Vianoce s dobrými filmami

Autor: Martin Droppa | 5.12.2018 o 1:23 | Karma článku: 1,70 | Prečítané:  553x

 Tento článok nie je o prepratých klasických filmoch s témou Vianoc, darčekov, akože komédií o horiacom vianočnom stromčeku a o pripečenom kaprovi na plafóne kuchyne.  

Takže - tento článok nie je o "miliónkrát" videných stále rovnakých filmoch, ktoré sa na nás vyvalia rok za rokom vo vianočnom čase a ktoré už poznáme naspamäť aj so znením záverečných titulkov. Tento článok je viac či menej o tom, ako môžeme dobrými, hodnotnými filmami spraviť nielen vianočnú radosť blízkym aj vzdialenejším, ale i sebe. Článok by sa mohol volať dajme tomu, napríklad... Naše výborné filmy na výborné Vianoce.  

Od štvrtka 6. decembra 2018 do soboty 15. decembra 2018 sa v známom bratislavskom Kine Lumière uskutoční Vianočný filmový bazár. Nesie sa v znamení tohtoročného 55. výročia vzniku Slovenského filmového ústavu a pri tejto príležitosti ponúkne 55 produktov s 55-percentnou zľavou. Pripravený je veľký výber kvalitných slovenských filmov od režisérov zvučných mien - na nosičoch DVD a blu-ray, ale i kvalitná filmová literatúra. To všetko je z ponuky predajne Slovenského filmového ústavu Klapka.sk.  
 Vianočný filmový bazár sa v Kine Lumière uskutoční už štvrtý raz. Z produkcie Slovenského filmového ústavu budú v predaji s 55-percentnou zľavou blu-ray nosiče s filmami Fontána pre Zuzanu Dušana Rapoša, Perinbaba Juraja Jakubiska a Signum laudis Martina Hollého. Rovnako budú v ponuke aj DVD nosiče s divácky obľúbenými slovenskými filmami Pacho, hybský zbojník Martina Ťapáka, Tisícročná včela I - II Juraja Jakubiska, Sladké starosti Juraja Herza, Pásla kone na betóne Štefana Uhra, Ružové sny Dušana Hanáka, alebo aj so snímkami, ktoré reprezentujú v slovenskej kinematografii novátorské tendencie svojho obdobia, ako Slávnosť v botanickej záhrade Ela Havettu, Panna zázračnica Štefana Uhra, 322 Dušana Hanáka,  Kristove roky Juraja Jakubiska a mnohé ďalšie. Medzi zľavnenými produktmi pri príležitosti 55. výročia vzniku Slovenského filmového ústavu budú aj divácky žiadané rozprávky, napríklad Soľ nad zlato Martina Hollého alebo Jakubiskove filmy Pehavý Max a strašidláPerinbaba. Pre milovníkov spravodajského filmu je v ponuke 5-DVD kolekcia filmových týždenníkov Týždeň vo filme 1945 – 1990.  

Za vianočné ceny budú počas Vianočného filmového bazára dostupné aj novinky zo Slovenského filmového ústavu, medzi nimi DVD nosiče s Hanákovými filmami Súkromné životy Tichá radosť, s filmom Nevera po slovensky Juraja Jakubiska i 5-DVD kolekcia dokumentárnych portrétov žien Prvá. Pripravená je aj blu-ray kolekcia legendy slovenského animovaného filmu Best of Viktor Kubal s filmami Zbojník Jurko, Krvavá pani a s ďalšími trinástimi Kubalovými krátkymi snímkami, ďalej blu-ray kolekcia Slovenský film I a II s filmami Boxer a smrť Petra Solana, Slnko v sieti Štefana Uhra, Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska, Ja milujem, ty miluješ Dušana Hanáka, Chodník cez Dunaj Miloslava Luthera, Všetko čo mám rád Martina Šulíka, Papierové hlavy Dušana Hanáka, Sila ľudskosti – Nicholas Winton Mateja Mináča, Slepé lásky Juraja Lehotského a Pokoj v duši Vladimíra Balka, a tiež rozsiahla publikácia Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969 od autorskej dvojice uznávaných filmových historikov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej.  

  V ponuke budú aj DVD nosiče od nezávislých producentov, napríklad s najnovším filmom Martina Šulíka Tlmočník alebo s dokumentárnym filmom Diera v hlave od Roberta Kirchhoffa. Pre priaznivcov režiséra a cestovateľa Pavla Barabáša sú určené jeho dokumenty Pavúk Tieň jaguára. So zľavou budú v predaji napríklad hrané filmy Učiteľka Jana Hřebejka, poviedkové filmy Deti Jara Vojteka a Slovensko 2.0 od viacerých tvorcov, dokumenty Od Fica do Fica Zuzany Piussi, Comeback Mira Rema, vlna vs. breh Martina Štrbu či Vojtekov dokument o živote autistických detí a ich rodín Tak ďaleko, tak blízko.   
       Ukážka z filmu  vlna vs. breh  (01:52 minúty).  

Z noviniek od našich najbližších susedov Vianočný filmový bazár poteší 2-DVD z Národního filmového archivu Praha, ktoré obsahuje rané diela českého režiséra Jana Stanislava Kolára: fantazijný horor Příchozí z temnot (1921) a akčnú drámu Otrávené světlo (1921). Obidva filmy patria medzi najvýznamnejšie diela nemej éry českej kinematografie. Výnimočný je aj debut Miloša Formana Černý Petr (1964), jeden z prvých filmov československej novej vlny. V predaji bude aj aktualizovaná reedícia kľúčového diela Umění filmu (Úvod do studia formy a stylu) od amerických autorov Davida Bordwella a Kristin Thompsonovej z českého vydavateľstva Akademie muzických umění a aktuálne vydané zborníky zo Slovenského filmového ústavu Iluzívne a antiiluzívne vo filme s príspevkami z 18. ročníka česko-slovenskej filmologickej konferencie a Slovenský film v roku 2017 s hodnotiacimi príspevkami našej - slovenskej hranej, dokumentárnej aj animovanej tvorby a filmovej vedy a kritiky z Týždňa slovenského filmu 2018.  

 Vianočný filmový bazár v Kine Lumière sa uskutoční od 6. do 15. decembra 2018, otvorený bude denne v čase od 17:00 do 20:30 hodiny. Pre záujemcov je pripravená aj "akcia" - pri kúpe produktov v cene nad 15,- eur dostane každý zákazník darčekovú poukážku do Kina Lumière na jedno ľubovoľné predstavenie. Predajňa Klapka.sk bude mať svoj stánok aj v nedeľu 16. decembra 2018 na Vianočnom Dobrom trhu v Starej tržnici v Bratislave.  
 Podrobnosti oVianočnom filmovom bazáre  ---  link. 
              u p o z o r n e n i e  
 Počas tohtoročných vianočných sviatkov bude Kino Lumière zatvorené v dňoch od 21. decembra do 25. decembra 2018 a od 31. decembra 2018 do 1. januára 2019. Predajňa Klapka.sk bude zatvorená v dňoch od 21. decembra 2018 do 3. januára 2019.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prešov bude po výbuchu plynu hľadať odpovede, panelák prezrie statik

Výbuch neprežilo najmenej päť ľudí, ich počet sa pravdepodobne zvýši.


Už ste čítali?