Zvieratá zvíťazili

Autor: Martin Droppa | 3.12.2018 o 21:42 | Karma článku: 2,02 | Prečítané:  656x

 zaujíma ma, čo sa s tebou deje / a viem, že aj ty máš o mňa záujem / preto nie som osamelý / ťažký ako balvan / (...) / každý blázon vie, že aj Pes potrebuje nejaký domov  

  Pink Floyd - to nie je len hudba: piesne, skladby, kompozície. Pink Floyd, domnievam sa, je ucelený umelecký koncept, do ktorého patria aj obaly ich albumov - ich grafika, výtvarný odkaz vždy korešpondujúci so samotnou nahrávkou. Keď k tomu pripočítame aj vizualizáciu koncertov (či už samotnej skupiny Pink Floyd alebo jej sólistov) a rôzne malé grafické prvky (napríklad logotypy albumov, voľbu neraz originálneho písma a podobne), získame ucelený obraz o tvorbe skupiny, pre ktorú tvorbu je charakteristická konceptuálnosť.  

Pink Floyd Fanklub CZ - občanske združenie, ktoré oficiálne vzniklo v roku 2001 na základných kameňoch najskôr e-mailových komunikácií a neskôr aj osobných stretnutí fanúšikov skupiny Pink Floyd už v roku 1998, v ostatných troch rokoch svojej existencie okrem rôznych spoločenských a kultúrnych aktivít zorganizovalo aj tri ankety:  
 Pri príležitosti 50. výročia vzniku skupiny Pink Floyd
   anketu o najlepší album a najlepšiu skladbu Pink Floyd  ---  link. 
 O rok neskôr, v roku 2017, fanklub zorganizoval
   anketu o najlepší sólový album členov Pink Floyd  ---  link 
Tohto roku Pink Floyd Fanklub CZ uskutočnil anketu o najkrajší obal albumu Pink Floyd. Hodnotili sa obaly (vonkajšia, vnútorná strana, prílohy a podobne) všetkých radových albumov Pink Floyd, oficiálnych výberoviek a koncertných nahrávok. Do ankety sa zapojilo 23 členiek a členov fanklubu. Výsledok hlasovania - ankety bol vyhlásený 1. decembra 2018 na vianočnom  PinkVečierku  v Prahe. Dopadlo to takto:  
    01.  Animals  (1977)  -  16 hlasov
    02.  P. U. L. S. E.  (1995)  -  15 hlasov
    03.  The Dark Side Of The Moon  (1973)  -  15 hlasov
    04.  The Division Bell  (1994)  -  14 hlasov

    05.  A Momentary Lapse Of Reason  (1987)  -  12 hlasov
    06.  Wish You Were Here  (1975)  -  11 hlasov
    07.  The Wall  (1979)  -  7 hlasov
    08.  Ummagumma  (1969)  -  7 hlasov
    09.  Atom Heart Mother  (1970)  -  6 hlasov
    10.  Delicate Sound Of Thunder  (1988)  -  5 hlasov

    11.  Is There Anybody Out There? The Wall Live 1980 - 81  (2000)  -  4 hlasy
    12.  The Endless River  (2014)  -  4 hlasy
    13.  More  (1969)  -  3 hlasy
    14.  The Final Cut  (1983)  -  3 hlasy

    15.  A Saucerful Of Secrets  (1967)  -  2 hlasy
    16.  Echoes (The Best Of Pink Floyd)  (2001)  -  2 hlasy
    17.  Relics  (1971 - UK)  -  2 hlasy

    18.  Obscured By Clouds  (1972)  -  1 hlas
    19.  Relics - A Bizarre Collection Of Antiques & Curios  (1975 - US)  -  1 hlas
    20.  The Piper At The Gates Of Dawn  (1967)  -  1 hlas
    21.  Wish You Were Here - Immersion Box Set  (2011)  -  1 hlas

  V Pink Floyd Fanklub CZ sme spolu s mojou pani takmer desať rokov. Čo nám členstvo v tomto združení dáva? Nie je toho málo. Predovšetkým sú to mnohé priateľské väzby a kontakty na ďalšie členky a na ďalších členov fanklubu; vo fanklube je nás spolu vyše päťdesiat. Samozrejme - na to, aby človek počúval tvorbu Pink Floyd (alebo sólistov skupiny), tak na to nemusí byť v žiadnom fanklube, spolku či v združení; to zvládne aj sám. Lenže ak počúva a obdivuje dielo Pink Floyd a sólistov skupiny a je súčasne členom fanklubu, nadobúda to iný rozmer: fanúšikovský, obohatený o možnosti dozvedieť sa neraz prekvapujúce novinky, informácie, správy. Na to máme internetovú konferenciu - konferu. Vďaka nej si prostredníctvom e-mailov (hromadných alebo individuálnych) vymieňame pestré názory - a to nielen na to, čo súvisí s Pink Floyd, so Sydom Barrettom, Davidom Gilmourom, Nickom Masonom, Rogerom Watersom, Rickom Wrightom a spol. Každý a každá vo fanklube počúva aj inú hudbu - a radi sa o ňu podelia s ostatnými. Na to slúži projekt Srdcovky, ktorý ťaháme už druhý rok. Vždy niekto z nás, kto sa dobrovoľne prihlási, každý pondelok, celý mesiac, posiela cez konferu skladby svojej obľúbenej skupiny alebo interpreta + niekoľko slov k tomu. Neraz to bývajú zaujímavé hudobné počiny, nové informácie. Napríklad ja som vďaka Marekovej Srdcovke objavil progresívnu rockovú skupinu Transatlantic a Neala Morseho. Vo fanklube žijeme aj čulým kultúrnym, spoločenským i športovým životom: spoločne sme absolvovali mnohé koncerty, filmové projekcie, zopár rodinných osláv a letom každého roka podnikáme VodoFloyd a KoloFloyd. VodoFloyd je splavovanie niektorej z českých riek, KoloFloyd je zvyčajne predĺžený víkend, ktorý prežívame na bicykloch vždy v inej časti Českej republiky. Obe podujatia sú rodinného charakteru - preto bývajú svedomito pripravené tak, aby sa ich mohli zúčastniť aj najmenšie floydíčatá. Vo fanklube myslíme aj na dobročinnosť - 21. júna 2018 sa Pink Floyd Fanklub CZ stal adoptívnym rodičom prasaťa domáceho (Sus Domesticus / Domestic Pig). Prasiatko familiárne voláme PinkPig a je v Pražskej ZOO. V minulosti Pink Floyd Fanklub CZ nielen finančne až do jeho smrti podporoval jedného človeka, trpiaceho nevyliečiteľnou, smrteľnou Amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS).  

V intenciách legislatívy sa každým rokom uskutočňuje valná hromada / valné zhromaždenie členov a členiek Pink Floyd Fanklub CZ so všetkými potrebnými náležitosťami. Tradičný vianočný PinkVečierok je istou záverečnou bodkou za celoročnou činnosťou fanklubu. Ako to na takýchto podujatiach býva, v bohatom programe podujatia je aj tombola a kultúrna vložka - tohto roku ňou bola fundovaná prednáška Po stopách Járy Cimrmana v britské Cambridge aneb Posel z Cambridge v podaní pana inženýra W. a pana profesora M. Prednáška priniesla mnohé prekvapujúce informácie, podložené faktami, dokazujúce, že členovia Pink Floyd pri tvorbe neraz čerpali z poznatkov Járy Cimrmana, istý čas pôsobiaceho aj v Cambridge. Ďalším bodom programu PinkVečierka bola slovná esej na tému Hľadanie farieb česko-slovenskej trikolóry na obaloch albumov Pink Floyd pri príležitosti 100. výročia vzniku Česko-Slovenska, ktorú predniesol docent umenia old floyd. Predstavte si - pri troche pozornosti a sústredenia sa je možné na obaloch skupiny PinkFloyd separátne nájsť bielu, červenú i modrú farbu. Samozrejme - večierok bol plný rôznych pokrmov i nápojov a výbornej nálady.    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?