Bezhraničnosť na hranici

Autor: Martin Droppa | 24.4.2019 o 21:21 | Karma článku: 1,94 | Prečítané:  576x

 Sú veci a javy, ktoré nemajú hraníc a nepoznajú hranice. Napríklad vzduch. Napríklad talent. Napríklad láska. Napríklad posolstvo. Napríklad nenávisť. Napríklad...

...napríklad umenie. Umenie - mám na mysli napríklad umenie výtvarné, hudbu, literatúru, divadlo, fotografiu, architektúru, poéziu, tanec, umenie ľudové, umenie naivné... ...skutočne nepoznajú hranice. Dokážu oslovovať ľudí rôznych národností, štátnych príslušností, vierovyznaní, aj pohlaví... a tak. Kinematografia - filmové umenie je jedným vari najvýraznejším, spolu s hudbou, s výtvarným umením, s tancom či s divadlom, umením, ktoré doslova nepozná hranice. Reč filmu, filmový obraz, posolstvo filmu nepoznajú hranice. Nie je tomu inak ani vtedy, keď sa filmy premietajú na hranici dvoch štátov.  

Už túto sobotu, 27. apríla 2019, sa v poľskom meste Cieszyn a v českom meste Český Těšín začne 21. ročník filmovej prehliadky Kino na granicy / Kino na hranici. Na sedemdňovom podujatí sa predstaví súčasná filmová tvorba zo stredoeurópskych krajín a bude na ňom bohato zastúpená aj súčasná slovenská kinematografia. Okrem toho je v programe jedna z retrospektív venovaná slovenskému hercovi Milanovi Kňažkovi, ktorý sa podujatia zúčastní osobne. Svoje filmy na festivale uvedú aj dokumentarista Marek Kuboš a herec Martin Huba. O kultúre a spoločnosti bude diskutovať slovenský novinár Martin Milan Šimečka.  

Najpočetnejšie je na festivale každoročne zastúpená sekcia nových českých, poľských a slovenských filmov. Z hranej tvorby sa divákom predstavia slovenské diela Ostrým nožom od režiséra Teodora Kuhna, Trhlina režiséra Petra Bebjaka, Punk je hned! Juraja Šlauku, Pivnica Igora Vološina, ale aj koprodukčné snímky Jan Palach Roberta Sedláčka, Toman Ondřeja Trojana, Domestik Adama Sedláka, Chvilky Beaty Parkanovej, Teroristka režiséra Radka Bajgara, Milosť Jana Jakuba Kolského i Hovory s TGM Jakuba Červenku, ktorého projekcie sa osobne zúčastní predstaviteľ prezidenta T. G. Masaryka, Martin Huba.   

       Uputávka na film  Punk je hned!  (1:48 minúta, 18+ !)  

Dokumentárna tvorba na festivale poskytne obraz o rôznorodosti tém i prístupov k nim. Uvedené budú filmy Dobrá smrť režiséra Tomáša Krupu, Niečo naviac režisérskej dvojice Palo Kadlečík a Martin Šenc, Okupácia 1968 očami piatich režisérov: Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elisa Scheidt, Magda Szymków, Stephan Komandarev z krajín okupujúcich armád, cestopisné dokumenty Tieň jaguára Pavla Barabáša a Lada svetom – Na Žiguli cez Himaláje Michala Fuliera. Podujatia sa osobne s filmom Posledný autoportrét zúčastní aj dokumentarista Marek Kuboš, čerstvý držiteľ ocenenia Slnko v sieti za Najlepší dokumentárny film. Diváci uvidia aj krátkometrážne animované filmy Žltá režisérky Ivany Šebestovej, Monštrum od Martina Snopeka, Fifi Fatale Márie Kralovič a dokumentárny projekt Spýtaj sa vašich 68 režisérky Barbory Berezňákovej.  

Slovenské filmy budú na podujatí premietnuté aj v tematických sekciách. Cyklus Femme Fatale, venovaný silným ženským hrdinkám, uvedie dva filmy Juraja Jakubiska. Jedným z nich je Sedím na konári a je mi dobre (1989) v hlavnej úlohe s Markétou Hrubešovou, ktorá vo filme stvárňuje židovské dievča Ester, druhým je historický film Bathory (2008) o Alžbete Báthoryovej v podaní Anny Friel. V sekcii filmov so zameraním na detského diváka bude uvedená rozprávka Čertovské pero (2018) Marka Najbrta a do retrospektívy českého režiséra a výtvarníka Jana Švankmajera je zaradený aj jeho celovečerný film Hmyz.  

Z našich tvorcov organizátori prehliadky pripravili retrospektívu hercovi Milanovi Kňažkovi, ktorého filmografia je mimoriadne široká. Z nej vybrali filmy Rusalka (1977) Petra Weigla, Zánik samoty Berhof (1983) Jiřího Svobodu, Devět kruhů pekla (1987) Milana Muchnu, Dobří holuby se vracejí (1988) Dušana Kleina a televízny film z roku 2005 Rána z milosti Jiřího Svobodu. Zo sprievodných podujatí sa na festivale uskutoční diskusia pod názvom Kultura 1989 – 2019: bilance zisků a ztrát, na ktorej budú diskutovať Krzysztof Zanussi, György Varga, Petr Oslzlý a slovenský novinár Martin Milan Šimečka. Prehliadka Kino na granicy / Kino na hranici. potrvá do piatka 3. mája 2019.  
       Kino na granicy / Kino na hranici --- link. 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.


Už ste čítali?