reklama

Volebné postrehy a eko-poznámka

• Som v jednej z okrskových volebných komisií v našom meste. Zatiaľ čo voličky a voliči volili, mal som dosť času na to, aby som si všeličo všimol a nad mnohým sa zamyslel. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako predseda okrskovej volebnej komisie v jednom z volebných obvodov v našom mestečku som mal počas prvého kola volieb prezidenta Slovenskej republiky 2019 dosť času na to, aby som si pozorne všímal čo sa deje vo volebnej miestnosti aj v jej blízkosti. Napokon - bol som za to zodpovedný a budem za to zodpovedný i v druhom kole, v sobotu 30. marca 2019. Možno vás niečo z toho čo som zistil zaujme, hlavne to podľa mňa najdôležitejšie. 

• z našej volebnej miestnosti •
• z našej volebnej miestnosti • (zdroj: • foto: martin droppa •)

Všimol som si všeličo. Napríklad aj oblečenie hlavne voličiek. Niektoré, vlastne takmer všetky dámy v najlepších rokoch životných skúseností, ročníky okolo 1930 - 1940, prišli do volebnej miestnosti skoro bez výnimiek oblečené v kvalitných, asi prvorepublikových kabátoch z hrubého, ťažkého flaušu - z nezodrateľnej vlny. Na kabátoch boli veľké, s farbou látky kolorom dokonale zladené gombíky. Dámy mali na hlavách teplé barety alebo klobúky, neraz štrikované čiapky. Cez plecia prehodené hrubé šály - opäť farebne výborne zladené s kabátmi. Niektoré mali na rukách natiahnuté jemné kožené alebo vlnené rukavičky. Na prstoch prstene, zlaté obrúčky takmer vrezané do prsteníkov. Ani vdovy svoje svadobné obrúčky nikdy neodkladajú. Aj páni z podobných ročníkov ako spomenuté dámy boli oblečení vo veľmi kvalitných, aj keď starších vlnených kabátoch, len - na rozdiel od dám - prevládala čierna alebo tmavosivá farba. Na hlavách klobúky (ktoré nezabudli pri vstupe do miestnosti a pozdravení sa zložiť z hláv). Dohladka oholení páni voňali pitralonom, dámy so sebou prinášali dávno zabudnuté kvetnaté vône parfumov. Takmer všetci z nich si pred volebným aktom pozorne vyčistili okuliare, pretože hneď po vstupe do miestnosti sa im jemne zahmlili. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• víťazka prvého kola prezidentských volieb aj v našom mestečku •
• víťazka prvého kola prezidentských volieb aj v našom mestečku • (zdroj: • foto: martin droppa •)

Mali sme i prvovoličov, hlavne prvovoličky. Takmer všetci sa fotografovali - selfíčkovali pri volebnej urne, boli veselí, usmievali alebo smiali sa. Skoro ráno, ešte pred ôsmou, prišli voliť ľudia pracujúci v nočných zmenách alebo tí, ktorých v sobotu práca čakala. Ťažké, zodraté ruky robotníkov z píly, napuchnuté červenkasté prsty predavačiek v obchodoch, ponáhľali sa všetci. Potom sa situácia na hodinku akože upokojila, ale predpoludním a potom krátko popoludní - určite nie po vyprážaných teľacích rezňoch ;-) prišlo najviac voličiek a voličov. Volebná miestnosť sa neraz náhle zaplnila, na voľbu sa čakalo v rade, ale nedlho, najviac vari päť - sedem minút. To bol čas, počas ktorého si chlapi vonku, pred volebnou miestnosťou, dopriali cigaretku, ženy pár slov so susedkami, s kamarátkami.  
Ako píšem - všímal som si všeličo a mnohé ma prekvapilo. Napríklad to, koľko ľavákov a ľaváčiek prišlo voliť. Napočítal som ich, odhadom, aspoň pätnásť, ale určite ich bolo viac. Ľudia mali o voľby veľký záujem, niekoľkokrát sme "vyslali misiu" s volebnou urnou aj k tým, ktorí o to vopred požiadali. Premnohí boli u nás voliť na voličský preukaz: boli z celého Slovenska - od Záhoria cez Bratislavu, z okolia Veľkého Krtíša, zo Spiša i zo Šariša, aj z najvýchdnejších oblastí Slovenska, i z Oravy. Keď som sa niektorých z nich spýtal, prečo volia u nás, odpovede sa prekrývali: "Sme tu na lyžovačke..." "Sme tu na dovolenke..." "...plním si občiansku povinnosť!" Veľmi často sa stávalo, že spoza kartónovej zásteny, kde sa upravoval volebný lístok, vykukla hlava s otázkou: "Krúžkuje sa?" "Áno, krúžkuje sa," zneli naše odpovede. Ale napokon, pri sčítavaní hlasov, zistili sme, že zopár volebných lístkov bolo upravených nesprávne, teda neboli platné. Najčastejšie to bolo v prípade, keď okrem čísla kandidáta, kandidátky bolo zakrúžkované aj celé jeho, jej meno - dokonca celý riadok s menom. 
V našom volebnom okrsku sa na volebnom hlasovaní zúčastnilo 566 voličov a voličiek. V celom meste, v Liptovskom Hrádku, voličky a voliči odovzdali 3 401 platných volebných hlasov. Na celom Slovensku sa na volebnom hlasovaní zúčastnilo 2 158 859 voličiek a voličov. Znamená to, že toľko bolo vydaných hlasovacích lístkov formátu A5. Ku každému lístku bola vydaná jedna obálka formátu A5, ktorú keď po bokoch rozrežete, máte krásny, kvalitný biely hárok papiera formátu A4 s potlačou z jednej strany. A práve o to mi ide. Predstavte si balík, štós alebo štôs na seba naukladaných obálok formátu A5 alebo hárkov kvalitného papiera formátu A4. Takmer dva milióny jednostošesťdesiattisíc kusov papierov. Tá hŕba je určite vysoká niekoľko metrov. V podstate je to nepredstaviteľne veľká kopa. Dovolím si tvrdiť - je to zbytočná kopa, zbytočne vyhodený papier. Papier z obálok, ktoré sú zbytočné. Svoju funkciu vo voľbách spĺňali, odhadujem, ani nie dve minútky od okamihu, keď si obálku prevzal volič, volička - do okamihu, dokým ju vhodil / -a do volebnej urny. Každú obálku sme museli po skončení volieb otvoriť - roztrhnúť, vybrať z nej volebný lístok. Použité obálky sme zrátali, zapečatili a podľa zákona uložili. Ostanú "kdesi v útrobách archívov." Teraz sa pýtam: Nie je to obrovská škoda toľkého veľmi kvalitného papiera? Nie je to škoda dreva i chemikálií, farieb, ktoré boli pri výrobe obálok použité? Kto spočíta, koľko stromov muselo padnúť na výrobu volebných obálok len pre prvé kolo volieb prezidenta? A to nás čaká ešte druhé kolo... Tak som sa vo volebnej miestnosti zamýšľal. Nebol som vo volebnej komisii prvý raz v živote - a vždy je to tak - vždy je to aj o obrovskom množstve v podstate jednorazových obálok, obálok na jedno kratučké použitie. Nebolo by vhodnejšie, hlavne ekologickejšie, keby sme volili bez obálok, keby stačilo vhodiť do volebnej urny len lístok, napríklad zložený na polovicu?  

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu