Striedavá starostlivosť u nás

Autor: Martin Droppa | 5.12.2018 o 22:33 | Karma článku: 1,61 | Prečítané:  623x

 Dieťa, často v najcitlivejšom veku svojho osobnostného, psychického vývoja, sa neraz stáva zbraňou v rukách rozvádzajúcich sa rodičov. Kto v takejto vojne víťazí a kto prehráva?  

Jednou z celoeurópskych foriem podpory kultúry na medzinárodnej úrovni je aj projekt European Cinema Night. Do tohto medzinárodného projektu sa ako jediné v Slovenskej republike zapojilo známe bratislavské Kino Lumière. Cieľom projektu European Cinema Night je slávnostne prezentovať a pripomenúť mimoriadne a hodnotné európske filmy. Preto bude v piatok 7. decembra 2018 o 19:00 hodine v Kine Lumière v rámci exkluzívnej predpremiéry uvedená projekcia filmu Striedavá starostlivosť (2017, réžia Xavier Legrand). Po predstavení je naplánovaná diskusia o filme. Vstup na podujatie je bezplatný, pre návštevníkov je pripravená aj čaša vína.  

Cieľom projektu European Cinema Night je oslava rozmanitosti európskej filmovej kultúry a upriamenie pozornosti na výnimočné filmy, ktoré získali podporu MEDIA z programu Kreatívna Európa v ostatných dvoch rokoch. Organizuje ho medzinárodná sieť kín Europa CinemasKreatívnou Európou, ktorej podprogram MEDIA primárne podporuje distribúciu európskych filmov mimo krajiny svojho vzniku. „Kino Lumière je od začiatku svojho otvorenia aktívnym členom medzinárodnej siete kín Europa Cinemas. Keď nás kolegovia z Europa Cinemas informovali o možnosti zapojiť sa do tohto unikátneho projektu, bez váhania sme potvrdili záujem podujatie v Bratislave realizovať,“  hovorí Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière, dodávajúc: „Pre nás je to zároveň vynikajúca príležitosť ponúknuť návštevníkom nášho kina exkluzívny vianočný darček v podobe predpremiéry výnimočného klubového filmu Striedavá starostlivosť Xaviera Legranda s bezplatným vstupom na podujatie.“  Podujatie European Cinema Night sa koná v dňoch od 3. decembra do 7. decembra 2018 v 34 mestách v 27 členských štátoch Európskej únie, pričom každé zo zúčastnených kín dostalo možnosť vybrať si z filmovej ponuky viac ako dvadsiatich filmových titulov jeden film, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám, vkusu, zvyklostiam i preferenciám jeho divákov.   

Kine Lumière uvedú film, ktorý diváci na Slovensku ešte nemali príležitosť vidieť. Striedavá starostlivosť francúzskeho režiséra Xaviera Legranda je jedným z najvýraznejších francúzskych debutov ostatných rokov. Získal viac než desať medzinárodných ocenení vrátane Strieborného leva za réžiu na MFF v Benátkach v roku 2017, stal aj držiteľom Hlavnej ceny v sekcii Nová Európa na tohtoročnom MFF Febiofest v Českej republikeDej filmu rozpráva príbeh chlapca Juliena, ktorého rodičia sa rozvádzajú a on sa stáva rukojemníkom eskalujúceho konfliktu medzi nimi. „Nejde o veselú vianočnú komédiu. Práve naopak - ide o komornú psychologickú rodinnú drámu, ktorú ale vzhľadom na precízne vystavané filmové rozprávanie a absolútne presvedčivé herecké výkony ocení pravdepodobne každý fanúšik klubového filmu,“ zdôvodňuje výber filmu Zita Hosszúová. Po jeho projekcii bude nasledovať diskusia s estetikom a filmovým teoretikom Jurajom Oniščenkom a s hosťami; zameraná bude na problematiku násilia v rodinách a jeho zobrazovania vo filme. Uvedenie filmu už v piatok 7. decembra 2018 bude výnimočné, do kín vstúpi Striedavá starostlivosť až vo februári 2019, a to v distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov.  

     Ukážka z filmu  Striedavá starostlivosť  (01:31 minúty).   

Vstup na podujatie European Cinema Night je voľný, potrebné je len si vyzdvihnúť voľné vstupenky v pokladni kina v deň predstavenia. Prednostný vstup majú držitelia preukazov FK 2019 a kartičiek Lumierka. Online rezervované voľné vstupenky je potrebné vyzdvihnúť si najneskôr dvadsať minút pred začiatkom podujatia - filmového predstavenia.  

 Bezplatným premietaním európskych filmov, podporených z podprogramu MEDIA, si podujatie European Cinema Night kladie za cieľ ukázať, ako Európska únia (prostredníctvom programu Kreatívna Európa – MEDIA) podporuje kreatívne - tvorivé a kultúrne odvetvia, ale zároveň slúži aj spoločnosti ako celku. Táto iniciatíva prepojí divákov v mnohých európskych mestách a posilní väzby medzi ľuďmi, ktorých spája spoločná európska identita, vychádzajúca z rozmanitosti. Toto podujatie je súčasťou kampane Európskej komisie zameranej na komunikáciu na miestnej úrovni, ktorá občanom ukazuje, ako európska politika súvisí s ich životom – v tomto prípade s emóciami, ktoré v kinách zažívajú – a ako sa môžu účasťou na miestnom podujatí stať súčasťou celoeurópskeho zážitku.  

     u p o z o r n e n i e  
  Kino Lumière  bude počas tohtoročných vianočných sviatkov zatvorené v dňoch od 21. decembra do 25. decembra 2018 a od 31. decembra 2018 do 1. januára 2019.   

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prešov bude po výbuchu plynu hľadať odpovede, panelák prezrie statik

Výbuch neprežilo najmenej päť ľudí, ich počet sa pravdepodobne zvýši.

Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove

Zatiaľ nie je jasné ako udalosti spolu súvisia.


Už ste čítali?