Zajatcov list z 18. júla 1919

Autor: Martin Droppa | 25.11.2018 o 19:19 | (upravené 26.11.2018 o 1:10) Karma článku: 10,06 | Prečítané:  5246x

  Drahomiluvaná rodinka! Po dlhom a smutnom čase nastal nám ten radostnejší čas že my mohli sa už z dlhotrvanlivého zajatia navrátiť do svojej rodnej zeme.  

Keď sme si pred dvoma týždňami pripomínali storočnicu od konca Veľkej vojny - I. svetovej vojny, spomienkové podujatia sa uskutočnili aj v Liptovskom Mikuláši. Jedno z nich bolo v evanjelickom kostole vo Vrbici, dnes súčasti Liptovského Mikuláša. Na podujatí prečítali list Ondreja Jána Hollého - Kakusovie, ktorý v čase deviatich mesiacov od konca Veľkej vojny napísal rodine, domov, keď sa už vracal z ruského zajatia.    
Ondrej Ján Hollý - Kakusovie sa narodil 3. apríla 1885 v Liptovskom Trnovci. V auguste roku 1914 narukoval na ruský front. Priamych bojov sa nezúčastnil - zväčša kopal zákopy, staval protipechotné zátarasy a prekážky. Padol do ruského zajatia, kde prežil päť rokov. Jedného dňa si ho spomedzi zajatcov vybral Filip Verbniak, gazda zo zakarpatskej oblasti. Vybral si ho vraj preto, lebo Ondrej Ján ako jediný z nastúpených zajatcov nemal ruky vo vreckách, čo svedčilo o tom, že je súci na robotu, ktorej sa nebojí. Ondrej Ján spomínal, že spolu s inými zajatcami, ktorých si gazda Filip vybral na robotu, bývali pospolu s gazdovou rodinou v jednom dome. Gazda mal štyroch synov, každý z nich ženu. Všetci spolu dobre vychádzali. Ako zajatec musel denne ťažko pracovať, len volov bolo na gazdovstve sedemdesiat párov. Často chodil robiť na gazdove polia, ktoré boli od dediny až štyridsať kilometrov ďaleko. Spomínal na treskúce mrazy, keď ľudia primŕzali k pôde, k ľadu, ale aj na letné spaľujúce horúčavy. Ondrej Ján Hollý - Kakusovie sa z Veľkej vojny a zo zajatia vrátil domov, do Liptovského Trnovca, kde bol váženým, pracovitým gazdom s najväčším gazdovstvom v chotári, ale aj slovutným celozborovým kurátorom v miestnom evanjelickom zbore. Zomrel ako vyše 93-ročný, 24. októbra 1978.     
     List Ondreja Jána Hollého - Kakusovie pred návratom zo zajatia.  

     Prepis listu Ondreja Jána Hollého - Kakusovie z 18. júla 1919.  
Drahomiluvaná rodinka!
Po dlhom a smutnom čase nastal nám ten radostnejší čas že my mohli sa už z dlhotrvanlivého zalatia navrátiť do svojej rodnej zeme. Teda s velikou radosťou chytám pero do ruky.
Drahomiluvaná manželka!
Primi odomňa moje manželské pozdravenie, ktoré bude tebe najpotešiteľnejšie na tomto svete keď už tak dlho si odomňa niakého písma, niakej zvasi nedostala.
Milé dietky!
Primite odo mňa moje otcovské požehnanie, ktoré bude siahať až po váš hrob. Preto dietky moje milé buďte poslušné matke svojej a úctivé aj druhým ľuďom, lebo ste ešte chvala Pánu Bohu neostali sirotami ako mnohé z dietok. Dá milostivý Pán Boh, že v krátkom čase uvidíte vášho otca.
Drahý rodičia! 
Primite odo mňa moje sinovské pozdravenie, ktoré vám tiež bude potešiteľné vo vašom už zašlom veku. Nech vám milostivý Pán Boh udelí zdravia a predĺži vám dni vášho života. Tak abi ste sa čím najviac potešenia z nás vašich detí dožiť mohli.
Mi sa nachodíme dnes v Moravských Hraniciach, prišli sme 17-ho Júla a máme tu byť 21 dní, ale hovoria, že budeme len osem dní, to robíme tu garanciu, nuž nevieme do ista koľko budeme. Možno dá Pán Boh, že sa v krátkom čase uvidíme.
Mi z Rossie ideme už viac ako peť týždňou, išli sme Čiernym morom loďou dva dni a potom Rumaniov, Južným Slovenskom, Štajerskom a Rakúskom a tak prišli sme na Moravu, gde sa dnes nachodíme. Nás je tu z Liptova asi desať mužov. 
Preto Ťa drahomiluvaná manželka moja prosím píš mi hneť ako písmo dostaneš jestli si ešte nažive, lebo veru za tak dlhý čas sa veľké premeny mohli stať.
Tak vás draho miluvaná rodinka ešte raz srdečne pozdravujem.
Pozdravujem Stríčika, Strinkú bratrancou Jurka, Janka i Petera i mamičky, jestli vás Otec nebeský ešte na žive drží.
Ďalej pozdravujem ujčeka Kakusovie, jestli ešte žijú, sú. Pozdravujem ujčeka Jurkovie, tetku sesternicu Máriu z manželom i z dietkami, sesternicu Žofiu i starú mamičku. Pozdravujem tetku Lacovie t.j. Detrichovú, sesternicu Máriu z manželom i zo synom i sesternicu Annu z manželom i z dietkami. Ďalej pozdravujem krstných rodičou Hajteloucou. Pozdravujem kmotrov Marovie, kmotru Lizoňovie z domácnosťou. Susedou ujčeka Mackovie a Boroškovcov, Jalakšovcov Petra, Zuzku z dietkami i Martyna z dietkami.
Adresa: Ján Hollý, Čs. vojenský prechodný tábor v Hraniciach na Morave barak číslo 13.
Do nášho videnia. S Bohom váš muž, syn a otec.     
  
O čom svedčí takmer sto rokov starý list so skromným obsahom, plným pozdravov, prianí a požehnaní Pánom Bohom? List spísaný len zopár stoviek kilometrov od domova? Svedčí hlavne o radostnej nedočkavosti z toho, kedy sa jeho pisateľ už bude môcť zvítať s manželkou, s deťmi, s rodičmi aj s najbližšími. V liste je skrytá trpezlivá netrpezlivosť a radosť z návratu domov po dlhých rokoch vojny a zajatia, ktoré, našťastie, pre autora písma dobre dopadli. 

Keď sa 11. novembra 2018 konali v Liptovskom Mikuláši spomienky na I. svetovú vojnu, na jej vypuknutie, priebeh i koniec, čítanie listu Ondreja Jána Hollého - Kakusovie patrilo k tým spomienkám, ktoré sa uskutočnili v evanjelickom kostole vo Vrbici. Čítanie listu bolo nielen spomienkou na Veľkú vojnu, ale aj na všetkých obyvateľov Liptova a vtedy ešte Liptovského Svätého Mikuláša, ktorí v tej vojne bojovali a mnohí z nich sa domov nevrátili. Bolo spomienkou aj na ich rodiny a blízkych, ktorí následkami vojny trpeli, bolo im odopierané. List čítala pani Anna Králová, ktorej bol Ondrej Ján Hollý - Kakusovie starým otcom - teda starým tatom, ako ho všetci z rodiny volali. Pani Anna Králová z Liptovského Mikuláša - Iľanova v rámci liptovskomikulášskej spomienky na storočný koniec Veľkej vojny dostala Pamätnú plaketu mesta Liptovský Mikuláš.
 Ďakujem pani Beate Stromkovej, rodenej Beťkovej, a rodine Kráľovcov za poskytnutie vzácneho listu a za súhlas s jeho zverejnením.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prešov bude po výbuchu plynu hľadať odpovede, panelák prezrie statik

Výbuch neprežilo najmenej päť ľudí, ich počet sa pravdepodobne zvýši.


Už ste čítali?