Spomienka na obrazy kameramana

Autor: Martin Droppa | 16.4.2019 o 17:17 | Karma článku: 1,82 | Prečítané:  253x

 Významne sa podieľal na tvorbe vyše päťdesiatich našich filmov a skoro dvadsiatich dokumentov a televíznych programov. Tohto roku by oslávil osemdesiatku.  

V utorok 9. apríla 2019 by sa bol dožil osemdesiatych narodenín významný slovenský tvorca, osobnosť československej i slovenskej kinematografie, kameraman  Alojz Hanúsek  (9. apríl 1939, Bratislava - 31. marec 2000, Bratislava). V stredu 24. apríla 2019 o 17:30 hodine sa v bratislavskom Kine Lumière uskutoční spomienkový večer, venovaný životu a dielu tohto slovenského kameramana. Podujatie je určené aj pre širokú verejnosť. Zúčastnia sa na ňom viacerí významní i známi hostia a slovenskí filmoví tvorcovia, v ich prítomnosti bude premietnutý film  Obrazy starého sveta  (réžia Dušan Hanák, 1972, 64 minút). Kameramanom tohto mimoriadneho dokumentárneho filmu bol Alojz Hanúsek.  

Film Obrazy starého sveta prináša sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a z Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Pre nadčasovosť témy, ale aj vďaka obrazovému stvárneniu, patrí táto snímka k najčastejšie uvádzaným filmom z archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu v zahraničí. Je to doslova klenot našej kinematografie, ktorý v Hanúskovej tvorbe zastáva významné miesto. Treba zdôrazniť a pripomenúť, že film Obrazy starého sveta vznikol na základe 'stretnutia sa' režiséra Dušana Hanáka s fotografickou tvorbou Martina Martinčeka a Vladimíra Vavreka. Aj dnes je veľmi dôležité vedieť, že dokument Obrazy starého sveta bol ihneď po premiére komunistickými normalizátormi a ideológmi zakázaný, nikde sa nesmel premietať. Na plátna našich kín sa dostal až po Novembri 1989. "Komunistickí cenzori vyhlásili, že ľudia vo filme sú neskutočne škaredí, že ja rozvíjam akúsi estetiku škaredosti a že sa doslova vyžívam v zobrazovaní takýchto nepekných ľudí. Lebo oni - kadejakí predsedovia komisií, tajomníci v tesilových oblekoch - oni boli vtedy 'skutočnými znalcami' estetiky a toho, čo smie byť krásne a hodné pozornosti 'nového' socialistického človeka," spomínal režisér Dušan Hanák v rozhovore, ktorý sme spolu o filme Obrazy starého sveta viedli. 
 Článok (aj) o filme  Obrazy starého sveta  so spomienkami  Dušana Hanáka --- link. 

Alojz Hanúsek vstúpil do filmu v roku 1957 ako osemnásťročný, keď začal pracovať v bratislavskom Štúdiu dokumentárnych filmov a postupne sa vypracoval na samostatného kameramana. Nasnímal desiatky hraných, dokumentárnych a televíznych filmov, pracoval s mnohými slovenskými režisérmi. Podieľal sa napríklad na hranom filme s dokumentárnymi prvkami Psychodráma (1964) režiséra Jozefa Zachara aj na dokumentárnom filme z roku 1969 o pohrebe Jana Palacha Tryzna (režiséri Peter Mihálik, Vlado Kubenko, Dušan Trančík). Už ako ostrieľaný tvorca sa rozhodol študovať odbor filmovej a televíznej kamery na pražskej FAMU, ktorú v roku 1972 absolvoval filmom Obrazy starého sveta

 „Alojz mal v sebe ľudský rozmer, ktorým presahoval svojich kolegov,“ povedal o spolupráci s Hanúskom Dušan Hanák: „Vedel sa porozprávať s nehercom a upokojiť ho. Bol veľmi spoľahlivý a ambiciózny, vždy bol ochotný pomôcť režisérovi a hľadať najlepšie riešenie. Mal vyvinutý zmysel pre humor a zvláštnu citlivosť. Ľudia ho mali radi a zároveň bol v každom štábe autoritou. Bol úžasne praktický a všetko vedel zariadiť.“  Hanúsek s Dušanom Hanákom pracoval aj na snímkach Deň radosti, (1972), Ja milujem, ty miluješ (1980) a Papierové hlavy (1995). Bohatá bola i Hanúskova spolupráca s režisérom Dušanom Trančíkom na filmoch Iná láska (1985), Víkend za milión (1987), na dramatickej rozprávke Mikola a Mikolko (1988) podľa predlohy od Hansa Christiana Andersena. (1988). Hanúsek stál i za kamerou študentských filmov Martina Šulíka Rozhovor (1983), Dvor (1984) či Staccato (1986). Mnohé z týchto filmov získali významné ocenenia na filmových festivaloch doma i v zahraničí.  

Na spomienkovom podujatí v stredu 24. apríla o 17:30 hodine v Kine Lumiére vystúpia s príhovormi režiséri Dušan Hanák a Dušan Trančík, kameraman Ján Ďuriš a generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký. Podujatie je určené aj pre verejnosť.  
  Krátky profil kameramana Alojza Hanúska --- link.  
  Kino Lumière --- program, online predpredaj vstupeniek, info --- link.  

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?