Šarkan vzlietne nad Berlín

Autor: Martin Droppa | 6.2.2019 o 4:04 | Karma článku: 1,44 | Prečítané:  232x

  Chlapec a starý otec. Posledné chlapcovo leto pred školou. Šarkan, ktorého si spolu púšťajú. Silné emocionálne puto medzi chlapcom a starým otcom. Starý otec zomiera...   

 Už 69. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne otvára brány 7. februára 2019. Prestížne podujatie potrvá do 17. februára a bude na ňom zastúpená aj slovenská kinematografia. Slovenské filmy sa na 69. MFF Berlín - Berlinale 2019 - budú premietať v rámci oficiálneho aj sprievodného programu renomovaného festivalu.  

V súťažnej sekcii Generation Kplus sa na Berlinale 2019 vo svetovej premiére predstaví animovaný film Šarkan režiséra Martina Smatanu. V programoch, určených pre filmových profesionálov, sa na festivale predstaví viacero slovenských filmových tvorcov, medzi nimi aj režisérka Tereza Nvotová a producenti Wanda Adamík Hrycová a Peter Badač.  

Animovaný film Šarkan (2019) rozpráva príbeh chlapca, ktorý si užíva posledné leto pred nástupom do školy. So starým otcom si púšťa šarkana. Aj vďaka tomuto spoločnému zážitku si chlapec a starček vytvoria veľmi silný, pevný vzťah, ktorý sa aj po odchode starého otca na večnosť navždy zapíše do chlapcovej pamäte. Film, ktorý nakrútil Martin Smatana, absolvent animovanej tvorby na FAMU v Prahe, rozpráva o smrti jednoducho, aj keď v metaforách a symboloch. „Keď som začal na filme pracovať, veľa som čítal o tom, ako sa má s deťmi rozprávať o takých náročných otázkach, akými je smrť blízkeho človeka, ako im na ne odpovedať, ako povedať pravdu a udalosť nebagatelizovať. Zároveň som sa snažil podať tému metaforicky, so symbolikou, ale tak, aby to bolo zrozumiteľné pre dieťa, pre detského diváka. Film sme robili dlho aj preto, lebo bolo pre nás podstatné vložiť do rozprávania o smrti veselosť, perspektívu, nádej,“ vysvetľuje režisér.  

       Uputávka na film  Šarkan  (0:44 minúty).  

Šarkan nie je prvý film, s ktorým sa Smatana predstaví na Berlinale. V rovnakej sekcii Generation Kplus, ktorá predstavuje výber dlhometrážnych aj krátkometrážnych hraných aj animovaných filmov pre deti a mládež, Smatana uviedol na Berlinale pred štyrmi rokmi svoj debut Rosso Papavero (2015). V minulosti v tejto sekcii získala od detskej poroty cenu Krištáľový medveď  Iveta Grófová, ktorá súťažila s filmom Piata loď (2017).  
 Okrem Smatanovho Šarkana sa na Berlinale 2019 predstavia aj ďalšie štyri nové slovenské filmy,  ktoré majú naplánované trhové projekcie na berlínskom medzinárodnom filmovom trhu European Film Market. Filmoví profesionáli si budú môcť pozrieť filmy, ktoré zatiaľ neboli uvedené na žiadnom festivale. Bude to celovečerný debut Teodora Kuhna Ostrým nožom (2019) - príbeh otca, ktorému zavraždia syna, inšpirovaný vraždou Daniela Tupého, ďalej snímku Juliusa Ševčíka Sklenená izba (2019), ktorá mapuje dejiny Československa v XX. storočí a súčasne rozpráva tri milostné príbehy postáv z vily Tugendhat v Brne v priebehu desaťročí, a film Môj dedo spadol z Marsu (2019) režisérskej dvojice Dražen Žarković a Marina Andree Škop - bláznivé dobrodružstvo malej hrdinky a jej robota. Na trhovej projekcii bude uvedená aj minimalistická dráma o rozpade tela a vzťahu Adama Sedláka Domestik (2018), ktorá mala svetovú premiéru na vlaňajšom MFF Karlove Vary.  
       Uputávka na film  Ostrým nožom  (2:18 minúty).  

 V sprievodnom festivalovom programe budú slovenskí tvorcovia účastníkmi viacerých programov pre filmových profesionálov. Celoročný tréningový program ScripTeast, navrhnutý pre skúsených scenáristov zo strednej a východnej Európy, sa zameriava na vývoj scenára, aj na celkovú prezentáciu filmového projektu a jeho autorov. V aktuálnom ročníku budú Slovensko reprezentovať režisérka Tereza Nvotová a scenáristka Barbora Námerová s pripravovaným filmovým projektom s mysterióznymi prvkami Svetlonoc o mladej žene, ktorá uteká sama pred sebou a pokúša sa nájsť stratenú rovnováhu v samote medzi lesmi a horami. Tereza Nvotová sa zúčastní aj programu Berlinale Talents 2019. Slovenskou  reprezentantkou v Berlíne bude i Wanda Adamík Hrycová, producentka spoločnosti Wandal Production, ktorá sa zúčastní propagačného a vzdelávacieho projektu Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, nazvanom Emerging Producers, prepájajúceho talentovaných európskych producentov so zameraním na dokumentárne filmy.  
        Uputávka na film  Sklenená izba  (1:40 minúty).  

 Zástupcu na Berlinale 2019 bude mať Slovensko aj na trojdňovom podujatí Share Your Slate!, ktoré organizuje kancelária Kreatívnej Európy Nemecko so sídlom v Hamburgu. Jeho úlohou je poskytnúť spoločnostiam podporeným v programe MEDIA Slate možnosť stretnúť sa a navzájom rokovať o svojich projektoch. Naším reprezentantom na tomto podujatí bude Peter Badač, producent spoločnosti BFilm, ktorý je zároveň producentom Smatanovej snímky Šarkan aj Nvotovej filmu Svetlonoc. Na podujatí bude prezentovať projekty Svetlonoc, Panic v podzemí Bolo raz jedno morePre záujemcov o slovenskú kinematografiu a audiovíziu bude na medzinárodnom filmovom trhu European Film Market v Berlíne k dispozícii už tradičný prezentačný stánok Central European Cinema, spoločný s Českou republikou a so Slovinskom, ktorý za slovenskú stranu zabezpečuje Slovenský filmový ústav. Stánok je miestom pracovných stretnutí slovenských filmových profesionálov so záujemcami o spoluprácu z radov zahraničných návštevníkov. Tí v ňom nájdu i rôzne prezentačné materiály o slovenskej kinematografii. Pri príležitosti European Film Market vydal Slovenský filmový ústav aktualizovaný dvojjazyčný katalóg Slovenské filmy / Slovak Films 18 – 19 ako základného sprievodcu slovenskou kinematografiou pre slovenských i zahraničných filmových profesionálov, ďalej informačný bulletin v anglickom jazyku What´s Slovak in Berlin 2019? a anglické číslo časopisu Film.sk s výberom textov, venovaných slovenskej kinematografii v uplynulom roku a s aktuálnymi udalosťami na rok 2019. Prvýkrát bude v stánku zastúpená aj novovzniknutá Slovenská filmová agentúra, ktorej hlavnými úlohami sú najmä intenzívna propagácia a marketing Slovenska ako konkurencieschopnej filmovej krajiny s vhodnými podmienkami pre audiovizuálnu produkciu a ďalšie činnosti.  
 Organizátorom prezentácie slovenskej kinematografie na European Film Market v Berlíne je Slovenský filmový ústav s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, organizačná zložka Audiovizuálneho fondu a Slovenská filmová agentúra. Partnermi prezentácie sú Slovenský inštitút v Berlíne a Vinárske závody Château Topoľčianky.  
     MFF Berlinale 2019  ---  link. 
    European Film Market Berlin 2019  ---  link.  
     Slovensko na  MFF Berlinale 2019  --- link. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mala 14 a vedúci na tábore od nej chcel intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania.


Už ste čítali?