Nové horizonty z Francúzska

Autor: Martin Droppa | 21.4.2019 o 12:34 | (upravené 23.4.2019 o 11:22) Karma článku: 2,07 | Prečítané:  799x

 Zamýšľame sa niekedy nad tým, aká je súčasná slovenská architektúra vo verejnom priestore v ostatných tridsiatich rokoch? Núka sa možnosť porovnať ju.  

Tatranská galéria Poprad pozýva záujemcov o architektúru a o umenie na vernisáž francúzskej výstavy Studio Odile Decq: Horizons. Vernisáž výstavy, na ktorej ako hosť zaspieva Laura Mária Kollegová, bude v piatok 26. apríla 2019 o 17:00 hodine v Tatranskej galérii Poprad na Hviezdoslavovej ulici číslo 12 v Poprade. Výstava bude sprístupnená nedlho - len do 18. mája 2019. Výstava Horizons / Horizonty sa uskutočňuje v rámci projektu Syntéza miesta a miest. Podujatie organizuje Tatranská galéria Poprad, Studio Odile Decq Paris a Kabinet architektury Ostrava. Kurátormi výstavy sú Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec (obaja z Českej republiky) a Anna Ondrušeková (riaditeľka Tatranskej galérie Poprad). Výstavu z verejných zdrojov výrazne podporil Fond na podporu umenia.  

Tatranská galéria Poprad predstaví medzinárodne uznávanú francúzsku architektku, urbanistku a akademickú pedagogičku Odile Decq (1955). Minimalistická kompozícia výstavy na atypických autorských stoloch predvedie 3D-prezentáciu deviatich projektov pochádzajúcich od architektky. Doplnené budú inštaláciou svetiel Luceplan, ktoré Odile Decq navrhla pre tohto prestížneho milánskeho výrobcu osvetlenia. Prepojenie projektov vysvetľuje jej krátky text - originálna báseň, situovaná na podlahe, ktorú Odile Decq napísala pre prezentáciu svojich diel v Českej republike. Téma je širšie rozvinutá fotografiami vystavených objektov aj projekciami ich architektonických detailov i zaujímavostí.  

 Medzinárodnú povesť Odile Decq získala v roku 1990 realizáciou už jej prvej hlavnej objednávky: architektúry budovy Banque Populaire de l'Ouest Rennes vo francúzskom meste Rennes, ktoré je metropolou Bretónska. Odvtedy je verná svojmu odvážnemu až 'bojovnému' postoju pri diverzifikácii a radikalizácii svojho architektonického a urbanistického výskumu. Je zástankyňou neústupného postoja v rámci hľadania riešení a už jej raná tvorba bola ocenená Zlatým levom na Bienále architektúry v Benátkach v roku 1996 a aj v roku 2018. Originalita jej tvorby zahŕňa nielen pozoruhodný rukopis, priekopnícke postoje, ale aj neúnavný proces hľadania. Tvorba Odile Decq sa dá opísať predovšetkým ako materializácia univerzálneho priestoru, ktorý v sebe zahŕňa urbanistické plánovanie, architektúru, dizajn i umenie. Jej multidisciplinárny prístup bol ocenený aj v roku 2016 cenou Jane Drew Prize a v roku 2017 medzinárodným ocenením Architizer Lifetime Achievement Award, ktoré Odile Decq získala za progresívny dizajn moderného zariadenia interiérov v talianskom Museo d' Arte Contemporanei di Roma.  

Od roku 1992 Odile Decq pôsobila ako profesorka v École Spéciale d´Architecture Paris, kde bola  v roku 2007 poverená vedením katedry architektúry. Z katedry odišla v roku 2012, aby založila a vybudovala vlastnú školu - Confluence Institute For Innovation And Creative Strategies In Architecture Lyon. Na konci júna 2018 Európske kultúrne centrum zo skupiny nominovaných tvorcov, akými boli Peter Eisenman z USA, Daniel Libeskind z Poľska, resp. z USA, Curt Fentress z USA, Moshe Safdie z Kanady, Kengo Kuma a Nikken Sekkei - obaja z Japonska, Odile Decq udelilo prestížne ocenenie European Cultural Centre Award 2018.  

"Studio Odile Decq Paris je medzinárodná firma, zahŕňajúca asi pätnásť ľudí. Založená bola začiatkom osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia," vysvetľuje podrobnosti k popradskej výstave Anna Ondrušeková a dodáva: "Architektúra štúdia, uznávaná a publikovaná po celom svete, získala množstvo národných i medzinárodných ocenení. Napriek svojmu renomé štúdio dôkladne integruje techniku a inováciu, pričom zostáva v ľudskom meradle, v blízkosti projektov, kde je dialóg prvoradý. V spoločnosti všetky produkcie inklinujú k tomu, že sa stanú jednotnými, ignorujúc kultúrne zvláštnosti - či už historické alebo sociálne."   
Dielo Odile Decq a Studia Odile Decq je, pochopiteľne, veľmi rozsiahle a rôznorodé. Zistil som to aj vďaka tomu, že som dlhé hodiny vyberal fotografie do tohto článku. Tatranská galéria Poprad nám ponúka ucelený fragment z tohto diela, na nedlhú dobu dvadsiatich troch dní. Bolo by vhodné prijať ponuku galérie a spoznať dielo Odile Decq a jej štúdia - a hlavne porovnať súčasnú západoeurópsku modernú architektúru s architektúrou na Slovensku v ostatných troch dekádach. Môže to byť porovnanie veľmi zaujímavé nielen pre odbornú verejnosť, ale aj pre laikov; porovnanie, ktoré v konečnom dôsledku môže formovať náš všeobecný názor na to, čo by sme v slovenskom verejnom priestore najradšej privítali, videli. Aj to je totiž jeden z dôležitých cieľov tejto pozoruhodnej výstavy.      
  Studio Odile Decq - link.   
  Confluence Institute For Innovation And Creative Strategies In Architecture Lyon - link.  
  Luceplan - link.  
  Le Palais Bulles - link.  
  Tatranská galéria Poprad - link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.


Už ste čítali?