Hovorme o starobe už zamladi

Autor: Martin Droppa | 19.11.2018 o 23:23 | Karma článku: 2,02 | Prečítané:  504x

 Sú ľudia, ktorí sa boja staroby. A sú ľudia, ktorí sa neboja staroby. Sú aj takí ľudia, ktorí na starobu nemyslia - a to i vtedy, keď sú už starí. Ale vari všetci sa o starobe radi rozprávajú.  

"Mladosť - radosť - staroba - choroba" alebo "Na staré kolená..." alebo "Čo sa človek zamladi natrápi, kým na starobu o všetko príde." Ale aj "Múdra, skúsená a rozvážna staroba." Aj keď, priznám sa, neraz mám dojem, že v prípadne istých prestarnutých persón sa ich staroba prejavuje hlúposťou, tuposťou, aroganciou a vulgárnosťou. Ale - čo tam po nich: veď to len oslice a somári híkajú, ako spieva Vladimír Mišík v pesničke Jednohubky.    
Sú témy, ktoré sú populárne a večné. Preto sú predmetmi, témami mnohých rozhovorov všakovakých ľudí pri každej príležitosti. Napríklad počasie. Napríklad domáce zvieratko - dajme tomu Psík. Alebo chudnutie a priberanie. A tiež vzťahy, rodina deti, zdravie, lekári, varenie... A politika! Sú aj témy veľmi špecifické, napríklad akú hudbu má počúvať nastávajúca mamička v čase až tesne do predpôrodu. Odborníci krížom - krážom naprieč svetom sa už vyše päťdesiat rokov zhodujú na tom, že mamičky majú od počatia svojho potomka až po jeho narodenie počúvať Pink Floyd a po narodení bábätka mu majú púšťať Pink Floyd a k pätnástim narodkám mu majú venovať kolekciu všetkých albumov Pink Floyd. A potom sú témy veľmi vážne - filozofické: Napríklad hľadanie odpovede na otázku, či je sladký život životunebezpečný pre diabetikov. Alebo či môže černoch od strachu zbelieť - keď môže byť beloch zavretý v base tak, že až sčernie. A vôbec - môže byť ktokoľvek v živote spokojný a šťastný, keď dobre vieme, že všetko je inak - ako to povedal starý rabín. Všimnime si - povedal to starý rabín. Po toľkých tisícročiach, odkedy táto židovská múdrosť platí, by ju konečne mohol vysloviť aj nejaký mladý rabín. Mladí rabíni sú vo vyslovovaní múdrostí nejakí opatrní. Asi preto, lebo čakajú dokým nezostarnú. "Takže tak," povedal Starý Pes. 

Už roky starneme a už roky sa stretávame v Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky - Belopotockého v Liptovskom Mikuláši na tematických diskusných stretnutiach. Témou nového, ktoré bude v čitárni knižnice v piatok 23. novembra 2018 o 17:00 hodine, bude starnutie a staroba. Autorkou témy je Andrea Jármayová. 

"Starí ľudia a vzťah mládeže k nim na verejnosti, vnímanie starých mladými a staroby z pohľadu mladosti - aj to je to, čo ma zaujíma a neraz o tom premýšľam," vysvetľuje motiváciu svojej témy Andrea Jármayová, úspešná výtvarníčka a poetka z Liptovského Mikuláša. "S tým súvisí všeličo, napríklad životný štýl starých ľudí - či so starobou prichádza aj pasivita, či so samotou v starobe prichádzajú len choroby a s nimi depresie a smútky. Zaujímavé je aj to, že mnohí starí ľudia sa cítia lepšie než v mladosti,  majú aktívny spoločenský život plný záľub," dodáva Andrea Jármayová. Podľa nej, a netvrdí to len ona, staroba je síce sprevádzaná vráskami v tvári - ale to neznamená, že aj myseľ, duša starých ľudí je zvráskavená: "Myslím si, že téma staroby je a bude celospoločensky vždy aktuálna a závažná. Týka sa nielen našich rodičov, starých rodičov - ale napokon aj nás, pretože všetci smerujeme k starobe." Príďte medzi nás na kávu či čaj - diskutovať o starobe a o starnutí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?