reklama

O handre Milana Mazureka

• O deväť dní sa začnú jednodňové voľby do Európskeho parlamentu. Asi najlepšie je na ne pripravená Ľudová strana Naše Slovensko. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (117)

 Internetová databáza YouTube mi občas ponúkne aj to, o čo nemám záujem. Ale niekedy si niečo z toho pozriem, vypočujem. Len tak, zo zvedavosti. 
Stalo sa tak v polovici mája tohto roku - databáza YouTube mi ponúkla záznam z vystúpenia Milana Mazureka, poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Ľudová strana Naše Slovensko, v jednej spišskej obci. Osemnásťminútový monológ Milana Mazureka sa stále krútil okolo pre kotlebovcov tak príznačnej a potrebnej vnútroštátnej témy, ktorou sú pre nich "neprispôsobiví asociáli a paraziti" - teda zväčša naši Rómovia. Milan Mazurek na stretnutí s obyvateľmi spišskej obce neustále spomínal nejaký konflikt miestneho Róma s miestnym Nerómom, ale o podrobnostiach jeho vzniku nehovoril, takže neviem o čo vlastne v onej obci išlo. To ale teraz nie je podstatné. Podstatné (pre mňa) nie je napríklad ani to, že Mazurek na stretnutí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry nazval, citujem: "úchylákmi, ktorí sedia za počítačmi a sledujú čo napíšete na internet, aby vás následne mohli trestne stíhať, keď ste použili nejaké to nesprávne slovíčko - lebo vy ste tí vážni extrémisti!" Úsmevné. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Milan Mazurek •
• Milan Mazurek • (zdroj: • Foto: David Ištok. Zdroj: aktuality.sk - www.aktuality.sk • )

Poslanec Mazurek sa na spomínanom stretnutí niekoľkokrát podľa neho kriticky - podľa mňa nekriticky a neobjektívne - zameral na čerpanie eurofondov. Sústreďoval sa, opäť, na to, čo sa podľa neho z eurofondov vybudovalo pre Rómov - teda nie pre všetkých. Prítomným na stretnutí tlmočil takýto svoj postreh z prechádzky obcou, keď išiel okolo rómskej osady, citujem: "Keď som išiel okolo tej osady, všimol som si takú krásnu tabuľu, viete - z fondov éú, krásna modrá vlajočka - európska handra, ako ju poznáte... ...neviem, čo za to vybudovali - cestu, kanalizáciu, vodovod, proste všetko..." Poslanec Mazurek si asi nevšimol, že z peňazí z eurofondov boli v celej obci vybudované alebo obnovené cesty, kanalizácia, vodovod a podobne. Pre všetkých. Ale ani to nie je (pre mňa) podstatné. Napokon - vieme, ako po štyroch rokoch dopadol Banskobystrický samosprávny kraj, keď bol jeho predsedom Marian Kotleba, ktorý ostentatívne odmietal financie z eurofondov. A nielen to. Na budove sídla Banskobystrického samosprávneho kraja vtedy štyri roky neviala zástava Európskej únie - tá "európska handra," ako ju v spišskej obci v máji 2019 nazval poslanec Mazurek.  
Milan Mazurek, dnes 25-ročný poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, je jedným zo štrnástich kandidátov strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko do Európskeho parlamentu. Milan Mazurek kandiduje z vysokej pozície - pod číslom 2. Slovenský poslanec Mazurek by sa rád stal europoslancom - poslancom v inštitúcii, ktorú on a kotlebovci, aj ich podporovatelia a sympatizanti, v podstate z duše nenávidia a neznášajú. Zástava Európskej únie je podľa neho "európska handra" a z Európskej únie by Slovensko malo, podľa eurokandidáta Mazureka, kotlebovcov a spol., vystúpiť. Ako úsmevne, presnejšie trpko úsmevne až cynicky potom pôsobí štylizovaná zástava Európskej únie na predvolebnom banneri, ktorý majú kotlebovci na svojej oficiálnej webstránke. Na webe kotlebovcov nájdete aj banner, v ktorom nám Marian Kotleba oznamuje, že oni idú do eurovolieb "Za záujmy Slovenska, proti nezmyslom z Bruselu." Tento banner je "opečiatkovaný" štylizovanou pečiatkou so slovenským štátnym znakom a s nápisom: "Potvrdené najvyšším súdom: Nie sme fašisti ani extrémisti!" Legitimovanie kotlebovcov Najvyšším súdom Slovenskej republiky prišlo vhod. Hlavne im a ich sympatizantom, podporovateľom.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Banner s "európskou handrou" na webe ĽS NS. •
• Banner s "európskou handrou" na webe ĽS NS. • (zdroj: • Zdroj: www.naseslovensko.net •)

Kotlebovcom rastú preferencie - keby boli voľby do nášho parlamentu tento víkend, získali by takmer 14 % - približne rovnako ako Smer - SD. Tak hlásia predvolebné prieskumy agentúr. Prieskumy relevantných agentúr k eurovoľbám 2019 som, bohužiaľ, v tejto chvíli nikde nenašiel, ani na webe SME. Zato nedávno web SME publikoval článok, zostavený z údajov Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.Kancelária simulovala europarlamentné voľby 2., 3., 6. a 7. mája 2019. Výsledok? Študenti stredných škôl, gymnázií a vysokých škôl by do europarlamentu zvolili na prvom mieste kotlebovcov - odovzdali by im 15,8 % hlasov. Do Európskeho parlamentu by sa z kotlebovcov dostala štvorica Martin Beluský, Milan Mazurek, Marek Kotleba a Milan Uhrík. Na druhom mieste v týchto voľbách by so ziskom 12,5 % skončila koalícia Progresívne Slovensko / Spolu - občianska demokracia. Za ňu by sa do europarlamentu dostali Michal Šimečka, Dominik Hatiar a Lucia Kleštincová. Takže - kotlebovci "víťazne tiahnu na Brusel," dalo by sa povedať. 
Z kotlebovcov - už kedysi dávno percentuálne takmer zanedbateľnej strany, sa časom stal veľmi silný politický súper. Alebo skôr partner. Asi ako prvý to už pochopil Robert Fico, k nemu sa v tandeme pridal Boris Kollár, dopĺňa ich Andrej Danko, ale aj Richard Sulík si dnes dáva pozor na to, čo o strane Mariana Kotlebu povie. A my, ostatní, môžeme len dumať nad tým, prečo sa to stalo a prečo je to tak, že naše parlamentné voľby vo februári 2020 reálne môžu kotlebovci vyhrať. Podľa mňa príčin je viacero. Ako jednu z nich by som uviedol neochotu prezidenta Andreja Kisku prijať v Prezidentskom paláci Mariana Kotlebu po ostatných parlamentných voľbách. To bol, podľa mňa, prvý krok, ktorý kotlebovcom prišiel veľmi vhod. Na ňom začali budovať svoj obraz akejsi antisystémovej strany, ktorá je "utláčaná." Ďalej to bola neúspešná a hlavne neúprimná "hrádza proti extrémizmu," s ktorou prišla hlavne súčasná vládna koalícia a ktorá načisto zlyhala. Teda - zlyhala aj vládna koalícia, aj "hrádza proti extrémizmu." Podobným krokom široko spoločenského zlyhania bola téza, že "s extrémistami sa nediskutuje." Myslím si, že naopak! S predstaviteľmi kotlebovcov sa malo od začiatku verejne, oficiálne, otvorene diskutovať - nemalo sa pred nimi uzatvárať v komunikačných bublinách. Krok za krokom sa malo s nimi hovoriť o všetkom - ale hlavne o "ich témach," ktoré im, napokon, naháňajú sympatizantov a hlavne voličov. Malo sa vysvetľovať, argumentovať, dávať na pravú mieru a - hlavne - lži vyvracať pravdou. Dnes, deväť dní od eurovolieb a deväť mesiacov od parlamentných volieb je neskoro. Možno až príliš neskoro. Posledným ne-činom v dlhoročne prázdnom "boji" proti kotlebovcom bol rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý stranu Mariana Kotlebu nezrušil. Viac si kotlebovci ani nemohli želať a môžu si blahoželať, sláviť úspech z legitimity. 
Vrátim sa k stretnutiu v spišskej obci, ktoré s obyvateľmi mal Milan Mazurek. Osemnásťminútové video na YouTube z neho má 'teraz' vyše 28 000 zhliadnutí. Jedno jediné video. Takých videí majú kotlebovci nie desiatky, ale stovky. Porovnal som to, len tak, s tým, ako sa verejne prezentuje iný kandidát na europoslanca (menovať nebudem) - vzdelaný, múdry a rozvážny muž. V rámci svojej kampane si založil na webe SME blog. Zverejnil na ňom osem článkov, prečítalo si ich 790 čitateľov. O drvivo prevažnom počte kandidátov a kandidátok do Európskeho parlamentu v podstate nevieme nič. A to dnes - deväť dní do eurovolieb. O kotlebovcoch a ich témach vieme všetko - denne. Ale to nestačí. Kotlebovci zvolili oddávna osvedčenú taktiku: Už dlhé mesiace vyrážajú za ľuďmi - voličmi do terénu, brázdia slovenské dediny a mestá, rozprávajú (ale iným ako sebe a svojim slovo neudelia). Výsledok je jasný: Určite 14 % preferencií pre kotlebovcov v nasledujúcich parlamentných voľbách a (asi či najmenej) štyria kotlebovci - europoslanci (zo štrnástich slovenských) v Európskom parlamente. A to všetko v predvečer tridsiateho výročia Novembra 1989. 
 ___ 
 * zdroj: 
 Študenti by v eurovoľbách najviac volili Kotlebovu stranu --- link. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu