Hudba - Madona - Tanec

Autor: Martin Droppa | 20.11.2018 o 18:38 | Karma článku: 1,80 | Prečítané:  295x

• Čo s končiacim sa novembrom? V časoch sychravých a nevľúdnych. Možno mnohým z vás dobre padne teplý čaj kultúrnych podujatí: v Ružomberku, v Poprade, v Banskej Bystrici. •

Program Slovenskej národnej galérie - Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku je po celý rok, tradične, veľmi pestrý a bohatý: nielen z pohľadu stálej expozície a výstav, ale aj z uhla rôznych tematických podujatí - od besied, pracovných a tvorivých dielní pre mládež aj stárež cez šperkárske, batikárske, čipkárske a iné dielne až po koncerty. Na jeden z koncertov v Galérii Ľudovíta Fullu by som vás rád pozval. Podujatie Hudba u Fullu sa uskutoční už v túto nedeľu 25. novembra 2018 o 18:00 hodine. Koncertné podujatie, ktoré galéria organizuje s občianskym združením Simach Art, podporili Fond na podporu umenia a Slovenský ochranný zväz autorský. Na koncerte zaznejú diela od Claudea Debussyho, od Bohuslava Martinů, Leoša Janáčka, Eugena Suchoňa - interpretujú: Jordana Palovičová (klavír), Milan Paľa (husle), Martin Ruman (viola) a Jozef Lupták (violončelo).
     Jordana Palovičová hrá Ilju Zeljenku (YouTube - 08:23 minúty)  

Z Ružomberka sa za umením vyberme do Popradu. V Tatranskej galérii Poprad sa v rámci dlhodobého cyklu odborných prednášok Z dejín umenia a kultúry Spiša uskutoční prednáška s besedou na tému obrazu Madona z Popradu. Obraz neznámeho autora z roku 1484 je nateraz vystavený v Tatranskej galérii v Poprade. Podujatie, venované tomuto jedinečnému dielu a záujemcom oň bude v utorok 27. novembra 2018 o 17:00 hodine.  Prednášajúcim bude Mgr. Dušan Buran, doktor filozofie, kurátor zbierok starého umenia v Slovenskej národnej galérii Bratislava. O obraze, ktorý môžete v Poprade vidieť do konca decembra, som na blogu podrobnejšie písal v tomto článku - link. 

Z Popradu sa za umením vyberme do Banskej Bystrice - do Divadla Štúdio tanca (ktoré v decembri 2018 sériou podujatí a galavečerom oslávi 20 rokov svojej profesionálnej existenci). Z bohatého programu divadla v druhej polovici tohtoročného novembra som vybral spoločné predstavenie troch dvadsaťminútových diel so spoločným názvom 3x20. Tanečné predstavenie pripravili a nacvičili traja choreografi divadla: Tibor Trulík, Andrej Petrovič a Lukáš Homola. Predstavenie 3X20 je  z predstavení Pravý uhol, 4 hlavy a e(x). Predstavenia prostredníctvom odkazov na geometrické a matematické vzťahy, ale aj na dielo Hieronyma Bosha, sú plné tanca, pôvodnej hudby - odkazujúcej na rôzne hudobné žánre zo súčasnosti, vypovedajú o dnešnom svete a dnešnom človeku v ňom. Predstavenie 3x20 sa v banskobystrickom Divadle Štúdio tanca uskutoční 28. novembra 2018 o 19:00 hodine.   
    Podrobnejšie o predstavení  3x20,  vrátane videa z RTVS - link. 

Program všetkých troch spomenutých kultúrnych inštitúcií je, samozrejme, bohatý a aj v novembri ponúka všeličo pozoruhodné. Stačí kliknúť - stačí si vybrať.   
    Slovenská národná galéria - Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku  ---  link. 
    Tatranská galéria Poprad  --- link. 
    Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?