Moja obľúbená hudba (bonus)

Autor: Martin Droppa | 31.12.2018 o 11:22 | (upravené 31.12.2018 o 20:20) Karma článku: 1,47 | Prečítané:  370x

 Bonusový diel seriálu o mojej obľúbenej hudbe je bodkou za ním. Vybral som do neho rôzne piesne, ktoré spája to, že sa v ich názvoch alebo v textoch vyskytuje...

...že sa v ich názvoch alebo v ich textoch vyskytuje  Pes.    
 Skôr než sa vyberieme na prechádzku "vyvenčiť" hudobných Psíkov, zverejním trochu základnej štatistiky. Seriál  Moja obľúbená hudba  mal mesačnú periodicitu, každý diel som zverejnil v polovici príslušného mesiaca. Dvanásť tohtoročných dielov seriálu malo spolu čítanosť - počet zobrazení - vyše 7 100. Priemerný počet zobrazenia - prečítania jedného článku zo seriálu je vyše 590. Najviac prečítaní - zobrazení, vyše 3 045, mal júnový článok, venovaný domácej a zahraničnej punkovej scéne - link. Objektívne musím doplniť, že za vysokou čítanosťou tohto článku je to, že bol niekoľko dní zverejnený na hlavnej, titulnej webstránke SME. Všimol som si, že sa medzičasom z článku "stratilo" video k piesni od The Ramones - služba YouTube ho stiahla. Ak neberieme do úvahy ten článok, tak najvyššej čitateľskej pozornosti sa tešil prvý diel seriálu - link, venovaný skupinám Motörhead a The Sheepdogs. Článok a hudba v ňom zaujali viac než 500 čitateľov. Aktualita: Kanadská skupina The Sheepdogs bude 16. februára 2019 koncertovať vo Viedni - link.  
  A teraz už poďme k pesničkám, piesňam, ktoré nejako súvisia so Ps(ík)om. Na začiatok niečo rázne, dynamické - Black Dog od skupiny Led Zeppelin; nahrávku nájdeme na štúdiovom albume Led Zeppelin IV (1971) a na dvojalbume The Song Remains The Same (1971), na ktorom je záznam z troch koncertov Led Zeppelin v New Yorku. Tento dvojalbum je považovaný aj za hudbu, soundtrack k rovnomennému filmu. Napriek tomu, že sa skladba volá Black Dog - Čierny Pes, o žiadnom Psíkovi sa v nej nespieva, Psík je len v názve. Text piesne vypovedá, podľa mňa, o obavách z definitívne odmietnutej lásky. Názov  skladby vznikol jednoducho: V štúdiu, kde Led Zeppelin skladbu nahrávali, chodil - polihoval - pobehoval veľký čierny Pes - labrador. Členovia skupiny využili jeho prítomnosť a pomenovali po ňom skladbu, ktorej obsah súvisel so všeobecným slovným spojením Black Dog, ktorým sa v 'britštine' označuje  zlá, negatívna energia, smola, zlý deň, nanič nálada a podobne. Súčasne je Black Dog istou odvolávkou na meno mytologického Psa, zvaného Hellhound - Pekelný Psisko. O ňom bude reč neskôr. Napokon je tu ešte jeden rozmer názvu skladby: V tých rokoch členovia Led Zeppelin, žijúci mimoriadne intenzívne životy, neraz podliehali aj ťažkomyseľnosti, depresiám, motali sa v kruhoch osobných problémov a v kontraste s tým v obrovskej sláve a popularite. Ak sa nemýlim, bolo to počas ich koncertovania v New Yorku, keď si dali svoje hotelové izby vymaľovať čiernou farbou a na stropy si rozkázali namaľovať nočné hviezdnaté oblohy. Nuž - boli to časy nielen ich slávy, ale aj ich 'The Black Dog Days.'  

Čierne dni - teda 'čiernych Psov' - nemali len členovia Led Zeppelin. Také dni má krížom a krážom naprieč svetom vari každý. Aj u nás, v niekdajšom Československu, sme ich mali neúrekom. Mal ich (a určite ich niekedy má i teraz) aj Miro Žbirka. S našou slávnou skupinou Modus o tom spieva v piesni Mám čierny deň, ktorá vyšla na Mekyho prvom sólovom albume Doktor sen (1980). Text, v ktorom sa spomína 'čudný Pes,' podobne ako všetky texty na albume, napísal Kamil Peteraj. Hádanka: Viete, ktorú pesničku od The Beatles Meky spieva v závere piesne? Samozrejme, "v hlbokom a rozvinutom socializme" nebolo príliš radno predstavovať 'čierne dni' - všeličo a všetko muselo byť nielen ideologicky, ale aj náladovo "vyvážené" a "v súlade" :-) Možno, alebo asi aj preto, na albume Doktor sen nájdeme nielen piesne Mám čierny deň a Starý muž z osamelého domu, ale aj úvodný melodický a rytmický hit Klaun z domu číslo 6, v ktorej sa spieva aj o 'našom priateľovi klaunovi s harmonikou a starým Psom.' Pesničku vám ponúkam ako záznam z dávnej televíznej relácie, kde Mekyho a hudobníkov obklopujú rituálne tancujúce deti, mlaď. Všimnite si, prosím, ich skromné dobové oblečenie, ktoré sa dnes nenosí už ani omylom. Aj tie tance sú podľa mňa super :-) Spomienkový optimizmus nás, starších, určite naberie vysoké obrátky :-)  

Ostaňme ešte na domácej hudobnej scéne nielen dávnejších čias. Jednu z krásnych psích pesničiek nahral a naspieval Pavol Hammel. Pesničku Túlavý Psík napísal maďarský hudobník a skladateľ Gábor Presser, známy z účinkovaní v skupinách Omega a Locomotiv GT, priateľ Pavla Hammela. Text k nej napísal Boris Filan. Pieseň so zasmušilým odkazom a s pokojne príjemnou hudbou vyšla na albume Pavla Hammela Dnes už viem (1983). Atmosféru z piesne Túlavý Psík, nájdeme i v piesni Sadem, lesem, parkem. Peknú, pomalú pieseň naspieval a nahral Vladimír Mišík so skupinou Etc... a otextoval ju Jiří Dědeček. Vyšla na albume 20 deka Duše (1990). V piesni sa spieva o slečne so Psíkom Boxeríkom. Ale dosť bolo zadumanosti až pochmúrnosti v čase novoročnom - prelaďme rádio. V roku 1994 vychádza album Yellow Dog. Je to dvanásty album známej českej skupiny Žlutý Pes - a na ňom nájdeme aj sviežu a svižnú pesničku Náruživá. Jej hudbu i text zložil zakladateľ a spevák skupiny Ondřej Hejma. Všimnite si, prosím, aký je v tom veľký rozdiel, keď sa sadom, lesom a parkom so slečnou vláči Psík - a keď by Psíček veľmi chcel byť slečnin a robí pre to všetky možné aj nemožné 'psie kusy' a púta tak na seba pozornosť :-)       

Prejdime na začiatok - k Psovi, zvanom Hellhound. Pekelný Psisko, teda Hellhound, je mytologické stvorenie, pochádzajúce z dávnych ľudových poverčivostí. Hellhound koho chce, toho prenasleduje nedlho pred tým, než dotyčný alebo dotyčná zomrie. Hellhound je poslom Smrti. Má jediného priateľa, ten sa volá Kerberos - a trojhlavý Kerberos je Pes, patriaci Hádesovi - gréckemu bohovi Podsvetia, ríše mŕtvych. Hádesovi neslúži len verný Kerberos, tento Psisko slúži aj Cháronovi - mužovi, ktorý preváža zosnulých z jedného brehu rieky Styx na jej druhý breh. Kerberos na to všetko dohliada a pozorne stráži. Rieka Styx ohraničuje celé Podsvetie a kto sa raz cez ňu dostane, tomu niet cesty späť, medzi živých. Styx, ako vieme, je aj názov americkej úspešnej rockovej skupiny. Jedna zo skladieb v jej repertoári sa volá A Salty Dog - Slaný Pes. Pieseň je z albumu A Salty Dog (1969) od známej britskej skupiny Procol Harum. Skupina Styx ju nahrala na album Big Bang Theory (2005). Je to pokojná pieseň, žiadny rachot, s pekným speváckym výkonom.   

A teraz, konečne, ten Hellhound. Ja viem - je to strašidelný zver, ale, priznajme si to, je nesmierne užitočný - ako každý Pes, Psík, Psíček. Keby nebolo jeho, Hellhounda, asi by sme žili večne. A komu by sa chcelo večne platiť dane, zimu čo zimu odhŕňat sneh, leto čo leto kosiť, jeseň čo jeseň hrabať lístie, jar čo jar sa poriadne nevyspať, pretože Vtáctvo nebeské už pred svitaním robí taký rámus, že sa nedá do-spať?  Život náš je od - do, a Hellhound aj Kerberos to dobre vedia. Preto sú tam kde sú a starajú sa o to, o čo sa starať majú. Hellhound sa, ako inak, vyskytuje aj v umení, i v hudbe. Hellhound On My Trail je názov bluesovej skladby, ktorú v roku 1937 zložil, otextoval a naspieval Robert Johnson - americký bluesman z mississippskej delty. Vravelo sa, že Johnson (okolo ktorého sa Hellhound začal obšmietať v prvej polovici augusta roku 1938 - až sa doobšmietal a Johnson 16. augusta 1938, ako 27-ročný, zomrel), aby si zabezpečil talent a slávu, faustovsky upísal svoju dušu Diablovi. A o tom je text piesne Hellhound On My Trail - Pekelné Psisko na mojej ceste. Samozrejme, ako prvú vám ponúkam originálnu, remastrovanú nahrávku tejto skladby. Pieseň si do repertoárov zaradili mnohí aj u nás známi, ale i neznámi bluesmani, bluesmanky, napríklad "klasik" Peter Green & Fleetwood Mac a aj Eric Clapton. Eric 'Slowhand' Clapton ju v roku 2004 vydal na svojom albume, nazvanom Me And Mr. Johnson. Ponúkam vám ju. Spolu s Claptonom na gitare hrá americký gitarista - ľavák Doyle Bramhall II. V zostave je aj Billy Preston (klávesy), Steve Gadd (bicie), Nathan East (basgitara), A. Ďalší. V tejto skladbe síce nehrá, ale na albume Me And Mr. Johnson hrá aj vynikajúci britský gitarista Andy Fairweather Low. Mená Doyle Bramhall II a Andy Fairweather Low ešte spomeniem - v závere bonusovky.  

  Spomenul som gitaristov Andy Fairweathera Lowa a Doyla Bramhalla II. Obaja sú dlhoroční koncertní aj štúdioví spoluhráči Rogera Watersa z  Pink Floyd.  A sme tam, kde sme chceli byť - na dlhšom konci tejto hudobnej bonusovky. Najskôr vám ponúkam päťminútový zostrih z koncertnej verzie skladby Dogs, ktorá vyšla na albume Animals (1977) skupiny Pink Floyd. Je to záznam zo svetového turné Rogera Watersa, nazvaného In The Flash (1999 - 2000 a 2002). Na tomto koncerte som bol s kamarátmi v Budapešti. Na zázname je Roger Waters, hrá na čiernu basgitaru Fender Precision Bass BK, Doyle Bramhall II (ľavák), Andy Fairweather Low (sivý oblek, okuliare - vyzerá ako úradník na stavebnom úrade ;-)  ), gitarista Snowy White (pravák v tmavosivom), na bicích hrá Graham Broad, na akustickú gitaru hrá Jon Carin, A. Ďalší. Samé hviezdy. Nasleduje tá istá skladba, Dogs - ale celá (17:05 minút), s animáciou z filmu Animal Farm - Farma zvierat (1954, réžia Joy Batchelor a John Halas) podľa veľmi známej knihyZvieracia farma (1945) od Georga Orwella.  

Definitívny záver tejto "psej bonusovky" a napokon aj seriálu Moja obľúbená hudba patrí skupine Pink Floyd v zložení David Gilmour (gitara, spev), Richard Wright (klávesy, spev) a Nick Mason (bicie). Na saxofón hrá dlhovlasiskový Scot Page, na perkusie Gary Wallis. Ide o skladbu Dogs Of War, ktorá je na albume A Momentary Lapse Of Reason (1987). Spojením Dogs Of War - Vojnoví psi sa označujú žoldnieri, nájomní vojaci. Záznam je z koncertu v Benátkach (15. júla 1989), na ktorý ma komunisti - boľševici nepustili. Dobre im tak.  
  To je všetko. Koniec. Ďakujem všetkým, ktoré a ktorí môj seriál pozorne sledovali. Dúfam, že vás potešil, že vám vyplnil fragmenty voľného času. Ďakujem za pozornosť. Lúči sa s vami
           váš  DJ Monsieur Chien  ;-)  

  v rubrike  moja poézia a próza  je moja nová báseň
s názvom   z dní padajúcich hviezd a kameňov   ---  link
  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?