Slovensko ide rýchlejšie ku dnu

Autor: Martin Droppa | 29.11.2018 o 23:45 | (upravené 30.11.2018 o 0:11) Karma článku: 3,02 | Prečítané:  1195x

 Vo štvrtok 29. novembra 2018 o 18:20 hodine sa Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí, rozhodol podať demisiu. Demisiu ešte (ne)musia prijať premiér a prezident.  

  Miroslav Lajčák, minister Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, sa pre podanie demisie rozhodol na základe toho, že Národná rada Slovenskej republiky prijala uznesenie, na základe ktorého Slovenská republika nepodpíše Marrakéšsky dokument - Global Compact For Safe, Orderly And Regular Migration (Globálny rámec pre bezpečnú, riadenú (alebo usporiadanú) a legálnu migráciu).  
     Rozhovor s Miroslavom Lajčákom na tému Marrakéšsky dokument  ---  link. 

Nechajme bokom spomienky na časy, keď Robert Fico, ešte predseda Vlády Slovenskej republiky, vychvaľoval Miroslava Lajčáka kde len mohol a ako len mohol. To bola len taká "povinná jazda" v rámci "rituálnych smeráckych tancov" ako ministra Lajčáka "nalanáriť" na kandidatúru za prezidenta Slovenskej republiky. Odmietol. Súbežne s tým vypukla na Slovensku doslova panická hystéria okolo Marrakéšskeho dokumentu. Minister Lajčák vopred avizoval, že ak Slovenská republika nepristúpi k podpisu Marrakéšskeho dokumentu, tak podá demisiu. Stalo sa. Miroslav Lajčák podal demisiu.  
  Čo teraz? Naivní až hlúpi ľudia mávnu rukou a povedia: "Čo teraz? Nuž - nič." Nie je to tak. V novodobej histórii samostatnej Slovenskej republiky je Lajčákova demisia precedens. Slovensko jeho odchodom z postu ministra stráca jediného diplomata, ktorý je vysoko uznávaný a vážený nielen v diplomatických kruhoch na celom svete. Napokon - Miroslav Lajčák sa bezmála stal generálnym tajomníkom Organizácie spojených národov. Ruky na srdcia - ktorémuže Slovákovi, okrem Milana Rastislava Štefánika, sa dostalo takých uznaní vo svete, ako profesnému diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi? Nikomu.     
Diplomatické kruhy (na celom svete) budú hodnotiť, vyhodnocovať nielen Lajčákovu demisiu, ale aj jeho doterajšie pôsobenie v diplomacii. Je nám jasné (malo by byť), že Miroslav Lajčák (20. marec 1963) sa vo svete diplomacie, a napokon ani "vo svete," nestratí. Je to mladý človek, profesionál, odborník. K vlastnému tieňu ho netlačí žiadny batoh škandálov na chrbte, na hlave sa mu netopí žiadne maslo. Navyše - nebol ani nie je členom strany Smer - SD. V podstate je to politicky čistý človek. Takže - budúcnosti sa báť nemusí.  
Vráťme sa k otázke: Čo teraz? Myslím si, že demisia Miroslava Lajčáka len zrýchlila pád Slovenska do akoby bezodnej priepasti, ktorá predsa len má dno: poddajné dno marazmu, izolácie, ostrenia domácich politických aj spoločenských konfliktov a neprezieravej slovenskej zahraničnej politiky, ktorá je stabilne pod vplyvom silnejúcich anestetík z Putinovho Kremľa. Slovensko v ministrovi Miroslavovi Lajčákovi stráca v podstate charakterného a profesionálneho diplomata a politika. A kto namiesto neho? Meno, samozrejme, ešte nevieme. Vieme ale jedno: Do najbližších parlamentných volieb túto krajinu, Slovensko - Slovenskú republiku, budú "riadiť a viesť" nafukovacie panny - atrapy politikov: Peter Pellegrini + Robert Fico, Andrej Danko, Béla Bugár, sekundovať im bude Marian Kotleba, Boris Kollár, Richard Sulík, Igor Matovič... Fantastická vízia! Vízia hodná úvah o emigrácii zo Slovenska - a to bezmála tridsať rokov po Novembri 1989!  :-(  
     Globálny rámec pre migráciu - Marrakéšsky dohovor (sj / aj)  ---  link.  

     Tematický článok - o vojne na východe Ukrajiny  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?