Robove mosty

Autor: Martin Droppa | 4.12.2018 o 14:41 | Karma článku: 2,10 | Prečítané:  824x

 Mosty možno plánovať a stavať, ale aj boriť, páliť za sebou. Mosty spájajú protiľahlé brehy - brehy protipólov. Môžu ich oddeliť: ako mosty padacie. Mosty sú v nás i naokolo. Objavme ich.  

 V Tatranskej galérii Poprad sa v piatok 7. decembra 2018 o 17:00 hodine uskutoční vernisáž výstavy fotografií, ktorých autorom je popradský fotograf Robo Kočan (1968). Výstava, mapujúca asi tri dekády tvorby umelca, má názov Mosty.  

 Výstava Roba Kočana Mosty prepája takmer tri dekády unikátnej tvorby fotografa, ktorý nastupuje na scénu začiatkom deväťdesiatych rokov XX. storočia - ešte počas pôsobenia takzvanej slovenskej novej vlny. V tomto čase, po štúdiách na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, nastupuje do umeleckého života nová aktívna a tvorivá generácia slovenských fotografov z ateliéru Ľuba Stacha a Miloty Havránkovej. Okrem Roba Kočana prichádzajú na scénu aj Martin Tiso, Jana Hojstričová, Jaro Žiak, Filip Vančo, Tibor Takáč a Ingrid Patočková. Fotografi zaujali multimediálnym prístupom k fotografii aj novými inscenovanými postupmi. Príkladom obidvoch polôh tvorby sú práce Roba Kočana, ktorého multimediálna a experimentálna tvorba sa vyvíja paralelne s inscenovanou farebnou i čierno-bielou fotografiou. Z pohľadu obsahu je pre Kočanove diela príznačná osobná a osobitná snová interpretácia reality, často prechádzajúca do tajomstiev, ktoré vnímateľ odhaľuje postupne, vrstvu za vrstvou, ale už pomocou vlastnej interpretácie.  

Kočanova výstava Mosty uvádza niekoľko nosných cyklov a tematických celkov autorovej tvorby. Je to prierez portrétnej tvorby, vychádzajúcej z experimentu a „hľadania“ identity formou koláží, objektov, projekcií a inštalácií. Ďalší prezentačný celok vychádza zo záujmu autora o zobrazenie krajiny: Kočana od začiatku fascinovala práca so základným princípom média: so svetlom. Pri dlhých expozíciách „kreslí do tmy,“ sníma záznamy vlastných fantázií v otvorenej krajine. Rekonštruuje realitu, inscenuje: jeho tvorba je interaktívnym happeningom, pri ktorom má autor kontrolu iba nad prostriedkami „kresby“ –  teda nad svetelným zdrojom. Finálny obraz je výsledkom tejto interakcie. Imaginárne svety pri tom nezostávajú len vo farebnej polohe – Kočan sa vracia späť k čierno-bielemu materiálu a vznikajú nové fotografické výstupy a experimenty s vrstvením negatívov, ich domaľovaním či inscenovaním krajiny. Neúnavné hľadanie inovatívnych výrazových prostriedkov vedie autora za hranice klasického média: neustála kombinácia tradičných a nových techník vytvára „alchymickú“ syntézu médií − inštalácie, hudby, experimentovanie s výtvarným jazykom maľby a fotografie. Výsledkom sú kolaborácie s hudobníkmi i  s výtvarníkmi alebo s básnikmi, ako aj hľadanie nových interpretačných možností. Na prelome rokov 2011 a 2012 Kočan v rámci syntézy médí vystavoval svoje fotografie, dotvorené maľbami Zbyňka Prokopa a doplnené textami nazvanými  dvanásť smútočných dní - link  od Martina Droppu na výstave Z tretej strany v Galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.  

 Robo Kočan (1968, Poprad) študoval na Strednej umeleckej škole v Košiciach (odbor fotografia), v roku 1996 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (Katedra vizuálnych médií, odbor fotografia). Študoval na Nottingham Trent University vo Veľkej Británii (1993) a na L' École nationale des beaux-arts de Dijon vo Francúzsku (1993). V roku 2003 absolvoval rezidenčný tvorivý pobyt v galérii SPACES v Clevelande, USA). Vystavoval na mnohých domácich a zahraničných projektoch (napríklad Praha, Ostrava, Bratislava, Poprad, Košice, Paríž, Dijon, Erfurt, Karlsruhe, Dortmund, Amsterdam, Viedeň, Houston, Varšava, Poznaň, Budapešť). Kočanove diela sú v mnohých súkromných aj verejných zbierkach doma a v zahraničí. Robo Kočan žije, tvorí a pracuje v Poprade.  
             Z ďalšej tvorby Roba Kočana.  

  Výstava  Robo Kočan:  Mosty  v Tatranskej galérii Poprad potrvá  do 27. januára 2019.   
             Tatranská galéria Poprad  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prešov bude po výbuchu plynu hľadať odpovede, panelák prezrie statik

Výbuch neprežilo najmenej päť ľudí, ich počet sa pravdepodobne zvýši.


Už ste čítali?