme právnu zodpovednosť. Ale morálna zodpovednosť tu je," vyhlásil vtedy Putin a dodal, že so Sovietskym zväzom nemá súčasné Rusko nič spoločné. Lenže o pár rokov neskôr, v roku 2015, už bolo všetko (v Rusku) naopak. Ruský štátny televízny kanál Rossija 1 odvysielal dokument, v ktorom sa tvrdí, že sovietska okupácia bola vtedy bratskou pomocou pred hrozbou NATO a fašistami. Tí, čo sa postavili proti sovietskym vojakom, mali v rukách guľomety, mali k dispozícii aj ťažké zbrane a proti vojakom bojovali. A že to nebola žiadna okupácia, ale legitímna vojenská pomoc proti vnútorným kontrarevolucionárom a ich podporovateľom spoza západných hraníc Československa. Ako na Slovensku, tak aj v Česku boli proti lživému dokumentu s poprekrúcanými a prispôsobenými faktami vznesené námietky a protesty, ale bez zjavného výsledku. O pseudoobjektívnosti dokumentu svedčí aj to, že v ňom nevystupoval nikto zo Slovenska ani z Česka, že v ňom dostali priestor len vtedajší sovietski vojaci a dnešní prokremeľskí ruskí vojenskí historici a politológovia. O tom, že sa za inváziu ospravedlnil sám prezident Putin v dokumente nepadlo ani slovko.  

 Je príznačné, že s návrhom zákona prichádzajú sovietski ruskí komunisti, že zákon vzniká v Moskve. Zákon, legitimizujúci takmer 51 rokov starú vojenskú agresiu, je neslýchanou ruskou drzosťou súčasnosti. My predsa dobre vieme, čo nám bratská pomoc okupácia v auguste 1968 priniesla: Hneď v prvých dňoch okupácie desiatky mŕtvych, stovky ťažko a ľahšie zranených, mnohí z nich zraneniam neskôr podľahli alebo im ostali po nich trvalé následky. Okupácia priniesla masívnu vlnu emigrácie a v jej závese nekonečné, vyše dvadsať rokov trvajúce perzekúcie, prenasledovania a spoločenské, pracovné i politické dehonestovania rodinných príslušníkov či príbuzných emigrantov, ale aj ich priateľov, známych. My to všetko dobre vieme - a preto je pre nás komunistami z Moskvy navrhovaný zákon neprijateľný, je pre nás ďalšou potupou a pľuvnutím do tvárí. Vyše dvadsať rokov po invázii nás sovietski vojaci okupovali a keď konečne z Československa odtiahli (vďaka vám, Michael Kocáb, Václav Havel!), zanechali po sebe spúšť, materiálne škody, dodnes neodstránené ekologické záťaže a podobne, ale aj škody na morálke. Okupácia z augusta 1968 bola totiž "len" predzvesťou husákovskej "normalizácie" = tvrdej morálnej degenerácie národa, zákazov, príkazov, obmedzení, prenasledovaní, väznení, mučení aj vraždení oponentov režimu, všetkého zlého, čo môže diktatúra v človeku podporiť. Pre to všetko, pre celých tých viac než dvadsať rokov nemôžeme s navrhovaným zákonom súhlasiť. Je to síce návrh ruského zákona - ale je to návrh zákona, ktorý ide proti našej slobode, demokracii a európskej civilizovanosti.  

 Ako sa vraví, "na ťahu" je teraz slovenská (ale aj česká) diplomacia a slovenskí (ale i českí) politici. Bez odkladov by mali zaujať stanoviská k návrhu ruského zákona a, podľa mňa, by mali proti takejto zákonodarnej iniciatíve ruských komunistov už v zárodku zaujať kritické a odmietavé stanovisko. Ak by bol navrhovaný zákon prijatý a vošiel by do platnosti, bolo by potom podľa neho možné retroaktívne desiatky rokov dozadu schváliť akúkoľvek vojenskú inváziu? V Rusku asi určite áno. Osobne si neviem predstaviť, komu môže takýto zákon dnes vyhovovať či už na Slovensku alebo v Česku. Iba ak zachladeným komunistom typu boľševik Ľuboš Blaha, boľševikovi Milošovi Jakešovi, boľševikovi Lubomírovi Štrougalovi, nášmu boľševikovi Jozefovi Hrdličkovi či českému boľševikovi Vojtěchovi Filipovi, vítačom Nočných vlkov a podobným pochabým a pochybným indivíduám, medzi ktorých radím aj vymetača ruskej Dumy Andreja Danka - dočasného predsedu nášho parlamentu. Nemilo ma prekvapili slová Jaroslava Pašku zo Slovenskej národnej strany, ktorý síce na margo návrhu zákona povedal, že: "Je to zlý vtip. Ak niečo podobné chystá ruská administratíva, je to snaha vyviniť sa zo zodpovednosti za nie šťastné kroky z minulosti," s čím súhlasím, ale dodal: "Zodpovednosť za okupáciu nesie Varšavská zmluva. Rusko nemá väčšiu zodpovednosť za okupáciu ako malo Nemecko alebo Bulharsko. Ak by sme sa rovnako správali k týmto štátom ako k Rusku, mali by sme v rámci Európskej únie komplikované vzťahy." S tým nesúhlasím - pretože celej operácii Dunaj velilo sovietske vojenské velenie na základe priamych vojenských aj politických príkazov z Moskvy.  
 Ruský návrh zákona z dielne komunistov napokon nie je ničím iným, než len snahou pred domácou verejnosťou ospravedlniť akýkoľvek zločin - aj medzinárodný, pretože násilné vtrhnutie armád Varšavskej zmluvy pod sovietskym velením a vedením takýmto zločinom bolo a navždy ostane. Treba to mať na pamäti a treba vedieť aj to, že moskovská politika, bohužiaľ, zvyčajne nič dobré neprináša.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pán premiér sa hnevá

Prezidentka si dovolila spochybniť jeho boj s hnusobou.


Už ste čítali?