Smelo smerom Marrakéš!

Autor: Martin Droppa | 24.11.2018 o 23:45 | Karma článku: 4,07 | Prečítané:  1621x

 Na tému Marrakéšsky dokument nám poskytol exkluzívny rozhovor Miroslav Lajčák, minister Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.  

Pán minister, ako sa dokument presne volá? Je to zmluva, dohovor? Z pohľadu medzinárodného aj slovenského práva je medzi zmluvou a dohovorom rozdiel.
"Dokument sa v anglickom jazyku volá Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration. Najvýstižnejší slovenský preklad, keďže to nie je medzinárodná zmluva ani dohovor, je Globálny rámec pre bezpečnú, riadenú (alebo usporiadanú) a legálnu migráciu."
 Hovorme teda o Marrakéšskom dokumente. Bude to tak správne? 
"Áno. Ide o dokument."

 O kom Marrakéšsky dokument hovorí, koho sa týka? Migrantov, utečencov, emigrantov? Aj v tom je rozdiel, aj z pohľadu práva.
"Ako je uvedené v odpovedi na prvú otázku, Globálny rámec pre migráciu nie je možné nazývať dohovorom a z obsahového hľadiska hovorí len o migrantoch. Otázku utečencov rieši osobitný dokument Organizácie spojených národov, volá sa Global Compact on Refugees, teda Globálny rámec pre utečencov. V celej diskusii k téme Marrakéšskeho dokumentu je jedným z hlavných problémov miešanie migrantov s utečencami. Lenže problém miešania migrantov s utečencami je u nás dlhodobý. Laická verejnosť ako keby nemala záujem zorientovať sa ani len v terminológii."
 Aké je právne postavenie Marrakéšskeho dokumentu pre Slovenskp? Je to záväzný dokument alebo len odporúčanie, alebo má pre nás iný význam?
"Globálny rámec nie je medzinárodnou zmluvou ani dohovorom. Je to rámec medzinárodnej spolupráce a ochoty krajín spoločne reagovať na migračné toky. Medzi hlavné princípy dokumentu patrí národná suverenita a rešpektovanie suverénneho práva štátov rozhodovať o svojich migračných politikách a regulovať migráciu v národnej jurisdikcii v súlade s medzinárodným právom. Obsahuje prehľad princípov, práv a povinností z existujúcich nástrojov medzinárodného práva, ktoré sú relevantné z hľadiska migrácie, dokument prináša osvedčené postupy vo všetkých oblastiach migračných politík a vytvára priestor na dialóg v rámci Organizácie spojených národov. Ide teda o dokument, ktorý nie je právne záväzný, preto nevytvára pre štáty Organizácie spojených národov, a to ani pre Slovensko, žiadne právne povinnosti. Dokument navyše rieši viaceré oblasti, ktoré trápia obyčajných ľudí aj na Slovensku - aby boli migranti legálne na území krajín, aby sa krajiny mohli rozhodnúť koho chcú prijať na svoje územie, aby migranti disponovali dokladmi o svojej totožnosti, aby krajiny zhromažďovali a využívali presné informácie, aby sa posilnila reakcia na boj proti pašerákom ľudí a aby sme vedeli bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi."

To znamená, že aj po ratifikovaní Marrakéšskeho dokumentu bude na Slovensku platiť slovenská legislatíva, slovenské zákony v rámci migračnej politiky, ako je tomu aj teraz?
"Áno."
Ako vnímate, pán minister, situáciu okolo interpretácie Marrakéšskeho dokumentu na Slovensku,  nielen politikmi, politickými stranami, ale aj zo strany médií?
"Je mi ľúto, že dramatický tón mediálneho kontextu, ale aj politickej debaty, výrazne obmedzuje priestor na vecnú diskusiu o dokumente, o ktorom som presvedčený, že dnešný civilizovaný svet  ho potrebuje a rovnako tak som presvedčený, že my by sme mali byť súčasťou aktívnej diskusie v tomto procese, ktorý má ambíciu riešenie migrácie ovplyvňovať žiaducim smerom v súlade s migračnou politikou Vlády Slovenskej republiky."
 Ako osobne hodnotíte to, že nenachádzate skoro žiadnu podporu pre Vaše vysvetlenia Marrakéšskeho dokumentu u politikov na Slovensku?
"Nechcem predbiehať. Dokument bol zatiaľ prerokovaný v Zahraničnom výbore Národnej rady Slovenskej republiky. Dokument ešte nebol predmetom diskusie v pléne Národnej rady Slovenskej republiky, ani rokovania Vlády Slovenskej republiky."
 Aké kroky smerom k verejnosti plánujete podniknúť, aby sa Marrakéšsky dokument na Slovensku stretol s objektívnym pochopením aj u verejnosti?
"Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa od začiatku snaží do debaty na túto tému, ktorá je plná dezinformácií a nesprávnych interpretácii, prinášať odborné a faktami podložené argumenty. Na našej webovej stránke a na sociálnych médiách sme publikovali slovenský preklad celého dokumentu a tak isto aj naše právne stanovisko k nemu. Na facebookových profiloch sme priniesli prehľadné infografiky, ktoré vysvetľujú, čo je podstatou Globálneho rámca pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu, teda Marrakéšskeho dokumentu. Tie vyvracajú najčastejšie dezinformácie, spájajúce sa s dokumentom. Ja, ako aj ďalší predstavitelia ministerstva, sa v otvorených diskusiách s verejnosťou, ktoré organizujeme, alebo na ktoré sme pozývaní, snažíme jasne argumentovať v odpovedi na akékoľvek otázky a aj útoky.
Dialóg, vysvetľovanie, odpovedanie na otázky - aj to je súčasť stratégie informovania verejnosti nielen o Marrakéšskom dokumente?
"'Ano. Aj naďalej sa budeme maximálne snažiť o jasnú a faktami podloženú diskusiu s každým, kto o to prejaví záujem. Žiaľ, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky samostatne nezvládne boj proti šíreniu nepravdivých informácii. Vyžaduje si to úsilie širšieho spektra, najmä však zástupcov vlády a parlamentu. V tejto zvláštnej situácii, keď zavádzanie má bohužiaľ prevahu nad faktickými argumentmi, vítam iniciatívy predstaviteľov médií, občianskej spoločnosti, blogerov a influencerov, ktorí si text Marrakéšskeho dokumentu dôkladne prečítali a objektívne o ňom informujú verejnosť."
 Ďakujem za rozhovor, pán minister. 
Ďakujem Igorovi Skočekovi, riaditeľovi Tlačového odboru MZVaEZ SR, a Borisovi Gandelovi, hovorcovi MZVaEZ SR, za sprostredkovanie rozhovoru a za informácie.   
     Globálny rámec pre migráciu - Marrakéšsky dokument (sj / aj)  ---  link.   


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prešov bude po výbuchu plynu hľadať odpovede, panelák prezrie statik

Výbuch neprežilo najmenej päť ľudí, ich počet sa pravdepodobne zvýši.

Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove

Zatiaľ nie je jasné ako udalosti spolu súvisia.


Už ste čítali?