reklama

Čo je toto za krajinu? Kde to žijeme?

• Mariana Kočnera, ktorý je v sprísnenej kolúznej väzbe vo väzení v Leopoldove, nepustia na pohreb jeho 82-ročného otca. Nevídali! Kde to vlastne žijeme? Čo je toto za krajinu? •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Marian Kočner je obvinený v takzvanej kauze televíznych zmeniek v súvislosti s Televíziou Markíza a v súvislosti s jej zakladateľom a riaditeľom Pavlom Ruskom. Preto je Kočner vo väzení so sprísneným režimom v Leopoldove. O nejaké zmenky mi ale vôbec nejde. Ide o, podľa mňa, oveľa závažnejšie, preukázané, dokázané a potvrdené skutočnosti. 
Kočner bol vždy prezentovaný ako finančný podnikateľ, ako obchodník s nehnuteľnosťami a podobne - až sa "jedného dňa" stal podozrivým z úzkych prepojení na rôzne slovenské mafiánske kruhy. Okolo roku 2005 bol dokonca údajne zapojený do organizovaného zločinu. Stále to ale nebol ten Kočner, ktorý by denne rozburoval hladiny celoslovenského záujmu médií aj verejnosti. To prišlo oveľa neskôr, za veľmi dramatických okolností. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Marian Kočner •
• Marian Kočner • (zdroj: • Foto: Monika Zaťková / SITA. Zdroj: www.sita.sk •)

Mariana Kočnera som prvý raz výraznejšie a pozornejšie zaregistroval vtedy, keď vyšlo najavo, že k nemu na návštevu chodil Richard Sulík - predseda dnes opozičnej strany Sloboda a Solidarita. Keď sa prevalilo, že Kočner si robil z ich stretnutia (alebo zo stretnutí?) zvukový, možno aj obrazový záznam. Keď vyšlo najavo, že si Kočner so Sulíkom a Sulík s Kočnerom intenzívne esemeskovali aj e-mailovali. Keď vyšlo najavo, že Kočner neradil Sulíkovi akú viazanku by si mal vziať keď pôjde na vernisáž do obrazárne - ale poskytoval mu informácie zo slovenskej politickej scény. Napríklad o tom, ako volili - nevolili koaliční poslanci generálneho prokurátora. Otázne je, na čie objednávky tieto "práce" Kočner vykonával, a ako. Naozaj neviem, ako môže "obyčajný, bežný" človek takéto informácie získavať. Iba ak nie je človekom ani "obyčajným," ani "bežným." Nuž, domyslime si to - aj v kontexte s kauzou Sasanka. 
Preskočme zopár rokov. V roku 2011 vyšla na svetlo sveta kauza okolo spisu Gorila. A čo sa nestalo? Náhle zisťujeme, že u Mariana Kočnera pri domovej prehliadke v roku 2018 príslušníci Národnej kriminálnej agentúry našli usb-kľúč so zvukovými nahrávkami z kauzy Gorila. To už bolo v čase, keď bol Kočner vo väzení a otvorene sa začalo vravieť o tom, že práve on by údajne mohol byť objednávateľom vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej bola zavraždená aj jeho snúbenica Martina Kušnírová. Trvalo relatívne krátky čas (vzhľadom na náročnosť vyšetrovania dvojnásobnej, asi nájomnej vraždy) a na povrch sa dostalo všeličo, aj "bočné kauzy" - napríklad kauzy špekulácií s eurofondami na východe Slovenska. Ako ...v Rieke vlna za vlnou sa valí - tak sa Slovenskom valila vlna jedného politicko-spoločenského škandálu za druhým. Až sme sa dostali k týmto dňom, v ktorých "hlavnú chvíľkovú úlohu" hrajú Alena Zsuzsová a podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky a funkcionár Smer - SD Martin Glváč. Zsuzsová je jednou z hlavných podozrivých v údajne nájomnej vražde Kuciaka a Kušnírovej. Odrazu sa na verejnosť dostali informácie o tom, s kým všetkým z našej politickej scény Zsuzsová udržiavala kontakty. A človek len žasne. 
Zsuzsová neudržiavala čulé kontakty len s Glváčom a od začiatku najpravdepodobnejšie aj s Kočnerom. V jej mobile sa nachádzajú naši "ctihodní" vysokopostavení politici a poslanci z celého spektra našej politickej scény: zľava - sprava, z koalície - z opozície. Polícia dokonca vyšetruje, či náhodou Zsuzsová nechodila priamo do budovy národnej rady, a ak chodila, tak za kým. Mnohí naši politici, aj tí predchádzajúci (napríklad Lipšic) už začali zapierať úzke, až priateľské známosti a doslova intímne komunikácie so Zsuzsovou. Podobne naši politici začali odrazu strácať pamäť a už zapreli svoje dobré, preukazné známosti i s Kočnerom. Obaja, Kočner i Zsuzsová, sú za mrežami - tak čo najrýchlejšie preč od nich! Kočnera i Zsuzsovú náhle zapierajú nielen Sulík či Lipšic, ale aj Kollár a, samozrejme, pohlavári strany Smer - SD. Je v tom totálny chaos. Ešte nedávno sa všetci vospolok veselili v nejakom apartmánovom dome na Donovaloch - a zrazu, hľa: nikto nikoho nepoznal, nepozná, nikdy sa s ním nestretol - a ak, tak "len tak." A potom tu máme ďalších: Bašternáka, Kmotríka, Širokého, Bödöra, "nájomníkov" z rezidencie Bonaparte a ďalších a ďalších mnohých väčších či menších podnikateľov oligarchov, ktorí "stoja" za našimi politikmi, za politickými stranami, ktoré prostredníctvom poslancov "riadia" túto krajinu, v podstate nás, naše životy, našu budúcnosť, budúcnosť našich potomkov. Alebo tu nejde o nič iné, len o peniaze? 
V deväťdesiatych rokoch čo bolo potrebnné ovládali u nás mafiánske skupiny, ktoré sa ale postupne navzájom takmer vyzabíjali a kto z nich ako jedinec mohol, odpratal sa do tieňa "pokojného života." Paralelne s nimi prichádzali na scénu kadejakí Kočnerovci, Ruskovci, Bašternákovci, Širokí, Kmotríkovci... Aj Zsuzsové. A ja sa pýtam: Čo je toto za krajinu? Kde to žijeme? Volil niekto týchto ľudí do verejných a zodpovedných funkcií? Ako je to možné, že sa naši politici tak radi osobne, pomaly za hranicou dôverných priateľstiev, dlhé roky stretávali s Kočnerom? Na čo im boli tie stretnutia? Čo ich s ním zväzovalo? Labužnícke gurmánske zážitky? Etika stolovania? Chlapské reči o babách a automobiloch? Diskusie o športe? Nie. S Kočnerom sa radili "čo a ako" a zdôverovali sa mu. Prečo? Ako je možné, že si Kočner dovolil najať (a asi aj zaplatiť) príslušníka Slovenskej informačnej služby aby plnil jeho rozkazy a sledoval jemu nepohodlné osoby? Ako je možné, že pripustili, aby si Kočner "robil zbierku" kompromitujúcich materiálov na nich? Prečo - keď už prijímali jeho pozvania - neboli pred ním vo vážnych politických otázkach ticho? Čo všetko a prečo mu "donášali?" Ako je možné, že sa naši vrcholní politici "družili" s akousi neforemnou Zsuzsovou? Prečo? Čo na nich mala (má)? A vôbec - je toto normálne? Kto tu skutočne riadi, diriguje tento štát? Kto, ako a dokedy? Čo je toto za krajinu a dokedy o nej budú rozhodovať ľudia, pre ktorých je miesto len vo väzeniach - po spravodlivom súdnom procese?! Kedy sa už navždy toto všetko skončí a politici nebudú slúžiť tým, ktorí na nich zhŕňali kompromitujúce materiály, ale tým, ktorí ich (z)volili?! 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu