Obrovská šanca odstaviť Smer - SD

Autor: Martin Droppa | 17.3.2019 o 23:23 | (upravené 18.3.2019 o 9:09) Karma článku: 10,06 | Prečítané:  11913x

 Prvé kolo prezidentských volieb 2019 by sme nie mohli, ale mali vnímať aj ako obrovskú šancu poslať stranu Smer - SD i s Robertom Ficom nenávratne do minulosti.  

Určite mi odpustíte zopár poetických slov na úvod: Jednoznačné víťazstvo občianskej kandidátky Zuzany Čaputovej v prvom kole volieb prezidenta 2019 môžeme považovať za prvý, a to veľmi silný úder srdca zvonu, ktorý začal odzváňať hlavne Robertovi Ficovi a jeho strane Smer - SD. Áno, v sobotu 16. marca 2019 začalo strane Smer - SD a Robertovi Ficovi zvoniť do politického hrobu. Alebo na smetisko dejín, ak chcete. Podobne ako kedysi Hnutiu za demokratické Slovensko a jeho Vladimírovi Mečiarovi - ktorý sa nadobro stratil zo slovenskej politickej scény a už len blúzni a blúdi v katakombách svojej Elektry. A keby nebolo Mečiarovho dvorného ministra ne-spravodlivosti Štefana Harabina, už roky by si na Mečiara nikto ani nespomenul. To len s týmito voľbami sa Mečiar náhle objavil na politickej scéne - v podobe svojho tieňa, zhmotneného v Harabinovi. Našťastie - tieň sa so svitaním v nedeľu 17. marca ráno nadobro stratil. A že tieň ihneď nezabudol sebavedome vyhlásiť, že o päť rokov sa stane slovenským prezidentom? Nuž - ani srnka netuší čo bude o päť rokov, ale tieň to už "s istotou vie." Škoda komentovať márnomyseľnú zbytočnosť slov tieňa.  

Volebná účasť v prvom kole prezidentských volieb bola 48,7 % - takže jasne atakovala "magickú" hranicu najmenej 50 %, pri ktorej by sa nám podarilo zvoliť si prezidenta (teda prezidentku) už v sobotu 16. marca 2019. Zuzana Čaputová získala prekvapujúco neuveriteľných 40,6 % hlasov. Nominant strany Smer - SD Maroš Šefčovič skončil druhý - so ziskom 18,7 % hlasov. Štefan Harabin, ten tieň mečiarizmu, získal 14,4 %, za ním skončil Marian Kotleba so ziskom 10,4% hlasov - to sa dalo čakať. Pekným prekvapením je, určite nielen pre mňa, piaty František Mikloško a jeho 5,7 %. Domnievam sa, že práve percentuálny zisk hlasov a celkové poradie Františka Mikloška sú skutočným, nefalšovaným i stálym a dlhodobým obrazom istých pevných kresťanských tradícií a hodnôt na Slovensku. To je veľmi potešiteľné aj radostné a Františkovi Mikloškovi patrí veľké blahoželanie.  
Vrátim sa k úvodu článku. Je jasné, že v druhom kole volieb, už v sobotu 30. marca 2019, sa bude rozhodovať o tom, či budeme mať prezidentku alebo prezidenta. Osobne - bol by som veľmi rád, keby miesto v Grasalkovičovom - Prezidentskom paláci po Andrejovi Kiskovi v polovici júna 2019 zaujala Zuzana Čaputová. Dôvod je jednoduchý, možno taký istý, aký má väčšina obyvateľov Slovenska: Nechceme, aby dve z troch najvyšších funkcií ústavných činiteľov v Slovenskej republike zastával nominant strany Smer - SD. Alebo si vari niekto myslí, že ak by bol za prezidenta zvolený Maroš Šefčovič, nominant strany Smer - SD, že by sa hneď na druhý deň zriekol podpory zo strany Smer - SD a z večera do rána by sa stal skutočne nezávislým, nestraníckym, nadstraníckym prezidentom? Zabudnime na to. V žiadnom prípade, ešte raz: Zabudnime na to. Nie, on by sa "necítil ako člen strany Smer - SD," ako sa svojho času sám o sebe vyjadril prezident Ivan Gašparovič. Nie - Maroš Šefčovič by bol prezidentom strany Smer - SD. Keby ním nechcel byť, tak by sa od začiatku predvolebnej kampane nevláčil s Robertom Ficom a spol. po oslavách Medzinárodného dňa žien (už vo februári!) a nerobil by tam, spolu s manželkou, lacnú, doslova až prvoplánovo primitívnu zábavu. Keby Maroš Šefčovič nebol prezidentským kandidátom strany Smer - SD, tak by jeho voľbu v propagačných materiáloch jednoznačne neodporúčal Robert Fico a "hlavúni" strany Smer - SD. Nie, Maroš Šefčovič nie je žiadny občiansky kandidát - je to rýdzo, čisto stranícky kandidát. Dobre to vieme, ale nezaškodí uvedomiť si to. Treba si denne aspoň trikrát zopakovať aj to, kto je Robert Fico: Je dlhoročným predsedom strany Smer - SD, viacnásobným slovenským premiérom. Premiérom vlád, ktoré dopustili, aby sa Slovensko dostalo do úvozu - viď zdravotníctvo, školstvo, veda, sociálny systém... - ktoré kolabujú. On dopustil, aby Slovensko prinajmenšom stagnovalo, aby nám tu ako huby po daždi celé roky rástli jedna šialená kauza za druhou. On a jeho vlády dopustili, aby sa u nás systematicky rozkrádali eurofondy cez kadejaké aj zahraničné mafie a oligarchov s trčiacou slamou z topánok. Jeho politika napokon vyústila i do pravdepodobne nájomnej dvojnásobnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nie Zuzana Čaputová - ale Robert Fico býva v byte v bytovke daňového podvodníka, ktorý už je za mrežami. A tohto Roberta Fica, a tento Smer - SD, reprezentuje kandidát Maroš Šefčovič - ktorý sa "zjavil ako na zavolanie" odkiaľsi z Bruselu, z kancelárií Európskych komisií. Nie Zuzana Čaputová, ale Maroš Šefčovič si podal v lete (!) roku 1989 prihlášku do Komunistickej strany Československa.  
Na adresu Maroša Šefčoviča si neodpustím dve uštipačné poznámky: Tento diplomat a eurokomisár s údajným mesačným platom vyše 31 000,- eur (mesačným, nie ročným!) chce "robiť" slovenského prezidenta za asi šesťkrát nižšiu mesačnú mzdu, než akú má v Bruseli? Fíha - to je ale náhoda! A druhá poznámočka: U Šefčovičov na nedeľný obed nesmú chýbať vyprážané rezne. Zaujímalo by ma, v koľkých domácnostiach na Slovensku majú v nedeľu čo nedeľu na obed po sýtej polievke vyprážané teľacie rezne (+ prílohy, + zákusok, + kávička...). Zaujímalo by ma to, pretože v roku 2018 bola na Slovensku priemerná mesačná mzda 1 013,- eur a minimálna mzda 480,- eur. Vie Maroš Šefčovič v akých pomeroch z mizerných dôchodkov žijú dajme tomu naši dôchodcovia a dôchodkyne, ale aj mladí ľudia, ktorí nedávno skončili školu, a pretože nemajú potrebnú prax, tak nemajú ani prácu = žijú z podpôr, k tomu si môžu niečo privyrobiť na brigádach? Kandidát - kariérny diplomat, ex-veľvyslanec, skleníkový produkt z bruselských kancelárií - je podľa mňa tak odtrhnutý od slovenskej skutočnosti, že ani nevie, kde je na Slovensku povestný sever. Ale - chcel by byť prezdentom. Myslíte si, že chce byť prezidentom pre tie autobusmi pozvážané ženy na oslavy emdéžet? Nie - on chce byť prezidentom pre Smer - SD a hlavne pre Roberta Fica.     
Definitívne zvolenie Zuzany Čaputovej do Prezidentského paláca by mohlo byť zásadným, výrazným a silným okamihom, od ktorého by sa začal naplno odpočítavať čas celkom rýchleho odstavenia Roberta Fica a strany Smer - SD od veľkého dielu moci, ktorú stále na Slovensku majú. Ľudia už majú vyše hlavy ako Roberta Fica, tak aj strany Smer - SD. To dobre vieme, stačí si spomenúť na obrovské protesty Za slušné Slovensko, stačí si spomenúť na všetky nehorázne kauzy, ktoré sa so stranou Smer - SD a s jej predsedom i ministrami, s jej vládou, už tak dlho vlečú. Robert Fico to tiež dobre vie, preto sa snaží doslova ujsť na Ústavný súd Slovenskej republiky. Ale, ako povedala Zuzana Čaputová, za ústavného sudcu by ho nikdy nevymenovala. Víťazstvo Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách by určite otvorilo novú etapu slovenskej vnútroštátnej politiky, na konci ktorej by mohol byť výrazný prepad volebných preferencií strany Smer - SD a jej postupný, zato celkom rýchly zánik. Čo iné by sme si mohli ešte priať? Zuzana Čaputová ako prezidentka by určite nepodporovala takzvané antisystémové strany - predovšetkým Ľudovú stranu Naše Slovensko. Zuzana Čaputová by sa ako prezidentka určite stala aj jasnou symbolikou možného a potrebného spájania sa súčasnej politickej opozície hlavne voči strane Smer - SD a Slovenskej národnej strane. Čo iné by sme si ešte mali zaželat? Musíme si veľmi dobre uvedomiť ešte jednu závažnú vec: Ak by sa Zuzana Čaputová stala prezidentkou na päťročné volebné obdobie, bola by našou prezidentkou nielen do parlamentných volieb vo februári 2020, ale aj celé nasledujúce štvorročné obdobie novej vlády, ktorá z parlamentných volieb vzíde. Presne toto si uvedomuje Robert Fico. Aj preto doslova na poslednú chvíľu Smer - SD nasadil do volieb svojho kandidáta - ako jedinú a skutočnú možnú záchranu pred totálnym fiaskom a následným kolapsom samého seba. Samého seba preto, lebo hlavne Robertovi Ficovi nikdy nešlo o vlastný krk a púhu záchranu tak, ako mu o to ide v týchto prezidentských voľbách. Preto by sa slovenské voličky a slovenskí voliči v žiadnom prípade nemali nechať kúpiť ani idylickými obrázkami teľacích rezňov, ani lascívnymi vtipmi o ženách, akoby odpočutými z krčmy plnej komunistických opilcov a prisluhovačov eštébé. Takže - nezabúdajme: Výsledok 40,6 % pre Zuzanu Čaputovú a 18,7 % (menej než polovica!) pre Maroša Šefčoviča to "istia." Zatiaľ. Do 30. marca 2019, kedy by mohlo dôjsť k začiatku odpočítavania času, na konci ktorého môže byť definitívne odstavenie strany Smer - SD a Roberta Fica od politiky.  
 Približne v rovnakom čase keď som zverejnil tento článok, zverejnila redakcia SME Denný podcast denníka SME, v ktorom Beata Balogová, Tomáš Prokopčák a Jakub Filo hovoria o tom, že v druhom kole prezidentských volieb 2019 "ide strane Smer - SD o život."  
             Denný podcast  ---  link. 

             Súvisiaci článok:  Prezidentka ako hrádza aj obrana  ---  link.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Ako sa opovažujete, Vladimír Mečiar? (píše Michal Havran)

Stal sa a ostáva najvýznamnejším klamárom povojnového Československa.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pellegrini robí užitočného idiota tunelárom

Z Naďa sa stal predmet desiatok textov a v pozornosti je aj Balciarov majetok.

Cynická obluda

Z Božej vôle otrava

Fanatický sektár presvedčený, že biblické názory sú objektívnou realitou. Čo môže byť vtipnejšie?


Už ste čítali?