Koniec anonymných diskusií?

Autor: Martin Droppa | 10.12.2018 o 23:45 | (upravené 13.12.2018 o 9:50) Karma článku: 2,75 | Prečítané:  1053x

  Naša najsilnejšia politická strana - Smer-SD mala v nedeľu 9. decembra 2018 snem. Robert Fico, predseda strany, na ňom skritizoval čo sa len dalo a vychválil všetko od Smeru-SD.  

Nateraz nemá zmysel venovať sa rôznym sociálne ušľachtilým zámerom strany Smer-SD, ktoré nám ficovci pripravujú v podobách všakovakých balíčkov, bonusov, jednorazových či viacrazových prilepšení si dajme tomu k dôchodkom, k výplatám a podobne. Venujme sa inej téme - návrhu, zámeru Roberta Fica "zrušiť" anonymitu v internetových diskusiách. Aj o tom totiž Robert Fico na sneme strany Smer-SD v Trenčíne plamenne rečnil.   

O čo ide? Robert Fico sa na sneme opäť pustil do frontálneho útoku proti novinárom a médiám. Nebolo to prvý raz, v mnohom sa ex-premiér a (dočasný!) poslanec Národnej rady Slovenskej republiky len opakoval z rôznych svojich vyhlásení na rôznych úrovniach. Rozdiel v jeho vyhláseniach z Trenčína oproti minulosti bol v tom, že tentoraz zaútočil aj na anonymných diskutujúcich pod článkami na internete. Zaútočil mohutne a svoj útok konkretizoval do verbálneho návrhu zakázať anonymné diskusie.  
Skôr než sa dostaneme k zámeru Roberta Fica zakázať anonymitu v diskusiách, pripomeňme si jedno jeho zásadné víťazstvo v boji proti médiám. Robert Fico teraz v Trenčíne pripomenul stranícky - parlamentný úspech z obdobia svojej prvej vlády - z roku 2008. Vtedy parlament prijal nový tlačový zákon a v ňom bolo ukotvené právo na odpoveď politikov a verejnosti na články o nich, zverejnené v novinách, v časopisoch, na internete, ale aj vo výstupoch z tlačových agentúr. Zákonné nariadenie vyvolalo kritiku novinárov, vydavateľov, redakcií, politickej opozície, ale aj rôznych medzinárodných organizácií - a to hlavne z dôvodu takého, že zákon môže ohrozovať slobodu tlače, prejavu. V roku 2011 vláda premiérky Ivety Radičovej zákonné právo politikov na zverejnenie reakcií na články zrušila. V platnosti ostala len možnosť domáhať sa opráv faktických chýb v článkoch.  
 Teraz preskočme desať rokov dopredu - vráťme sa na snem Smeru-SD v Trenčíne. Robert Fico sa na ňom nechal počuť, že nerozumie, prečo by politik, ktorý je poopľúvaný na desiatich novinových stranách, nemal mať právo odpovedať. Robert Fico sa tak vracia k jeho tlačovému zákonu. To mu ale nestačí. V tohtoročných útokoch proti médiám, novinárom pokračuje v tom, čo proklamoval už vlani: Nebudeme tolerovať klamstvá, svinstvá, podvody a faloš, ktoré tu denne máme od opozície aj z veľkej časti médií. Kto do nás kameňom, my do neho dvoma! (Robert Fico na sneme strany Smer-SD, 9. december 2017, Martin). Tohto roku pritvrdzuje v tom, že "do spoločného vreca s nepriateľmi" - k novinárom, médiám, prihadzuje aj masu diskutérov a diskutérok. Prekáža mu ich anonymita.    
Na všetkých týchto príkladoch sa môžeme presvedčiť o jednom: Robert Fico sa vôbec nezmenil - ani za tých desať rokov, ani za oveľa viac rokov. Robert Fico si veľmi rád (hlavne svojou politikou) vyrába nepriateľov. Na nich potom útočí kde len môže a ako len môže - okrem iného i preto, aby odpútaval pozornosť od vlastných problémov, od problémov politicko - spoločenských v krajine a napokon aj od problémov v strane Smer-SD.    

S čím vynoveným prišiel Robert Fico na stranícky snem do Trenčína? S návrhom, priam výzvou: "Ak je nejaká internetová stránka nejakého média a vedie sa tam diskusia pod článkami, diskusia nemôže byť anonymná. Vydavateľ za to bude musieť niesť zodpovednosť. Nech ľudia píšu, že Fica a Pellegriniho treba obesiť, ale nech sa pod to podpíšu."  
 Čo sa môže stať? Niekto zo Smeru-SD, možno sám (dočasný!) poslanec Robert Fico, predloží Národnej rade Slovenskej republiky zákon, ktorým budú zakázané anonymné internetové diskusie. Zákon v podstate bez problémov prejde, pretože zaň zahlasujú poslanci vládnej trojky Smer-SD, SNS, Most - Híd a k nim sa pripoja aj poslanci "tichej koalície:" kotlebovci, kollárovci - pretože aj oni môžu mať pocit "ohrozenia" a "nactiutŕhania" z anonymných diskusií. Pridať sa môžeaj zopár jedincov - kverulantov zo SaS a z OĽaNO. Prezident zákon podpíše - dajme tomu až na druhý raz, ale bude ho musieť podpísať. Zákon nadobudne účinnosť a redakcie, vydavatelia sa budú musieť podľa toho zariadiť: žiadne nicky, žiadne čísla - len verifikované meno a priezvisko. Istá skupina anonymných diskutujúcich sa vzdá možností diskutovať. Iná skupina - nazvime ju radikáli - sa pohotovo vo vyjadreniach preorientuje, využijúc bohatosť a košatosť slovenčiny a vlastnú fantáziu. Už nebudú písať o tom, že niekoho "treba obesiť," ale napíšu, že ho "treba povýšiť." Všetci budú všetkému rozumieť a žiadny zákon porušený nebude. Totiž - je to tak, že inteligentný človek dokáže niekomu vynadať, zosmiešniť ho aj veľmi nonšalantne a distingvovane. Z internetového priestoru zmiznú kadejaké ohavné nicky, napríklad "lieH reltiH" alebo "spaľovňa židákov - slniečkárov - liberálov" a pod. a ich prenickované klony a iné "značky" ľudí bez pochybností "krívajúcich na čelo." A čo sa stane? Nič - pretože verejnosť sa určite nedozvie, pod akým nickom sa kedysi skrýval dnes "dôstojný" dajme tomu povestný František Mrkvička. Politici budú (možno) striehnuť (prostredníctvom svojich asistantov a asistentiek) kde kto čo o nich napísal - a budú padať žaloby - a bude sa to aj roky ťahať po vyšetrovaniach a po súdoch, lebo bude potrebné dokázať niekomu, že porušil ústavou garantovanú slobodu prejavu a iný že nezniesol kritiku aj keď ide o osobu verejne činnú. Všetko to bude trvať roky do vynesenia rozpačitých rozsudkov. Alebo žiadnych. A právnici zarobia.  
Ešte tu máme takých obyčajných ľudí, nie sú to politici ani inak verejne činné osoby. Takže nemusia znášať istú kritiku - podanú hoc aj spôsobmi menej vyberanými. Čo sa stane? V podstate nič. Namiesto anonymov, poskrývaných za kadejaké nicky, čísla, budú pod ich článkami diskutovať dajme tomu Jarka Remeníková, Igor Rohovský, Priscila Davidovová, Miloslav Bobík, Olina Borovská... Ich spôsoby diskusie (útočenie, šírenie klamstiev, zosmiešňovanie, urážanie, vulgarizmy...) sa pramálo zmenia, budú sa pohybovať "na hrane." Obyčajný človek, dajme tomu bloger, aj tak nebude vedieť nič iné, len meno a priezvisko diskutujúceho, diskutujúcej. Nebude vedieť ani len to, kde býva. A nebude mať energiu, čas ani peniaze aby útoky na seba, lži a pod. riešil cez právnikov. Alebo čas, energiu i peniaz bude mať. Uvidíme. Ako taký prípadný súdny spor dopadne - tak to nevedno.  
Celý nápad Roberta Fica odanonymizovať internetové diskusie je síce na prvý pohľad lákavý a pekný - ale je, bohužiaľ, celkom zbytočný. A ak sa taký nápad v národnej rade podporí a zo zákona nebude možné diskutovať anonymne - v podstate sa nič nezmení. Taký zákon bude predovšetkým platiť pre politikov. Už aj preto, lebo oni po ňom volajú ako prví. Na záver ešte jeden postreh: Robert Fico - právnik Robert Fico - by mal vedieť, že už dnešná, platná legislatíva hovorí o tom, že v prípade napríklad trestných oznámení, policajného vyšetrovania, zberu dôkazov a pod. redakcie, vydavatelia musia v súčinnosti poskytnúť všetkým oprávneným osobám informácie, vedúce aj k odhaleniu internetových anonymov.    
Zhrňme to do jednoduchosti pravdy: To, čo navrhuje Robert Fico, jeho volanie po opätovnom sprísnení tlačového zákona - to nie je mienené ako služba obyčajným ľuďom, ale je to smerované proti médiám a "na pomoc" politikom. Zmysel nápadov Roberta Fica je chrániť len seba, svojich, "našich ľudí." Na tom, že niekto v diskusii z anonymity douráža dajme tomu novinára, novinárku, autora či autorku nejakého článku, blogera alebo blogerku či iného, inú v diskusii - tak na tom Robertovi Ficovi vôbec nezáleží. Je mu to ukradnuté.     
     Súvisiaci nový článok:  Útoky, urážky, ponižovanie  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?