Môj obľúbený obraz (bonus)

Autor: Martin Droppa | 31.12.2018 o 18:19 | Karma článku: 1,26 | Prečítané:  405x

  Bonusový diel seriálu o mojich obľúbených obrazoch je bodkou za ním. Vybral som do neho niekoľko skíc, ale i zopár diel od jedného z famóznych maliarov éry romantizmu.  

 Skôr než sa vyberieme do romantických krajín z druhej polovice XVIII. storočia a z prvej polovice XIX. storočia, trochu základnej štatistiky. Seriál  Môj obľúbený obraz  mal mesačnú periodicitu, každý diel som zverejnil v polovici príslušného mesiaca. Dvanásť dielov seriálu má spolu vyše 4 865 zobrazení - prečítaní. Priemerný počet zobrazení - prečítaní jedného dielu seriálu je vyše 405. Najviac prečítaní, vyše 670, má diel o obraze Zlatá rybka - link od Paula Klee. Za ním je diel o obraze Zjavenie tváre a misky na ovocie na pláži - link od katalánskeho surrealistu Salvadora Dalího: má vyše 605 prečítaní - zobrazení.  
Bonusový diel o mojom obľúbenom obraze do určitej miery naväzuje na môj dnešný bonusový diel o mojej obľubenej hudbe, venovaný Psíkom v hudbe - link. Na začiatok vám predstavím niekoľko skíc, náčrtov, kresieb Psíkov. Autorom vyše dvestoročných kresliarskych prác je
Joseph M. W. Turner, asi najvýznamnejší predstaviteľ anglického romantizmu vo výtvarnom umení. Na kresbách sú Psíky, tradične nazývané Gun Dogs. Ide o loveckých Psíkov, ktoré boli a aj stále sú využívané hlavne na dohľadanie predovšetkým ulovených vtákov. Neraz sa namiesto pomenovania Gun Dogs medzi lovcami - poľovníkmi pre ne používa pomenovanie Bird Dogs. Existuje niekoľko plemien Psíkov, používaných pri lovoch na vyhľadanie a prinesenie pernatého úlovku - či už zo súše, z močariska, z vody. Medzi Gun Dogs patria napríklad plemená retrieverov, plemená settrov, kokeršpanielov, aj pudlov. Zdá sa, že Turner na skiciach zachytil pár plemena anglický pointer. Je evidentné, že všetky kresby, ktoré reprodukujem, sú robené ceruzou a vrchné dve sú farebne dopracované akvarelom. Turnerove skice loveckých Psíkov nezverejňujem len preto, že ide o výtvarné stvárnenie Psíka - môjho obľúbeného Božieho tvora, ale aj preto, aby som upriamil vašu pozornosť na to, že Turner - tak ako napokon aj iní svetoznámi výtvarní umelci naprieč časmi, umeleckými smermi; napríklad Picasso, Dalí, Braque, Monet, Léger, Kandinskij, Ge, Klimt, Chagall, Pollock, Rembrandt, Warhol, Malevič, Goya, Miró, van Gogh, Klee... etc., etc. - vynikajúco zvládal realistickú kresbu i maľbu. To isté sa, pochopiteľne, týka aj našich výtvarných umelcov, či už hovoríme o tých "klasických," alebo o "moderných."  

    Joseph Mallord William Turner  

 Joseph Mallord William Turner  (23. apríl 1775, Covent Garden, Londýn, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska - 19. december 1851, Cheyne Walk, Chelsea, Londýn, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska) bol významným predstaviteľom krajinomaľby a romantickej maľby rôznych pre tieto motívy typických scén. Spočiatku, ako chlapec, robil premaľovania - "covery" rôznych obrazov na objednávku pre majetnejších zákazníkov. Okem toho rád kreslil a kresby mu jeho otec - holič, vystavoval vo výklade holičstva, ktoré mu patrilo. Joseph M. W. Turner sa ako štrnásťročný vďaka svojmu talentu dostal na štúdiá na Kráľovskú akadémiu umení v Londýne. Sústreďoval sa hlavne na krajinomaľbu, spočiatku technikou kresby a akvarelu. Ako osemnásťročný dostal za jednu zo svojich krajiniek Striebornú plaketu Akadémie. V roku 1796 Joseph M. W. Turner vystavuje svoju prvú olejomaľbu, nazvanú Fishermen At Sea - Rybári na mori. Ide o dielo, znázorňujúce ťažký boj posádok dvoch rybárskych člnov vo vlnách rozbúreného mora blízko pobrežia. Tento dynamikou prekypujúci obraz ako keby bol predzvesťou nasledujúcej tvorby Josepha M. W. Turnera, zameranej na romantizmus, v tých časoch prenikajúci nielen do umenia.   

Romantizmus ako umelecké hnutie, ale aj ako ideológiu, ktorý sa rozvinul nielen v Európe, ale aj v Amerike i v Rusku koncom XVIII. storočia a hlavne v prvej polovici XIX. storočia, netreba samostatne predstavovať. Romantizmus neprenikol len do výtvarného a do literárneho umenia, ale aj do architektúry, do sochárstva, i do grafickej tvorby, do poézie, dokonca aj do odevnej módy a do spôsobov prežívania voľného času - do základov moderného cestovateľstva, do predstavovania si a hľadania dobrodružstiev. Prenikol všeobecne do životného štýlu ľudí. Myslím si, že nie je problém s tým, aby sme si spomenuli aspoň na niekoľko (základných) diel z obdobia romantizmu - či už v našom alebo vo svetovom umení, o ktorých sme sa 'povinne' učili už v laviciach základných (deväťročných) škôl.     
Späť k Turnerovi. Romantizmus Turnera "zastihol a zasiahol" v časoch jeho najväčšej umeleckej invencie, v období jeho najväčších tvorivých síl. Lenže Turner sa snažil svoje romantické umelecké prejavy "posunúť" ďalej - hlavne inovovaním techniky olejomaľby a prácou s farbami. Výsledok bol ten, že sa jeho neskoršie diela stále viac približovali k novému umeleckému smeru - k impresionizmu. Turnerove romantické a romantizujúce neskoršie krajinomaľby majú s impresionizmom viacero spoločných čŕt: Nevznikali v ateliéri, ale v plenéroch. Zachytávali atmosféru okamihu, chvíle. Zachytávali nestálosť, premenlivosť krajiny - napríklad v súvislosti s počasím, so svetlom, hlavne so svetlom slnečným a so Slnkom, ktoré mal Turner vo veľkej obľube; traduje sa, že poslednými slovami, ktoré Joseph M. W. Turner vyriekol na smrteľnom lôžku, bolo skonštatovanie: Slnko je Boh. Napokon - Turner zomiera v závere roku 1851, teda asi desať rokov pred tým, ako na výtvarnú scénu "nastupuje" impresionizmus. Dá sa povedať, že Turner bol jeho britským "predvojom."  

Výstavu diel Josepha M. W. Turnera som mal možnosť vidieť až v deväťdesiatych rokoch, keď som bol v Holandsku. Jeden z vystavených obrazov Turnera mi obzvlášť "padol do oka," obľúbil som si ho. Obraz sa volá Snow Storm: Steam-Boat off a Harbour's Mouth - Snehová búrka: parník mimo prístavu. Turner obraz, olej na plátne s rozmermi vyše 90 x 120 centimetrov, dokončil v roku 1842. Pozrime sa naň pozornejšie.  

Ten obraz je fascinujúci a úchvatný. Napriek tomu, že znázorňuje v istom výklade slova 'plochu,' vďaka majstrovskej práci umelca so štetcami a s farbami dielo ponúka dokonalý priestorový zážitok. Z odstupu jedného - dvoch metrov (čo sa, bohužiaľ, na žiadnej reprodukcii vidieť nedá) nás maľba vťahuje do priestoru zúriacej snehovej búrky, v ktorej sa parník tak stráca, že keby nebol spomenutý v názve diela, tak po ňom ani nepátrame, nevšimneme si ho. Nesmiernu dravosť a dynamiku búrky Turner vystihol znázornením rozbúrených vĺn, nad ktorými sa ženie snehová búrka - vlny aj búrka sa prelínajú, vnikajú do seba. Na obraze nenájdeme žiadne len horizontálne a len vertikálne línie, a to robí obraz dynamickým až do takej miery, že z pohľadu naň máme pocit, ako keby sa nám z neho - zo snehovej búrky na mori - "zakrútila hlava." Z pravého centra obrazu sa na nás leje až oslepujúca belosť snehovej krútňavy, do ktorej je "zapichnutý" sťažeň nebohého plavidla.   
Mnohé výtvarné diela, obrazy, zahraničných i našich umelcov obsahujú v sebe pridanú hodnotu príbehu. Je tomu tak aj v prípade Turnerovho obrazu Snow Storm: Steam-Boat off a Harbour's Mouth. Turner, ako 67-ročný, sa plavil na parnej lodi Ariel z prístavu Harwich. Loď sa dostala do silnej, stupňujúcej sa búrky. Turner požiadal námorníkov, aby ho pevne priviazali k jednému zo sťažňov - aby mohol pozorovať búrku a ňou rozbúrené more aj povetrie. Stalo sa. Námorníci priviazali umelca k stožiaru, bezpečne - aby ho vlny alebo víchor nestrhli do mora. Turner prežil na palube lode Ariel takmer päť hodín. To, čo videl, zažil, napokon "skomprimoval" do obrazu, ktorý som vám s radosťou predstavil.   
 Začal som kresbami - štúdiami Turnera, jeho štúdiami, hlavne krajiny, mora, oblohy, oblakov, prírodných scenérií... tento bonusový diel aj seriál končím.    

Ďakujem všetkým, ktorých seriál o mojich obľúbených obrazoch úprimne (po)tešil, bol pre nich vari aj zaujímavým i objavným čítaním. Ďakujem vám všetkým za vašu priazeň.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?