reklama

Dežo aj Barnabáš pod stromček

• Taký je teraz čas - z rôznych strán k nám prichádzajú od výmyslu sveta tipy, námety, ponuky na vianočné darčeky vhodné pre všetkých v rôznom veku. Dovoľte mi, aby som sa pripojil. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ponuka, ktorú vám predstavujem a odporúčam, je určená hlavne pre milovníkov, priaznivcov dobrého slovenského filmu a dobrej slovenskej hudby v ňom. K tomu, do tretice, vám dávam do pozornosti aj niečo originálne, celoročné na stenu. 
Tesne pred Vianocami Slovenský filmový ústav vydal jeden nový DVD-nosič s už vari klasickou satirickou komédiou, ktorá je kritikou malomeštiactva stále aktuálna, a jednu reedíciu 2DVD s filmami významného slovenského (aj) hudobníka. Okrem toho sa do predaja dostal i nástenný kalendár Slovenského filmového ústavu na rok 2019. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Obálka DVD s filmom Prípad Barnabáš Kos. •
• Obálka DVD s filmom Prípad Barnabáš Kos. • (zdroj: • Zdroj: Slovenský filmový ústav - www.sfu.sk •)

  Prípad Barnabáš Kos 
Filmová adaptácia poviedky Petra Karvaša Barnabáša Kosa vzostup a pád z knižnej zbierky Čert nespí v réžii Petra Solana (1929 2013) z roku 1964 pranieruje malomeštiacke prežitky, pokrytectvo a intrigánstvo. Hlavným hrdinom filmu je Barnabáš Kos, trianglista veľkého symfonického orchestra, ktorého nečakane vymenujú za riaditeľa orchestra. Skromný hudobník sa spočiatku bráni, ale čoskoro pochopí, akými pravidlami sa riadi mechanizmus kariéry, ku ktorému nevyhnutne patrí pochlebovanie a šplhúnstvo jeho kolegov. 
 Prípad Barnabáš Kos o neschopnom karieristovi je druhý a posledný satirický titul v Solanovej filmografii, nakrútený podľa poviedky Petra Karvaša. Pôvodne sa mal nakrúcať na Barrandove v rokoch 1954 až 1956, ale štúdio sa adaptácie vzdalo. Druhý pokus o nakrútenie filmu na jar v roku 1958 sa na základe politických dôvodov a aj z rozhodnutia Pavla Dubovského, námestníka generálneho riaditeľa Československého štátneho filmu pre slovenskú oblasť, tiež neuskutočnil. Solan sa k zakázanému projektu vrátil v roku 1963 a o rok neskôr ho dokončil v úplne odlišnej politickej, kultúrnej a spoločenskej situácii. „Peter Solan realizoval film o Barnabášovi Kosovi ako prípadovú štúdiu o nepremožiteľnosti absurdity. Najviac pripomína podstatu jeho dlhoročných bojov o tvorivú slobodu v rokoch 1958 až 1962 - film Boxer a smrť z roku 1963, v rokoch 1958 až 1962 - film Kým sa skončí táto noc z roku 1966, a v rokoch 1957 až 1965. Postupom času sa o adaptácii Kosovho prípadu vždy pochybovalo ako o zbytočnom anachronizme. Ale nové prípady pravidelne potvrdzujú jeho aktuálnosť,“ hovorí filmový historik Martin Kaňuch, šéfredaktor filmologického časopisu Kino-Ikon, v dvojjazyčnej slovensko-anglickej brožúre k filmu, ktorá bude súčasťou vydania filmu na Blu-ray nosiči. Ten sa dostane do predaja v najbližších dňoch a v jeho sprievodnej brožúre budú aj štúdie estetika a filmového teoretika Petra Michaloviča, filozofa Miroslava Marcelliho i pôvodná poviedka Petra Karvaša. DVD s filmom Prípad Barnabáš Kos má slovenské, anglické, talianske a francúzske titulky a aj titulky pre nepočujúcich. Obsahuje audiokomentár pre nevidiacich a nachádza sa na ňom profil režiséra Petra Solana.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Obálka s dvoj-DVD 6x Dežo Ursiny. •
• Obálka s dvoj-DVD 6x Dežo Ursiny. • (zdroj: • Zdroj: Slovenský filmový ústav - www.sfu.sk •)

  6x Dežo Ursiny 
 Priaznivcom slovenskej hudobnej legendy Deža Ursinyho (1947 - 1995) je určené 2DVD s jeho krátkymi filmami, ktoré pre veľký záujem po piatich rokoch vychádza druhýkrát. Dvojdiskové DVD pod názvom 6x Dežo Ursiny ponúka prierez Ursinyho dokumentárnou tvorbou z 80. a 90. rokov XX. storočia. Vybraná šestica filmov sa venuje sociálno-etnografickej problematike a tvoria ju aj filmy so silno humanisticky a existenciálne ladenými témami, ktoré sa v mnohých aspektoch významne prelínajú s režisérovým osudom. Ursiny v nich reflektoval predovšetkým hraničné životné situácie, ktoré neustále konfrontoval s vlastnou životnou skúsenosťou - neraz ťažkou, komplikovanou, tristnou. 
 K etnografickej problematike sa viažu dva dokumenty. Jedným je filmový portrét dvoch bratov – bačov, ktorí patria medzi významných predstaviteľov ľudovej kultúry: Sanitrárovci (1980), druhým je dokument o živote ľudového umelca Jozefa Antalíka a jeho manželky Gajdoš Antalík (1982), na ktorých spolupracoval s dokumentaristom a dnes producentom Marianom Urbanom. Po prepuknutí vážnej choroby nakrútil Ursiny v čase, keď s ňou bojoval, dokumenty O rakovine a nádeji (1991). V ňom zachytáva názory na túto diagnózu a hovorí aj o tom, že nemusí v každom prípade znamenať koniec a je možné sa z nej vyliečiť. Rovnakú tému reflektoval aj v nasledujúcich filmoch Dům matky Terezy (1993), Obrázky z výletu za plot blázinca (1994) a v poslednom filme Času je málo a voda stúpa (1997), ktorý ale už nestihol dokončiť. Po Ursiniho smrti ho dokončil dokumentarista Ivo Brachtl. Film Času je málo a voda stúpa má hlboký filozofický rozmer a je zamyslením sa nad otázkou ľudskej existencie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
• Nástenný kalendár Slovenského filmového ústavu na rok 2019. •
• Nástenný kalendár Slovenského filmového ústavu na rok 2019. • (zdroj: • Zdroj: Slovenský filmový ústav - www.sfu.sk •)

  Nástenný filmový kalendár na rok 2019 
 Tradičný nástenný kalendár Slovenského filmového ústavu na rok 2019 sa nesie v živých i žiarivých farbách. Odkazuje na uplynulých 25 rokov slovenskej animovanej tvorby a prináša výber z našich dvanástich animovaných snímok, z ktorých mnohé boli ocenené doma aj v zahraničí. Nachádzajú sa v ňom zábery z filmov Dvojhlasná invencia a-mol (1998) Vladimíra Krála, V kocke (1999) Michala Strussa, Nazdravíčko! (2005) Ivany Zajacovej (dnes Laučíkovej) a Jozefa Mitaľa, Chyťte ho! (2008) Borisa Šimu, Kamene (2010) Kataríny Kerekesovej, tWINs (2011) Petra Budínskeho, Posledný autobus (2011) Martina Snopeka a Ivany Laučíkovej, Pandy (2013) Matúša Vizára, Nina (2014) Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej, Kovbojsko (2016) Dávida Štumpfa, Chilli (2016) Martiny Mikušovej a Žltá (2017) Ivany Šebestovej. 
Filmový kalendár na stenu na rok 2019, DVD či Blu-ray s filmom Petra Solana a s filmami Deža Ursiniho, ale aj iné, premnohé darčeky (filmy, hudbu, knihy, časopisy, publikácie, plagáty, pohľadnice...) pod vianočné stromčeky nájdete v predajni Slovenského filmového ústavu Klapka.sk, kde si ich môžete objednať aj prostredníctvom internetu (odkaz pripájam na záver), v Kine Lumière alebo vo vybraných slovenských kníhkupectvách. 
  Klapka.sk - link. 
  Kino Lumière - link. 
  Slovenský filmový ústav - link. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu