Kaprálov lístok z poľnej pošty

Autor: Martin Droppa | 24.3.2019 o 18:38 | Karma článku: 1,51 | Prečítané:  412x

 I. svetová vojna, ktorá sa skončila pred viac než sto rokmi, nepriniesla len novú mapu Európy, politické a spoločenské zmeny v nej. Ako motív sa zapísala i do máp umenia.  

 Onedlho sa začne VI. ročník Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii. V jeho programe sa predstaví päť celovečerných a štyri krátkometrážne súčasné slovenské filmy. Zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu ich doplní ikonický film Signum laudis (1980) režiséra Martina Hollého, ktorý bude premietnutý aj s krátkou, málo známou snímkou Len lístok poľnej pošty (1977) od režiséra Petra Solana. Oba digitálne reštaurované filmy budú uvedené v celoaustrálskej premiére. VI. ročník Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii sa ako reprezentačné, dôstojné podujatie uskutoční v Sydney od stredy 27. marca do nedele 31. marca 2019.  

       Uputávky na festival a na festivalové filmy (08:53 minút).  

 Festival otvorí dráma Jan Palach (2018) režiséra Roberta Sedláčka, ktorá na základe dostupných faktických prameňov zobrazuje posledné mesiace Palachovho života, ktorý sa uálil na protest proti vstupu okupantov do Československa v auguste roku 1968. Počas slávnostného večera bude k nemu ako predfilm uvedená päťminútová slovenská študentská snímka Poetika Anima (2018) režisérky Kriss Sagan - nenaratívny animovaný film o žene, ktorá transformuje svoju úzkosť v tekutom časopriestore. V programe šiesteho Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii sa predstaví päť celovečerných a štyri krátkometrážne súčasné slovenské filmy. Doplní ich film Signum laudis s Vladom Müllerom v hlavnej úlohe a krátka, pätnásťminútová snímka Len lístok poľnej pošty.  

Hollého film Signum laudis je obžalobou krutosti a nezmyselnosti vojny. Odohráva sa v posledných dňoch I. svetovej vojny na ruskom fronte a rozpráva tragický príbeh fanaticky poslušného kaprála Hoferika, prísneho vojaka telom i dušou. Vojnovú tému reflektuje aj dokumentárny film Petra Solana Len lístok poľnej pošty - je o nedokončenej životnej ceste mladého talentovaného umelca, jedného z miliónov mŕtvych v I. svetovej vojne.  

Otváracím filmom festivalu je dráma Jan Palach (2018) Roberta Sedláčka, ktorá na základe dostupných faktických prameňov zobrazuje posledné mesiace Palachovho života. Ukazuje cestu, na ktorej sa z milujúceho syna, oddaného priateľa a citlivého, premýšľajúceho študenta filozofie stala 'pochodeň číslo 1' s nádejou vyburcovať národ z okupačnej letargie. Počas slávnostného večera bude k nemu ako predfilm uvedená študentská snímka Poetika Anima (2018) režisérky Kriss Sagan - nenaratívny animovaný film o žene, ktorá transformuje svoju úzkosť v tekutom časopriestore. Film vznikol na motívy rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej pomocou syntézy režisérkiných denníkových zápiskov. Svetovú premiéru mal vlani na Medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave.  

       Uputávka na film  Pivnica  (01:25 minúty).  

Súčasnú slovenskú kinematografiu budú reprezentovať i filmy Dôverný nepriateľ (2018) Karla Janáka - mysteriózny dramatický thriller o premene moderného, inteligentného domu na hrozbu pre jeho obyvateľov - a film Pivnica (2018) Igora Vološina. Je to film s kriminálnou až mysterióznou zápletkou, rozprávajúci príbeh manželov, ktorých fádne manželstvo naruší strata - únos ich jedinej dcéry, šestnásťročnej Lenky. Ďalší festivalový film je dráma Sloboda (2017) od režiséra Jana Speckenbacha - príbeh štyridsaťročnej Nory, opúšťajúcej manžela, hľadajúcej vlastnú slobodu najskôr vo Viedni, potom v Bratislave. V programe festivalu je i česko-slovenská rozprávka Dušana Rapoša Keď draka bolí hlava (2018) o Barborke a Tónkovi, ktorí prežívajú prázdniny u babky a dedka na hospodárstve s kováčskou dielňou, v ktorej pracuje pomocník - dvojhlavý dráčik Čmoudík. Z krátkometrážnej tvorby na festivale premietnu slovenské filmy Žltá (2017) Ivany Šebestovej (pred filmom Miloša Formana Hoří má panenko), Journey (2018) Mareka Jasaňa (pred filmom Chata na prodej) Tomáša Pavlíčka a Posledný autobus (2011) režisérskej dvojice Ivana Laučíková a Martin Snopek (pred dokumentom Robert Vano - Příběh člověka od režiséra Adolfa Ziku).  

       Uputávka na film  Keď draka bolí hlava (1:45 minúty.)  

Český a slovenský filmový festival v Austrálii vznikol v roku 2014 zo zámerom prezentovať českú a slovenskú kinematografiu divákom v Sydney. Každoročne uvádza nové filmy i snímky staršieho dáta. Súčasťou festivalu sú aj sprievodné podujatia. Festival organizuje slovenská produkčná spoločnosť Arina spolu s austrálskou spoločnosťou Iksima Films. Tradičným slovenským partnerom festivalu je Slovenský filmový ústav.  
        Oficiálna webstránka festivalu --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?