reklama

Prezident (sa) nevyznamenal

• V stredu 16. januára 2019 udelil Izrael cenu Spravodlivý medzi národmi ďalším pätnástim Slovákom a Slovenkám za záchranu Židov a za pomoc Židom cez II. svetovú vojnu. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Izraelský štát takto od roku 1953 vyznamenáva a vzdáva česť i úctu ľuďom nežidovského vierovyznania, ktorí počas II. svetovej vojny, počas holokaustu, zachránili Židov alebo Židom výrazne pomáhali. Držiteľmi ocenenia Spravodlivý medzi národmi je bezmála 27 000 ľudí z celého sveta, medzi nimi je aj 590 Slovákov a Sloveniek. 
Týždeň predtým, v utorok 8. januára 2019, Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky, ocenil štátnymi vyznamenaniami spolu 30 osobností predovšetkým zo Slovenska, ale i z Česka. Za priamu záchranu ľudského života medzi vyznamenanými nebol nikto.  
 V júli roku 2018 bola vtedy jedenásťročná Natália Stredáková z Ladomerskej Viesky s mamou, s dvoma malými bračekmi a so starou mamou v areáli Aquaparku Vodný svet vo Vyhniach. "Boli sme na odchode domov, keď sa to stalo. Natálka si ešte raz išla zaplávať. Po chvíli pribehla s plačom, že z potápačskej komory vytiahla utopené dievčatko," vysvetlila mama Natálky čo sa stalo. Natálka videla dve dievčatká, hrajúce sa vo vode pri potápačskej komore. Náhle zaregistrovala plač jednej z nich, tá ale na otázku, čo sa stalo, neodpovedala. Natálka si uvedomila, že sa niečo deje, že niečo nie je v poriadku. Ponorila sa do vody a pod hladinou uvidela druhé dievčatko, ktoré sa už nehýbalo. Vytiahla ho za ruku na breh, kde jej ihneď pomohli nejakí dospelí ľudia. Takto školáčka - piatačka Natálka Stredáková, vďaka pohotovej, rozumnej reakcii, zachránila život sedemročnej dievčinke. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Natálka Stredáková •
• Natálka Stredáková • (zdroj: • Foto: rodinný archív Natálky. Zdroj: www.myziar.sme.sk •)

Je vzácne a jedinečné darovať život - priviesť na svet novorodenca. Je cenné, hrdinské, často i odvážne zachrániť ľudský život. Ale ani jedno ani druhé nemusí byť samozrejmosťou. 
"Keď niekto zachráni jediný život človeka, je to ako keby zachránil celý svet; keď niekto zničí jediný život človeka, je to ako keby zničil celý svet." "Ak pomôžeš jednému človeku, pomôžeš tým celému svetu." Talmud 
V čase, keď sa o odvážnom a úspešnom čine školáčky Natálky písalo hlavne na webstránkach internetových médií, verejne som vyslovil názor, že Natáliu Stredákovú by mal vyznamenať alebo aspoň prijať a oceniť prezident Andrej Kiska. Prečo? Podľa mňa preto, lebo odvážny čin Natálky je činom príkladným, mal by byť vzorom nielen pre deti, mládež, ale pre nás všetkých. Schopnosť "zachovať si chladnú hlavu," reagovať ihneď alebo čo najskôr, rozvaha aj odvaha - a hlavne pohotovosť k okamžitému činu by mali byť vlastné aj nám: všetkým laikom, neprofesionálom - a to vždy keď sa dostaneme do situácie, v ktorej treba niekomu pomôcť, dokonca priamo zachrániť život, zdravie. Natálka Stredáková, v čase keď zachránila ľudský život, mala "len" jedenásť rokov, nebola žiadna profesionálna záchranárka, zdravotníčka ani nejaká špecialistka - a predsa neváhala a v okamihu sa rozumne, múdro a ľudsky rozhodla tak ako sa rozhodla - a zachránila život vtedy sedemročnej dievčinke. Čo iné, ak nie práve tento krásny čin, by malo byť hodné ocenenia, vzdania pocty, udelenia vyznamenania priamo z rúk prezidenta Andreja Kisku? Veď s jeho menom je, mimochodom, veľmi úzko spojená činnosť neziskovej organizácie Dobrý anjel, ktorá veľmi výrazne a transparentne pomáha rodinám s veľmi ťažko, i smrteľne chorými deťmi. Andrej Kiska je jedným zo spoluzakladateľov neziskovky Dobrý anjel. 
 Čas tiekol ako Rieka a na odvážny, ľudský čin školáčky Natálky sa akosi prirodzene pozabudlo. Prišiel januárový deň, keď prezident Andrej Kiska vyznamenával tridsať osobnpstí. Natália Stredáková medzi nimi nebola. Začal som sa o jej "prípad" opäť zaujímať. 
Najskôr som "prelustroval" webstránku občianskeho združenia Detský čin roka. Po Natálke "ani stopy." Magdaléna Fábryová, koordinátorka projektu Detský čin roka, mi napokon potvrdila, že Natália Stredáková, bohužiaľ, v roku 2018 nebola na Detský čin roka nominovaná. Telefonoval som na Obecný úrad Vyhne - pretože Vladimír Bevelaqua, starosta Vyhní, v čase keď došlo k záchrane života dievčatka prejavil záujem nominovať Natálku na ocenenie Detský čin roka, Natálka by si to určite zaslúžila. Lenže... Lenže Čas tiekol ako Rieka, skončili sa veľké letné prázdniny, prišlo obdobie komunálnych volieb, za nového starostu Vyhní bol zvolený Ervín Családi... Na nomináciu Natálky na Detský čin roka sa akosi zabudlo. Napokon - aj tak už uplynula uzávierka nominácií. Telefonoval som na Obecný úrad Ladomerská Vieska, kde Natálka s rodinou žije, či náhodou... Nič, bohužiaľ, ani v Ladomerskej Vieske. Potom som telefonoval na Základnú školu na Ulici Milana Rastislava Štefánika v Žiari nad Hronom, kde Natálka navštevuje už šiesty ročník. "Vieme, čo sa vo Vyhniach stalo, vieme, že Natálka zachránila život topiacemu sa dievčatku," hovorí Kristína Holá, zástupkyňa riaditeľky školy, vyzdvihnúc Natálkin čin ako jedinečný, krásny, nasledovaniahodný, vzorný: "Vlani, na začiatku nového školského roka, sme Natálku pred žiakmi aj pedagógmi celej školy pochválili. Musím zdôrazniť, že Natálka je veľmi dobrou žiačkou."  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Časť areálu Aquaparku Vodný raj Vyhne. •
• Časť areálu Aquaparku Vodný raj Vyhne. • (zdroj: • Zdroj: www.vodnyrajvyhne.sk •)

S Dušanom Lukačkom, prednostom Obecného úradu vo Vyhniach, s Vladimírom Baranom, starostom Ladomerskej Viesky, aj s Kristínou Holou, zástupkyňou riaditeľky Základnej školy na Ulici Milana Rastislava Štefánika v Žiari nad Hronom, sme sa napokon dohodli na tom, že Natália Stredáková bude za svoj odvážny čin ocenená. Stane sa tak začiatkom leta alebo v lete 2019, najpravdepodobnejšie v Aquaparku Vodný raj Vyhne. Pochopiteľne - nechcem prezrádzať podrobnosti, pretože forma ocenenia má byť pre Natálku a jej rodinu, ale aj pre zachránené dievčatko a jej rodinu, prekvapením. "To ocenenie je stále aktuálne a myslím si, že aj potrebné a dôležité," skonštatoval Dušan Lukačko. "V žiadnom prípade neostaneme v hanbe - a ak budú oceňovať vo Vyhniach, tak my sa k tomu veľmi radi pridáme," nadšene žartovným tónom potvrdil Vladimír Baran. "Ten krásny čin si naozaj zaslúži nomináciu na Detský čin roka, ešte nie je neskoro," povedala Kristína Holá. Magdaléna Fábryová, koordinátorka projektu Detský čin roka, mi e-mailom poslala podrobné informácie o spôsobe nominovania na cenu Detský čin roka v kategórii 'záchrana ľudského života.' 
Viem, Natália Stredáková nie je jediné dieťa, jediný človek na Slovensku, ktorý v roku 2018 alebo ešte skôr zachránil ľudský život. Tak prečo to všetko? Najskôr musím čitateľov a čitateľky upozorniť na to, že týmto článkom v žiadnom prípade nechcem kritizovať ani prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ani personál jeho prezidentskej kancelárie. To v žiadnom prípade. Len ma zamrzelo, že Prezidentský palác od druhej polovice júla 2018 na čin duchaplnej Natálky doteraz vôbec, nijako nezareagoval - tak ako nezareagoval na podobné činy 'obyčajných ľudí,' aj detí, ktorí pri rôznych príležitostiach zachránili ľudské životy. Nechajme prezidenta a jeho najbližších spolupracovníkov tak - veď oni všetci (asi) najlepšie vedia, čo majú alebo nemajú robiť, koho, začo a ako majú vyznamenať. 
V tomto článku som niekoľkokrát otvorene napísal, a ešte raz to zdôrazním, že podľa mňa záchrana ľudského života je to najšľachetnejšie a najdôležitejšie, čo môže človek spraviť. Súčasne musím upozorniť na to, že nikto z nás nikdy nevie, kedy sa dostane do takej situácie, že naozaj pôjde o život človeka - a ten život človeka bude len v našich rukách, bude závisieť od toho, ako sa v danej situácii, v danom okamihu rozhodneme. Nedávno som si opakovane pozrel veľmi dobré, výborne spracované nové video na túto tému. Video je dlhé 28 minút a 13 sekúnd - ale ak si ho pozriete celé, ani si neuvedomíte, ako tá slabá polhodinka rýchlo preletela. Posolstvo videa je v tom, aké dôležité je vedieť poskytnúť prvú pomoc - ako a prečo, a aj v tom, prečo je dôležité poskytnúť ju čo najrýchlejšie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súvislosti s odvážnym a statočným, pozoruhodným činom Natálie Stredákovej rád upozorním na jeden z mnohých úspechov žiakov Základnej školy na Ulici Milana Rastislava Štefánika v Žiari nad Hronom, ktorú Natálka navštevuje. Škola sa v školskom roku 2018 / 2019 zapojila do druhého ročníka celoštátnej školskej súťaže Záchrana som ja - ktorú organizuje Falck nezisková organizácia a Nadácia Allianz. Jedna z tried na tejto škole, 2. B, sa ocitla medzi päťdesiatkou základných škôl na výhernej listine a získala tak pre školu veľmi potrebný automatický externý defibrilátor. Súčasťou ocenenia bola aj realizácia komplexného školenia v prvej pomoci pre všetkých žiakov I. stupňa základnej školy a pre všetkých učiteľov aj vychovávateľov na škole. Okrem toho bola v ocenení aj simulovaná ukážka záchrannej akcie s možnosťou pre žiakov a ich pedagógov zúčastniť sa jej. 
 Článok som začal pripomenutím izraelského ocenenia Spravodlivý medzi národmi. Ako to súvisí s činom Natálky Stredákovej? Na prvý pohľad nijako, ale ak sa zamyslíme nad všeobecnou témou záchrany ľudského života, tak veľmi. Musí nám byť zrejmé, že o niekoľko rokov náš svet postupne opustia všetci, ktorí prežili, zažili II. svetovú vojnu s jej hrôzami. 'Jedného dňa' nastane okamih, keď už na svete nebude nikoho, kto by ocenenie Spravodlivý medzi národmi mohol dostať. Ale ľudské životy budú vždy v ohrození - ani nevieme kde všade a pri akých príležitostiach. Budú v ohrození a súčasne budú žiť ľudia, ktorí ľudský život zachránia alebo výrazne pomôžu k jeho záchrane. Na to by sme mali myslieť a mali by sme byť na to pripravení - už len preto, lebo ľudskou povinnosťou je ľuďom pomáhať. Mali by sme na to stále myslieť: vtedy, keď zbadáme na chodníku, na ceste či v parku pri lavičke nehybne ležiaceho človeka, keď sme svedkami dopravnej alebo inej havárie, keď sme na turistike - ďaleko v hĺbke prírody, keď vidíme ako sa niekto náhle zapotácal a odpadol, keď sme svedkami úrazu na lyžiarskej zjazdovke, keď vidíme, že sa niekto topí alebo sa 'podozrivo správa' vo vode, keď sa jeho čln prevráti... Sme ľudia a sme povinní v každej situácii ostať ľuďmi. Ľudský život je to najcennejšie čo máme - a nielen my, ale aj iní ľudia. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu