Štefan Harabin nemá pravdu = klame

Autor: Martin Droppa | 9.3.2019 o 23:45 | (upravené 11.3.2019 o 15:41) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  15445x

 "Ja keď niečo poviem, tak je to pravda!" vyhlásil Štefan Harabin, kandidát na prezidenta Slovenskej republiky, v rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou. Nie je to pravda.  

Videoreportérka denníka SME - Zuzana Kovačič Hanzelová, v rámci predstavovania kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky pripravila sériu rozhovorov s niektorými kandidátmi a s kandidátkou. Jedným z nich je i rozhovor so Štefanom Harabinom, ktorý bol na webe SME Video zverejnený v stredu 6. marca 2019. Z rozhovoru, ktorý má takmer 40 minút, ma zaujalo hlavne prvých päť minút, venovaných mne blízkej téme 'utečencov.' Dovolím si tvrdiť, že už v tejto časti rozhovoru, tak ako i v ďalších, Štefan Harabin nehovorí pravdu - teda klame. Okrem toho šíri hoaxy - nepravdivé, zavádzajúce informácie. Prečo? Vysvetlím.   
Najskôr uvediem aspoň orientačný prepis toho podstatného, čo počas prvých piatich minút v spomenutom rozhovore zaznelo:
Štefan Harabin: (naša)  "Vláda dáva migrantom minimálne 500 eur na ubytovanie."
Zuzana Kovačič Hanzelová:  "Viete, že to nie je pravda?"
Š. H.:  "Viem, že je to pravda. Dostávajú 500 eur so všetkými dávkami a ubytovanie zadarmo. To bolo schválené na úrovni Európskej únie, dostávajú od 500 cez 800 až 1 200 eur. To tvrdím, a čo tvrdím, je pravda."
     (...)
Š. H.:  "Máme tu (na Slovensku) 1 500 migrantov, ktorých zobral dobrovoľne Fico, Kaliňák, Šefčovič a Lajčák." 
Z. K. H.:  "Odkiaľ ich zobrali?"
Š. H.:  "To sa opýtajte ich. A (migranti) pôjdu preč, pretože je to v rozpore s vládnym programom a v rozpore s ústavou."
Z. K. H.:  "Ale..."
Š. H.:  "Aj keď ste pekná, skákať do reči mi nemusíte. Pátrajte."
Z. K. H.:  "Ale kde je tých 1 500 migrantov?"
Š. H.:  "Na Slovensku."
Z. K. H.:  "Ale kde?"
Š. H.:  "To sa opýtajte ministra."
Z. K. H.:  "Ale ja sa pýtam vás."  
Š. H.:  "Ale ja predsa nemám mikroskop, že by som chodil po Slovensku, veď to dobrovoľne prijala vláda. Ja viem, že sú tu! Veď to skonštatoval minister vnútra a premiér! 1 500 migrantov prijali dobrovoľne!"
Z. K. H.:  "Oficiálne čísla hovoria, že..."
Š. H.:  "1 500 migrantov pán Fico a pán Kaliňák zobrali dobrovoľne! Opýtajte sa ministerky vnútra, terajšej, opýtajte sa premiéra, nech vám dajú výstup. Toto je nenormálne..."
     (...)
Štefan Harabin:  "Ja keď niečo poviem, tak to je pravda!"  

Ak sa chceme v problematike cudzincov na území Slovenska zorientovať, najskôr by sme si mali prečítať, ak už nie naštudovať  zákon č. 480 / 2002 Z. z. (zákon o azyle)  -  link.  V ňom sa, okrem iného, dozvieme i to, že starý pojem 'utečenec' bol už dávno nahradený pojmom 'cudzinec.' Cudzincov, o ktorých  hovoríme v súvislosti s rozhovorom Zuzany Kovačič Hanzelovej so Štefanom Harabinom, môžeme rozdeliť na žiadateľov o udelenie azylu a na nelegálnych cudzincov, ktorí sa dostanú na naše územie. Aj nelegálny cudzinec môže požiadať o udelenie azylu - stačí, ak o azyl požiada, napríklad už pri zadržaní na našom území. Ak o azyl nepožiada, alebo napríklad nevie preukázať svoju totožnosť, je po zadržaní umiestnený do detenčného zariadenia. Na Slovensku sú dve takéto zariadenia pre cudzincov: v Medveďove a v Sečovciach. Aj v nich sa cudzinec môže rozhodnúť o požiadanie o azyl - v takom prípade je premiestnený do Záchytného tábora v Humennom, ktorý je v pôsobnosti Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a je jediným zariadením svojho druhu na Slovensku. Migračný úrad má pre cudzincov aj pobytové tábory - v Opatovskej Novej Vsi a v Rohovciach - a Integračné stredisko vo Zvolene.  
Ak je cudzinec - zadržaný na našom území - umiestnený do detenčného zariadenia a nepožiada o udelenie azylu, je vyhostený zo Slovenska - vrátený do krajiny pôvodu. To najdôležitejšie v súvislosti s rozhovorom so Š. Harabinom je preukazná skutočnosť, fakt, že k 8. marcu 2019 bolo na Slovensku 62 cudzincov - žiadateľov o azyl. Verejnosť o tom vo vysielaní Slovenského rozhlasu informoval Bernard Priecel, riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. V celom roku 2018 bolo na Slovensku cudzincami podaných 178 žiadostí o azyl, ale udelených bolo len päť azylov žiadateľom.  

Kandidát na slovenského prezidenta Štefan Harabin si, podľa môjho názoru, počty cudzincov u nás dokonale a neprehľadne poplietol s počtom osôb pod ochranou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), teda s presídľovacím tranzitom, kedy boli títo cudzinci - na základe trojdohody medzi Vládou Slovenskej republiky, Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) a UNHCR - po dobu šiestich mesiacov v azylovom zariadení Záchytného tábora v Humennom, a potom sú presídlení do USA, do Kanady alebo do inej tretej krajiny. Celkový počet týchto cudzincov, ktorí od roku 2009 do roku 2018 (za deväť rokov!) prešli zariadením v Humennom - teda k nám prišli a od nás aj odišli - bol presne 1 047 osôb. Z nich žiadny cudzinec, ani jeden, neostal na Slovensku. Okrem toho Vláda Slovenskej republiky priebežne plnila záväzky relokácie a presídľovania. Relokovaných bolo päť matiek a jedenásť detí z Grécka. Z Iraku bolo na Slovensko presídlených 149 kresťanov, z ktorých oveľa menej než polovica u nás zostala. Je zrejmé, že Š. Harabin dokonale mieša sušené slivky s koksom, pletie si dojmy a pojmy.  
 Štefan Harabin nehovorí pravdu, teda preukazne klame - na Slovensku vôbec nemáme žiadnych "1 500 migrantov." Nie, nie je potrebné, aby chodil po Slovensku s mikroskopom či s lupou - stačí, aby sa spýtal, informoval tam, kde presnú a potrebnú informáciu dostane: na migračnom úrade alebo na ministerstve vnútra. Prečo si potrebné a aktuálne informácie nevyžiadal - to ostáva záhadou. Vysvetlenie prečo Š. Harabin v rozhovore veľakrát klamal, zdôrazňujúc že 'keď niečo povie, tak je to pravda,' môže byť jednoduché: klamal vedome, vediac, že vari nikto, kto si rozhovor vypočuje, nebude pátrať po pravde, hľadať ju. Preto použil starý Mečiarov trik: aplikoval lož ako pracovnú metódu.   
K záveru už len pár slov k tvrdeniam Š. Harabina o tom koľko peňazí dostávajú cudzinci. U nás, na Slovensku, cudzinci dostávajú vreckové 0,40 
€ (40 eurocentov) na jeden deň. V závislosti od dĺžky mesiaca je to teda suma od 11,2 € do 12,40  mesačne. Žiadne iné peniaze (na ubytovanie, na stravu a podobne) žiadatelia o udelenie azylu u nás zo štátneho rozpočtu nedostávajú. V zmysle zákona im je počas azylovej procedúry poskytované ubytovanie, strava, hygienické potreby a neodkladná zdravotná starostlivosť, prípadne potreby nevyhnutné na prežitie - napríklad vhodné a vyhovujúce ošatenie, obuv.  
"Jedna z dôležitých vecí, ktoré by mal mať prezident, je, aby hovoril pravdu. Je tak? Zhodneme sa?" spýtala sa Štefana Harabina na začiatku rozhovoru Zuzana Kovačič Hanzelová. "Áno," odpovedal Štefan Harabin a potom začal klamať a klamal v podstate 40 minút. Možno neklamal - ale určite nehovoril pravdu. Čo je jedno a to isté. Nuž - neviem kto chce mať za prezidenta človeka, ktorý nehovorí pravdu. Ja nie.  
       Súvisiaci článok:  Nenávisť ide do Humenného  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Prvá námestníčka Kováčiková odchádza z prokuratúry

Rezignáciu odôvodňuje aj útokmi na svoju osobu.


Už ste čítali?