Slovensko v zlate

Autor: Martin Droppa | 26.11.2018 o 15:51 | (upravené 4.12.2018 o 23:05) Karma článku: 1,15 | Prečítané:  368x

• Ak nejde o šport, v ktorom naši reprezentanti a naše reprezentantky občas dosiahnu nejaký úspech - tak akoby iné než športové úspechy Slovenska vo svete ani neexistovali. •

Samozrejme - nie je to pravda, Slovensko dosahuje úspechy aj v zahraničí. Ale nie o všetkých sa ihneď píše "minúta po minúte" na prvých stranách spravodajských webov. Napríklad slovenská kinematografia je bohatá na diela významné v kontexte aspoň celoeurópskej kinematografie, naši tvorcovia všetkých vekových a generačných kategórií či filmových žánrov sú známi. Často viac vo svete než doma. Výber z diel slovenskej kinematografie je obsahom reprezentatívnej obrazovej publikácie Best of Slovak Film 1921 – 1991 v anglickom jazyku. Jej autorom je britský filmový publicista, kritik a historik Peter Hames. Druhé vydanie knihy prichádza na knižný trh. Kniha obsahuje reprezentačný výber z našich filmových diel, ku ktorým  vykonáva práva výrobcu Slovenský filmový ústav a zároveň predstavujú to najlepšie, čo v našom audiovizuálnom prostredí v minulosti vzniklo. Druhé vydanie knihy vychádza pri príležitosti tohtoročného 55. výročia vzniku Slovenského filmového ústavu.  

 „Prvý raz bola publikácia vydaná v roku 2013, pri príležitosti 50. výročia vzniku Slovenského filmového ústavu. Celý jej náklad bol počas nasledujúcich rokov rozobraný, preto sa ju Slovenský filmový ústav k svojmu tohtoročnému 55. výročiu založenia rozhodol opäť vydať. O publikáciu od okamihu jej vydania prejavovala veľmi živý záujem široká verejnosť; od filmových laikov cez rôzne kultúrne inštitúcie až po filmových odborníkov, kritikov a publicistov,“  hovorí na úvod druhého vydania knihy Marián Brázda, odborný a renomovaný vedúci edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu.    
 Publikácia Best of Slovak Film 1921 – 1991 obsahuje výber tridsiatich piatich slovenských celovečerných filmov, počnúc snímkou Jánošík (1921) režiséra Jaroslava Siakeľa, až po Nehu (1991) režiséra Martina Šulíka. Filmy v publikácii sú radené chronologicky podľa roku výroby, ku každému filmu je pripojený odborný text, ocenenia filmu, citáty z tlače a ďalšie zaujímavé informácie. Sprevádza ich bohatá fotodokumentácia filmových záberov. Na úvodnú časť knihy nadväzujú profily dvadsiatich slovenských režisérov, ktorých filmy sú v publikácii.  

 Autorom jednotlivých textov v publikácii je renomovaný britský filmový publicista, kritik a historik Peter Hames (1936), ktorý sa špecializuje na východoeurópsku a česko-slovenskú kinematografiu. Na túto tému vydal už niekoľko kníh. „O české a slovenské filmy som sa začal zaujímať koncom šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov, v čase československej novej vlny,“ povedal Hames pri príležitosti prvého vydania publikácie pred piatimi rokmi: „Bol som presvedčený, že toto hnutie je trvalejšie a rôznorodejšie ako podobné prúdy v západnej Európe, francúzsku novú vlnu nevynímajúc. Naskytla sa mi príležitosť napísať na túto tému knihu, čo vyústilo do môjho neutíchajúceho záujmu o túto kinematografiu.“ Za najzaujímavejšie obdobie z dejín slovenskej kinematografie považuje 60. roky. „Obzvlášť pozoruhodné boli diela Hanáka, Jakubiska a Havettu, hoci im politická situácia neumožňovala taký medzinárodný dosah, aký by si zasluhovali. Pri spätnom pohľade na celú dekádu sa však aj v dielach Uhra, Barabáša a Solana odráža podnetný rozmach, ktorý s týmto obdobím súvisel – nehovoriac o Kadárovej práci na Barrandove,“ hovorí Hames, ktorý je aj programovým poradcom Londýnskeho filmového festivalu (na ktorom sa pravidelne predstavuje aj československá, slovenská a česká kinematografia a kinematografia z krajín bývalého východného bloku) a prednášajúcim profesorom na Staffordshire University aj o svojich predchádzajúcich knihách o našom filme The Czechoslovak New Wave (1985) a Czech and Slovak Cinema: Theme and Tradition (2009).  

 Druhé vydanie publikácie Best of Slovak Film 1921 – 1991 bude predstavené počas seminára Audiovizuálne dedičstvo: výskum, reštaurovanie, distribúcia, programovanie už zajtra - v utorok 27. novembra 2018 po skončení prednášky Mehelliho Modiho, riaditeľa prestížneho britského vydavateľstva Second Run, ktorý publikáciu uvedie do života. Modiho prednáška pod názvom Je ešte domáce video živé? sa začne o 14:30 hodine.  
  Seminár je v  Kine Lumière  od 26. do 28. novembra 2018  ---  link.  
V knihe Best of Slovak Film 1921 – 1991 sú tieto filmy: 322 / Boxer a smrť / Deň náš každodenný... / Drak sa vracia / Chodník cez Dunaj / Iná láska / Ja milujem, ty miluješ / Jánošík / Južná pošta / Kapitán Dabač / Kristove roky / Krvavá pani / Kým sa skončí táto noc / Ľalie poľné / Neha / Noční jazdci / Obrazy starého sveta / Organ / Pieseň o sivom holubovi / Pomocník / Ružové sny / Sedím na konári a je mi dobre / Signum laudis / Sladké starosti / Slávnosť v botanickej záhrade / Slnko v sieti / Šerif za mrežami / Štyridsaťštyri / Tisícročná včela / Tri dcéry / Víťaz / Vtáčkovia, siroty a blázni Zbojník Jurko / Zem spieva / Zvony pre bosých 
 V knihe Best of Slovak Film 1921 – 1991 sú títo režiséri: Stanislav Barabáš / Paľo Bielik / Eduard Grečner / Dušan Hanák / Elo Havetta / Juraj Herz  / Martin Hollý / Juraj Jakubisko / Otakar Krivánek / Viktor Kubal / Miloslav Luther / Stanislav Párnický / Karol Plicka / Dimitrij Plichta / Jaroslav Siakeľ / Peter Solan / Martin Šulík / Dušan Trančík / Štefan Uher / Zoro Záhon  
 
Publikáciu Best of Slovak Film 1921 – 1991 vydal Slovenský filmový ústav. Jej vydanie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Slovenská asociácia producentov v audiovízii. Publikácia vyšla má 201 strán, v predaji je za 12,- Eur vo vybraných slovenských kníhkupectvách, v Kine Lumière a v špecializovanej predajni Slovenského filmového ústavu  Klapka.sk --- link na knihu  Grösslingovej ulici č. 43 v Bratislave.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?